Jump to content

Bmw e60


mdln

Recommended Posts

Ce-i asa interesant sa schimbi ceva pe casco?

 

mi-am gasit bara spate lovita in parcare de ceva masina cu carlig sau nu stiu ce o fi avut, am mers la casco, apoi la service, am vb cu baiatu de acolo sa imi aduca pack m, si am mai dat ceva diferenta si m-am ales cu pachet M..

masina mea nu are casco, sa ma rog s-o gasesc lovita?:)) ma gandeam ca ai aranjat acolo la service sa-ti strice ei barile de pe a ta , ca apoi sa ti se aduca pack-ul M , oricum multumesc de raspuns, apreciez in mare parte, mai putin ingamfarea cu "ce-i asa interesant" :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

masina mea nu are casco, sa ma rog s-o gasesc lovita?:)) ma gandeam ca ai aranjat acolo la service sa-ti strice ei barile de pe a ta , ca apoi sa ti se aduca pack-ul M , oricum multumesc de raspuns, apreciez in mare parte, mai putin ingamfarea cu "ce-i asa interesant" :thumbsup:

 

Nu era vorba de ingamfare, dar la cum ai pus intrebarea, am crezut ca ai chef de misto... Daca zici ca nu ai casco, atunci roaga-te sa nu o gasesti lovita:))... Nici eu nu mai am pe e60, nu i-am mai facut de anu asta..

Se poate si asa cum ai zis tu, depinde de service.. Eu am avut "norocul" sa o gasesc asa, si am zis ca imi pun pack M cu un drum, ca tot aveam de gand sa mai fac o schimbare la masina..

Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos.. Cum de ai luat-o de la oradea? Da, pe partea de vanzari sunt ok.. Cat despre service, cred ca asa-i peste tot la noi in tara, la reprezentante.. Cred..Cand am luat e70'u nu era Grup West'u, aveam doar Auto Transilvania si nu era si service la oradea,aveau doar departament de vanzari, mergeam la service la cluj...
Link to comment
Share on other sites

Pai, am gasit o alta masina la ei, un F30 pe Premium Selection si am cam strambat din nas, deoarece avea cam multi km (vreo 12.000) si pretul era cam mare pentru dotarile pe care le avea.

Apoi, baiatul de la vanzari, care a venit de la D&C VW Audi, mi-a prezentat 2 F30, care tocmai le venisera pe stoc, una cu 5900 KM si 6700 KM, dotari indentice si pret bun la ele.

Am optat pentru cea cu 5900 si ... asta a fost!

Insa modul profesionist in abordarea vanzarii de la A - Z, mi-a lasat un gust placut, iar urmatoarea masina probabil ca tot de la ei o voi lua.

Pe service nu am avut tangenta cu ei...

Edited by claudiusnc
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi sa schimb placutele pe spate, si cei de la service mi-au recomandat sa pun textar..

I-am spus celui de la service ca vreau placute bune, sa nu fluiere, sa nu faca galagie, a zis ca textaru sunt cele mai bune, i-am spus clar ca nu le platesc daca nu-s asa cum zice..

Si surpriza, dupa ce le-am pus, zici ca-s cu trenu.. Daca apas usor pe frana, fluiera foarte tare, exact ca la tren se aude.. Daca apas putin mai tare nu se mai aude.. Bineinteles ca nu i-am platit, mi-a spus sa mai umblu 1-2 zile sa vad, si daca face tot asa, sa ma duc sa le schimbe..

Eu zic, ca daca face acuma, o sa faca tot timpu...

Link to comment
Share on other sites

Mai mergi putin cu ele si vezi daca persista. Daca chiar nu vrei probleme pune originale. Chiar ieri vorbeam cu un sef de service de la o reprezentanta BMW si ei nu dau asigurari pt nici un fel de placute decat cele originale. Chiar si asa mi-a spus ca au fost cazuri cand au scartait placutele imediat dupa montaj.
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi sa schimb placutele pe spate, si cei de la service mi-au recomandat sa pun textar..

