Jump to content

Bmw e60


mdln

Recommended Posts

Da, vreau sa revin la E60.

Am avut un 525 anul trecut, imi pare rau ca l-am dat :(

Discutam la vara, poate, poate :)

Tu sa ai grija incontinuare de masina :p

 

Am grija in continuare de masinuta. Ok, discutam la vara cand vii, poate ramane tot pe forum masina daca ne intelegem :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Am fost azi cu masina la reprezentanta, am avut programare pentru treaba aia cu rechemarea in service, ceva la baterie.. Daca tot am dus masina la reprezentanta am zis sa faca un test si la filtru de particule, si a dat eroare la ceva senzor de la DPF, si spuneau ca trebuie schimbat pentru ca daca senzorul este defect, nu se regenereaza filtru de particule.A mai auzit sau patit cineva treaba asta?
Link to comment
Share on other sites

Au spus ca ar fi in jur de 3 milioane+ 2 milioane manopera, ca au mult de demontat... Am sa ma duc sa il schimb, saptamana viitoare. ca saptamana asta nu am avut timp. Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi cu masina la reprezentanta, am avut programare pentru treaba aia cu rechemarea in service, ceva la baterie.. Daca tot am dus masina la reprezentanta am zis sa faca un test si la filtru de particule, si a dat eroare la ceva senzor de la DPF, si spuneau ca trebuie schimbat pentru ca daca senzorul este defect, nu se regenereaza filtru de particule.A mai auzit sau patit cineva treaba asta?

 

DPF-ul se regenereaza in functie de acel senzor. In lipsa lui se regeneaza dar la un alt interval.

Am pus eu printscreen din documentatie acum 1-2 ani de zile.

 

LE:

Aaa, am gasit. Citeste My link

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

DPF-ul se regenereaza in functie de acel senzor. In lipsa lui se regeneaza dar la un alt interval.

Am pus eu printscreen din documentatie acum 1-2 ani de zile.

 

LE:

Aaa, am gasit. Citeste My link

 

Mersi fain, saptamana viitoare ma duc si eu sa schimb senzoru..

Link to comment
Share on other sites

ti-ai facut tu programare pt. recall sau te-au contactat ei.cat a durat interventia?au schimbat ceva?

 

I-am sunat eu, si am intrebat de recall, si mi-au facut programare peste 1 sapt, sa verifice. Nu au schimbat nimic, au zis ca era in regula..

 

@branevl..Multumesc.. Masina are in prezent 168000 km..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

buna.. de ieri a mai aparut o problema la masina.. In sarcina de la 2000rpm pana pe la 3000 se aude un vajait, ca si cum ar trage aer pe undeva, dar foarte tare, si apoi " da in nas". Zgomotul se aude doar in sarcina, daca stau pe loc si o turez nu se aude nimic..In bord nu imi apare nici o eroare si pana marti la reprezentanta nu se lucreaza.. A mai avut careva problema de genu? Sa fie debitmetru? sau ceva furtun crapat?

Mersi..

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie furtunul care intra in EGR.

 

am fost azi cu masina, tot asa face.. nu gasesc azi nici un service deschis.. ramane sa o duc maine sa vad care-i problema.. Ceva furtun zic si eu, dar nu ma pricep, doar presupun..

Mersi oricum vision335

Link to comment
Share on other sites

Am dus azi masina la service, si problema vine de la furtunul de la intercooler, se vede ca s-a crapat.. Nu credeam sa nu aiba asa ceva pe stoc la reprezentanta, dar se pare ca nu au si trebuie asteptat 2-3 zile..
Link to comment
Share on other sites

Mda... Am dus azi masina sa schimb furtunul de la intercooler si garniturile de la turbo.. Toate bune si frumoase, am luat masina, si surpriza.. masina nu mai trage deloc.

Doar maine dimineata pot sa o duc inapoi sa vad care este problema, era ora inchiderii cand am luat-o si am observat ca nu mai trage la jum. de ora..

Masina nu mai trece de 3000 rpm, si se tureaza dar nu trage deloc... Am sunat inapoi la reprezentanta si mi-au spus sa o duc maine sa vada..

Sa fie de la filtru de particule(infundat)? Sau nu au pus ei ceva bine la loc, ceva furtun, desi nu se mai aude nici un "suierat" nici un zgomot..

Link to comment
Share on other sites

Asta au spus si cei de la reprezentanta azi, mi-au spus ca il regenereaza si nu mai stiu ce prostii, desi nu cred ca se mai poate regenera.. am scos masina , spuneau ca l-au regenerat, masina trage, dar mai " da in nas".. Au zis sa il mai duc saptamana viitoare sa mai faca regenerarea, si isi revine, desi nu prea cred..
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa va povestesc ce oameni de incredere avem la reprezentanta.. cel putin la noi la Oradea..

Am dus masina vineri dimineata la service, am lasat-o acolo de la ora 8 pana pe la 16..Cand am mers sa ridic masina, am luat cheile, si am plecat, iar la 10 min m-am oprit la benzinarie si vad ca imi lipseste semnul de pe capota.. Dimineata cand am ddus masina , era intreaga, semnul era la locul lui.. L-am sunat pe baiatul de la reprezentanta sa ii spun, si imi spune ca stie ca masina avea semnul cand am dus-o, ca a vazut ca era intreaga,ca el nu isi explica, cum a disparut si prostii, si ca sa ma duc maine ca imi da alta emblema.. Daca si la reprezentanta s-a ajuns sa se fure un kkt de emblema , ce ne mai miram ca ni se fura oglinzile si mai stiu eu ce, din fata casei..

Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.