Jump to content

Bmw e60


mdln

Recommended Posts

Eu in locul tau nu m-as mai duce la reprezentanta, vad ca te duci si te intorci cu alta problema, parca prea multe probleme in ultima vreme, cine stie ce fac tampitii la masina ta

 

La noi nu gasesti un mecanic bun,nu este un mecanic bun in Oradea.. Am tot cautat, dar nimic..Nu am unde sa o duc, doar in Ungaria.. Dar asa nu ma risc sa ma duc pana acolo,la cum merge acum masina.. Maine ma duc sa imi puna inapoi emblema de pe capota, si sa vad daca rezolva ceva.. Daca nu, ramane sa o duc in ungaria, nu vad alta solutie..

Link to comment
Share on other sites

I-ai si tu mai tare, sincer mie unu mi se pare ciudat, chiar ai avut destule probleme cu e60-ul si l-ai cumparat nou(parca asa ziceai). Ai avut grija de el pana acum, sa fie vorba doar de ghinion, nush ce sa zic, cate nu am auzit de reprezentante, schimbau piesele degeaba , ziceau ca sunt proaste si le puneau la alti contra cost.Mai intreaba si alti mecanici, o parere ceva...
Link to comment
Share on other sites

I-ai si tu mai tare, sincer mie unu mi se pare ciudat, chiar ai avut destule probleme cu e60-ul si l-ai cumparat nou(parca asa ziceai). Ai avut grija de el pana acum, sa fie vorba doar de ghinion, nush ce sa zic, cate nu am auzit de reprezentante, schimbau piesele degeaba , ziceau ca sunt proaste si le puneau la alti contra cost.Mai intreaba si alti mecanici, o parere ceva...

 

Pai da, l-am cumparat de nou si grija am avut de masina, doar piese originale, si reviziile la timp, dar se pare ca am si ghinion..Ghinionu asta tine si de faptul ca nu avem mecanici buni aici in Oradea..Maine ma duc sa vad , daca rezolva problema sau ma duc in Ungaria cu ea..

Oricum, pentru faza cu emblema de pe capota , s-au facut de "maro"... Sa ajunga o reprezentanta sa iti ia emblema de pe capota, jalnic..Oricum o sa o dea la intors maine, ca poate din greseala alea alea.

Vedem la dimineata ce se intampla :rolleyes: ..

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce scuza ar putea gasi. :)

Sper doar ca nu au umblat si prin alte locuri unde nu iti poti da seama.

Pacat de masina si pacat de banii bagati in ea.

Si eu as alege Ungaria daca as fi in locul tau.

Link to comment
Share on other sites

Pana acuma nu am mai avut treaba cu ei, cel putin cu cealalta masina, la care ii fac service-ul tot la ei, pentru ca am avut garantie la ea si puteam doar la ei.Culmea, cealalta masina este din 2008 tot cumparata de noua, si am si mai multi km decat cu e60-ul,dar vad ca la e60, am parte doar de ghinion..

Oricum cea mai buna varianta ramane Ungaria..

Link to comment
Share on other sites

chiar ai avut destule probleme cu e60-ul si l-ai cumparat nou(parca asa ziceai). Ai avut grija de el pana acum, sa fie vorba doar de ghinion, nush ce sa zic

 

Ce ghionion tot zici?

Daca tu te astepti ca un E60 sa tina o viata si ca este o masina ieftina de intretinut atunci mai bine te orientezi catre o Dacie.

 

 

Eu am schimbat:

-1 galerie de admisie

-1 baie de ulei CVA + ulei

-2 relee de bujii

-1 set de bujii

-garnituri turbo

-1 set de amortizoare + flanse

-bielete, brate nu mai stiu care si cum

-1 baterie

-ambele termostate

-discuri fata+spate

-curele + role

-filtru epurator

-acelasi senzor de temperatura de pe DPF

+si altele care nu le mai retin.

 

N-am pus cauciucuri, revizii, niscai vopsiri, niscai tratamente si alte "nimicuri" de genul asta.

 

 

Nici nu vreau sa ma gandesc cand or incepe restul: alternator,electromotor,turbo,injectoare,DPF si alte cate or mai fi.

Toate au fost in timp dar daca tragi linie si aduni iese de-o Dacie noua.

 

 

LE: Mada scuze de offtopic ;)

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Ce ghionion tot zici?

Daca tu te astepti ca un E60 sa tina o viata si ca este o masina ieftina de intretinut atunci mai bine te orientezi catre o Dacie.