I-am spus celui de la service ca vreau placute bune, sa nu fluiere, sa nu faca galagie, a zis ca textaru sunt cele mai bune, i-am spus clar ca nu le platesc daca nu-s asa cum zice..

Si surpriza, dupa ce le-am pus, zici ca-s cu trenu.. Daca apas usor pe frana, fluiera foarte tare, exact ca la tren se aude.. Daca apas putin mai tare nu se mai aude.. Bineinteles ca nu i-am platit, mi-a spus sa mai umblu 1-2 zile sa vad, si daca face tot asa, sa ma duc sa le schimbe..

Eu zic, ca daca face acuma, o sa faca tot timpu...

in 2 zile nu vei mai auzi nimic . Daca schimbai si discurile aveai elemente noi si nu facea galagie , dureaza ceva pana se uzeaza dupa forma discului

Link to comment
Share on other sites

Cacao,vine cu jurid sau textar dar sunt cu totul alta mancare de peste. De aici si diferenta de pret, dublu. Dar le tii ani de zile si faptul ca dai cu vreo 200 lei in plus nu-i mare branza. Comanda-le la cine se pricepe, dupa cod oem, nu la aia din service care in mare parte habar n-au sa comande o piesa de bmw si te trezesti cine stie cu ce piesa. Doar sunt patit si eu.

In plus, niste placute proaste iti mananca si discurile destul de repede. Si alti bani dupa aia..

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Mai mergi putin cu ele si vezi daca persista. Daca chiar nu vrei probleme pune originale. Chiar ieri vorbeam cu un sef de service de la o reprezentanta BMW si ei nu dau asigurari pt nici un fel de placute decat cele originale. Chiar si asa mi-a spus ca au fost cazuri cand au scartait placutele imediat dupa montaj.

 

O sa pun originale, oricum diferenta mare de pret nu o sa fie, astea textar au fost 250 ron, cele originale banuiesc ca maxim 350 lei pe spate.. O sa caut maine sa vad..decat sa se auda asa cum face acuma, mai bine dau dublu, da stiu ca nu se mai aude, sincer face foarte urat..

Cel de la service zicea tot asa, sa mai merg putin cu ele sa vad daca nu-si revine.. Da nu mai rezist asa, maine ma duc sa le schimb..

 

@ myx.. ai patit si tu asa? m-am mai linistit, cand am citit ce ai scris:)))...

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Mi s-ar parea amuzant sa faca la fel dupa ce iti monteaza placute originale. Asa cum spuneam este posibil sa scartaie si cu placute OE stiu chiar din surse de incredere. Totusi diferenta de pret nu este asa mare, eu am la vanzare cu 330 Ron.

Oricum sa ne tii la curent.

Link to comment
Share on other sites

Mi s-ar parea amuzant sa faca la fel dupa ce iti monteaza placute originale. Asa cum spuneam este posibil sa scartaie si cu placute OE stiu chiar din surse de incredere. Totusi diferenta de pret nu este asa mare, eu am la vanzare cu 330 Ron.

Oricum sa ne tii la curent.

 

O sa vad maine ce si cum, la dimineata o sa mai fac niste drumuri , si poate isi mai revine, daca nu, ma duc sa le schimb.. cum zicea @myx mai sus, ca dupa 2 zile dispare...

Link to comment
Share on other sites

O sa pun originale, oricum diferenta mare de pret nu o sa fie, astea textar au fost 250 ron, cele originale banuiesc ca maxim 350 lei pe spate.. O sa caut maine sa vad..decat sa se auda asa cum face acuma, mai bine dau dublu, da stiu ca nu se mai aude, sincer face foarte urat..

Cel de la service zicea tot asa, sa mai merg putin cu ele sa vad daca nu-si revine.. Da nu mai rezist asa, maine ma duc sa le schimb..