 

 

Eu am schimbat:

-1 galerie de admisie

-1 baie de ulei CVA + ulei

-2 relee de bujii

-1 set de bujii

-garnituri turbo

-1 set de amortizoare + flanse

-bielete, brate nu mai stiu care si cum

-1 baterie

-ambele termostate

-discuri fata+spate

-curele + role

-filtru epurator

-acelasi senzor de temperatura de pe DPF

+si altele care nu le mai retin.

 

N-am pus cauciucuri, revizii, niscai vopsiri, niscai tratamente si alte "nimicuri" de genul asta.

 

 

Nici nu vreau sa ma gandesc cand or incepe restul: alternator,electromotor,turbo,injectoare,DPF si alte cate or mai fi.

Toate au fost in timp dar daca tragi linie si aduni iese de-o Dacie noua.

 

 

LE: Mada scuze de offtopic ;)

 

Ce ai schimbat tu la a ta, am schimbat si eu + 1 turbo + fulia vibrochen + furtun intercooler etc...

Singurul lucru de care ma plang, este ca la noi in Oradea nu exista un mecanic bun, pentru bmw, nici macar la reprezentanta.

Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

Gata, am adus masina acasa.. Am dus-o de dimineata la reprezentanta, si dupa mai multe teste, au spus ca este filtru de particule infundat, si ca incearca sa il regenereze... L-au regenerat de 2 ori au spus ei, in mers, habar nu am cum se face.. Cand am ajuns la masina, am luat-o in proba, masina trage exemplar, chiar foarte bine, mai bine decat inainte sa am probleme cu ea..

Sper sa si tina , daca se mai infunda iar, nu mai merge nici o regenerare, trebuie schimbat..

Referitor la emblema de pe capota, au spus ca parca a "zburat" in timp ce mergeau cu masina, sa regenereze filtrul.. incercau si ei cumva sa se scoata, si ca mi-au pus alta emblema "din partea casei" :laugh: ..

Cand am ridicat masina, le-am spus sa imi faca facutura, cat am de platit.. si surpriza.. Au spus ca 0 lei..

Macar atata sa faca si ei, din moment ce m-au tot plimbat aiurea, si pentru faza cu emblema.. Acuma ramane de vazut cat tine dpf-ul , sper sa ma mai duca putin, pana sa se infunde iar..

Link to comment
Share on other sites

Nu ti-au mai luat nimic datorita fazei cu emblema.

Bine ca merge masina. :thumbsup:

 

Da, asta ma interesa pe mine, sa mearga masina.. Probabil ca din cauza emblemei nu au mai luat nimic..

Si mi-au dat si F10 sa ma plimb jumate de zi cu el.. am primit un F10 525xd M packet.. Superba masina, sper sa fie urmatoarea achizitie..

Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

Ce ghionion tot zici?

Daca tu te astepti ca un E60 sa tina o viata si ca este o masina ieftina de intretinut atunci mai bine te orientezi catre o Dacie.

 

 

Eu am schimbat:

-1 galerie de admisie

-1 baie de ulei CVA + ulei

-2 relee de bujii

-1 set de bujii

-garnituri turbo

-1 set de amortizoare + flanse

-bielete, brate nu mai stiu care si cum

-1 baterie

-ambele termostate

-discuri fata+spate

-curele + role

-filtru epurator

-acelasi senzor de temperatura de pe DPF

+si altele care nu le mai retin.

 

N-am pus cauciucuri, revizii, niscai vopsiri, niscai tratamente si alte "nimicuri" de genul asta.

 

 

Nici nu vreau sa ma gandesc cand or incepe restul: alternator,electromotor,turbo,injectoare,DPF si alte cate or mai fi.

Toate au fost in timp dar daca tragi linie si aduni iese de-o Dacie noua.

 

 

LE: Mada scuze de offtopic ;)

 

 

 

 

Da, chiar nu iti inteleg atitudinea, dacie poti sa iti iei tu daca doresti.

 

O masina la 160k sa se strice atatea si care a mai fost si intretinuta e jalnic, pararea mea.

Am avut mai multi prieteni cu e60, si nu au avut atatea probleme. A avut un prieten un 530d din 2005 adus din germania la 130k, la tinut pana la 210k si nu s-au dus atatea(inafara de filtre si ulei nu a schimbat nimic) si masina mergea bine, urma galeria de admisie sa o schimbe(atat), nici macar o bucsa nu s-a dus.