 

@ myx.. ai patit si tu asa? m-am mai linistit, cand am citit ce ai scris:)))...

am plecat cu scartaieli si huruit de parca eram marfar :))) . cam 2 zile a durat si treptat au disparut .Am trantit si cateva frane bruste , am mai mers si cu pedala de frana apasata usor ca sa grabesc procesul . Daca face la fel dupa cateva zile inseamna ca e o problema de metal si nu ai ce face . |Eu am pus tot textar la E90 .

Link to comment
Share on other sites

am plecat cu scartaieli si huruit de parca eram marfar :))) . cam 2 zile a durat si treptat au disparut .Am trantit si cateva frane bruste , am mai mers si cu pedala de frana apasata usor ca sa grabesc procesul . Daca face la fel dupa cateva zile inseamna ca e o problema de metal si nu ai ce face . |Eu am pus tot textar la E90 .

 

Exact asa-i si la mine, zici ca-i marfar :LMAO: .. o sa fac si eu la fel, mai ales ca-i automata, o sa merg cu frana apasata usor sa grabesc procesul si niste frane mai "sanatoase".. poate-si revine.. daca nu, schimbate..

Link to comment
Share on other sites

Myx'ule, ai avut dreptate, am facut cam 200km de cand le-am schimbat si nu mai face ca un "marfar".. Nu se mai aude nici un fluierat, doar putin cateodata, 1-2 secunde, inainte sa se opreasca masina in loc, daca apas foarte incet frana.. Incet incet dispare si ala.. le mai las pana luni sa vad, si daca isi revine de tot si nu mai face, nu le mai schimb...
Link to comment
Share on other sites

Myx'ule, ai avut dreptate, am facut cam 200km de cand le-am schimbat si nu mai face ca un "marfar".. Nu se mai aude nici un fluierat, doar putin cateodata, 1-2 secunde, inainte sa se opreasca masina in loc, daca apas foarte incet frana.. Incet incet dispare si ala.. le mai las pana luni sa vad, si daca isi revine de tot si nu mai face, nu le mai schimb...

 

e pe drumul bun , pe spate e si forta de franare mai mica ,dureaza ceva mai mult , pe fata dispar mai repde sunetele astea. Pana atunci "urmeaza statia cu peronul pe partea dreapta " :)))

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

e pe drumul bun , pe spate e si forta de franare mai mica ,dureaza ceva mai mult , pe fata dispar mai repde sunetele astea. Pana atunci "urmeaza statia cu peronul pe partea dreapta " :)))

 

 

:)))) sa stii ca asa-i, cel mai bine ar fi un drum mai lung:))) ca prin oras, te faci de ras , zici ca-s RATB-u :))).. Oricum, am cam scapat de sunetele alea, nu se mai aude asa.. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost azi de dimineata pana aproape de cluj si am constatat ca nu se incalzeste motorul(nu m-am uitat sa vad cate grade avea apa, da sigur nu ajunge la 90)... Nici liniile alea unde imi arata la turometru nu erau cum trebuia, si nici nu baga caldura cum trebuie.. La un drum asa lung, eu zic , ca trebuia sa se incalzeasca.. Sa fie de la termostat? Din cate stiu, sunt 2, termostat egr care l-am mai schimbat 1 si inca unu...

 

O poza cu "murdara"...

post-24640-0-98726900-1385673563_thumb.jpg

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Pai verifica si in meniul OBD..e bine de stiut.

Lasand la o parte liniile turometrului, setarile analogice in i-drive pentru temperatura sunt cum trebuie?

 

Da, toate-s cum trebuie in i-drive, da nu baga bine caldura, se simte aer mai rece... Sigur ii problema la unu din termostate, ca pana acuma se incalzea rapid, si baga si caldura bine..

O sa verific temp. apei si in meniu maine..

Link to comment
Share on other sites

Se referea sa verifici in meniul ascuns din OBD, nu in iDrive.

 

 

 

Stiu la ce se referea, dar a zis si de i-drive, si acolo trebuie umblat la e60 pentru cald sau rece...

In meniul ascuns vezi temperatura apei, in i-drive faci setarile cat de cald sa bage, si unde..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.