Asa ca mai tine si de noroc, cum mergi, mai multe...

 

 

Cand o sa imi iau urmatoarea masina o sa ma gandesc bine, nu vreau sa ma duc saptamanal in service cu ea, nu sunt sluga masinii.

 

Si inca o chestie, masina lui mada13 a luat-o noua, deci km sunt reali,nu ca majoritatea e60-urilor pe care le au multi care au sute de mii de km si se mira de ce se strica in ultimul hal, 160k nu mi se par un numar foarte mare de km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Masina se prezinta bine deocamdata, ma refer la DPF, nu a mai facut figuri dupa 3 regenerari... Sa speram ca tine ceva... am facut 1500 km de la ultima regenerare,sper sa tinaa..

Acuma nu stiu ce sa fac, sa ii schimb arcurile sa o las mai jos, sau nu... Din cauza drumurilor stau pe ganduri, pentru ca nu umblu doar in oras...

post-24640-0-33501800-1340742173_thumb.jpg

post-24640-0-08915600-1340742192_thumb.jpg

post-24640-0-75932100-1340742203_thumb.jpg

Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

S-a cam pus prafu pe topicul asta.. Asa ca, sa pun o poza de saptamana asta, am schimbat parbrizul, am luat o piatra si daca tot am casco am zis sa il schimb si sa pun heliomat..

Schimba aspectul masinii foarte mult, imi place.. si nu se incalzeste bordu asa tare cand bate soarele.. In poza nu se vede chiar asa bine, dar in realitate arata chiar foarte bine..

post-24640-0-12139200-1348833321_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am gasit azi un volan sport, pe un 535 din 2007.. stie cineva daca pot sa il pun pe masina mea ? am auzit cum ca nu s-ar potrivi ca masina mea este din 2005.. habar nu am si nu vreau sa il iau si sa stau cu el in casa..
Link to comment
Share on other sites

Mda... se pare ca nu a trecut multa vreme si au aparut ALTE PROBLEME...

 

Azi am plecat de dimineata pana la cluj,totul bine si frumos, m-am intors inapoi la Oradea, m-am oprit pe acasa 2 minute sa las ceva si am plecat prin oras.. nu am facut 2km de cand am plecat de acasa, si cand ma uit in oglina, fum alb in spatele meu de zici ca era ceata in oras, si s-a auzit un zgomot cum s-ar roti/ rupe ceva palete... Evident am tras masina pe dreapta in parcare..

 

Pagube: turbina, din cauza DPF-ului, care era infundat... Pe i-drive imi arata filtru de particule ca mai merge 2400km..

Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina ..

Volanul nu o sa ti se potriveasca niciodata ,este diferit axul butucului

 

Nu te panica, cu rabdare se repara tot . Nu te gandi sa o reconditionezi ca o sa faci ce-a mai mare greseala din viata ta .Bafta !

Edited by hotpharao
Link to comment
Share on other sites

Mersi. Cu folia ma descurc, culmea, cand am avut folie mai deschisa pe fata, 35% transparenta, atunci tot ma oprea politia..Acum am 5% spatele si 15% fata..Pana acuma nu prea am avut probleme, sper sa nu am nici in continuare.

 

cum adika 5%,,,, 15% vine ea din fabrica...

oricum e foarte frumos, 5u.

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

cum adika 5%,,,, 15% vine ea din fabrica...

oricum e foarte frumos, 5u.

 

5% spate, si 15 % pe fata.. Fabrica vine cu 75% transparenta ceva de genu.. mersi frumos..

 

 

@hotpharao.. Clar nu o sa reconditionez turbina, azi ma duc sa imi comand una noua.

M-am interesat ieri si am gasit cu 35 mil noua(in ungaria), garantie 2 ani..Daca o reconditionez pe a mea ma costa 14 mil si am garantie 3 luni, deci nu se merita..

Deci volan trebuie sa caut tot de pe o masina 2005...Mersi de sfat. :thumbsup:

Cat despre DPF, clar il dau jos, nu mai pun altul...

Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

Am scos azi masina din service...Am schimbat la ea:

-turbina+ garnituri

-filtru epurator

-ulei+filtru ulei, filtru aer

-curatat EGR

-schimbat lichidul de frana

-dat jos DPF atat fizic,cat si din soft...

 

Alta viata, masina se misca mult mai bine, trage bine de tot acuma, fara DPF..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.