Jump to content

Bmw e60


mdln

Recommended Posts

;) Credeam ca nu stiai de meniul ascuns. Am inteles acum.

 

Ba da, am spus si mai sus, ca nu m-am uitat in meniul ascuns, maine o sa ma uit.. M-am uitat doar la liniile de la turometru, la NFL scad in functie de cat de cald este motorul, si nu au mai scazut ca de obicei.. Si am vazut ca nu baga asa bine caldura, ca inainte..

Maine ma uit sa vad si in meniul ascuns, si apoi sa vad care termostat ii de vina..

 

Mersi oricum :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Au si ele o varsta, mai trebuie schimbate.

Ca idee... eu am schimbat termostatul acum 1 an (la motorul meu e doar unul) si temperatura se plimba intre 88 si 93 de grade acum, la 0 grade afara.

 

Asa-i, cel de la egr l-am schimbat anul trecut, celalalt niciodata(din 2005) oricum a rezistat ceva vreme :laugh: ...

O sa vad care-i "problema" si o sa il schimb..

Link to comment
Share on other sites

Azi am verificat si in meniul ascuns temperatura, si a ajuns la 87 grade cel mai mult, dar asta in oras si stat la semafor, cum am iesit din oras in nici 1km a scazut la 60 si ceva, chiar si la 58 grade.. apoi a urcat iar pe la 70, 80, daca stateam la semafor sau pe loc, urca binisor, cum plecam de pe loc incepea sa scada iar...

Am fost am schimbat termostatu egr ca ala-i mai usor de schimbat, sa vad daca tot asa face... si face la fel..L-am pus inapoi pe al meu.. Deci inseamna ca-i celalalt termostat.. Asa au zis aia la service..

Mi se pare ciudat, cum scade asa mult temperatura in nici 1 km inafara orasului,la 100-110km/h.. de la 75 la 58 ..

Link to comment
Share on other sites

Told ya. :)

 

 

mersi :sorcerer: .. Am pus original, ca ziceau aia de la service ca au avut probleme cu cele aftermarket, oricum puneam original, dar mi-au zis ei din prima, fara sa mai apuc sa le spun eu... 200 ron(era 220 dar mi-au facut o mica reducere) + manopera..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De cateva zile se simte in masina un miros de gaze de esapament , mai ales daca o las la ralanti sau stau la semafor, un miros intepator..

Am inteles ca ar fi de la galeria de evacuare, e60-urile au problema asta.

Se poate pune galerie de la e39 530d? Am inteles ca-i mai rezistenta si s-ar potrivi.. daca a mai facut cineva asta, astept un raspuns..

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici daca stie vreun coleg..

Eu am luat masina in 2005 si am platit vama la ea, conteaza la vanzare? sau trebuie platita iar taxa de timbru sau cum se numeste ..

Nu mi s-ar parea normal(desi in tara asta nimic nu-i normal) , dupa ce am platit vama, sa se mai plateasca si taxa la ea...

Link to comment
Share on other sites

Din pacate trebuie platita taxa daca se schimba proprietarul. Numai daca a fost platita dupa 2007 si nu a fost recuperata, atunci nu se mai plateste.

 

Asta stiam, ca dupa 2007 daca nu-i recuperata.. Dar nu stiam cum ii cu vama..

Frumos asa, sa platesti si vama si taxa, numai in Romania vezi asa ceva..

 

Mersi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

S-a cam pus praful pe aici ..

Intre timp, am mai facut niste "investitii" in masina...

Am schimbat: galerie evacuare ( am pus de e39 sa stiu ca nu mai am treaba cu ea)

galerie admisie ( am eliminat clapetele)

Vopsit jantele de vara + cauciucuri

Schimb ulei + toate filtrele.

 

Urmeaza placutele pe fata..

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma le-ai scos si tu :p :))

Mai scartaie franele?Daca vrei iti dau de proba placute originale dar iti spun si eu ca texar sunt super cel putin la mercedes vine texar pe original.

Edited by 99buz
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma le-ai scos si tu :p :))

Mai scartaie franele?Daca vrei iti dau de proba placute originale dar iti spun si eu ca texar sunt super cel putin la mercedes vine texar pe original.

 

Nu mai scartaie, am scris mai sus ca nu mai scartaie, pana s-au format dupa discuri, cateva zile si gata..

Da , le-am scos si eu , decat sa mai dau banii iar pe alta galerie, am zis ca le scot si gata..

Link to comment
Share on other sites

eu am scos clapetele de la galeria de admisie , si pina la urma tot o sa imi iau o galerie de admisie noua. Nu le-a pus neamtul degeaba acolo asta asa este. am un an decind merg fara ele si ni umi place cum merge motorul au si ele rolul lor, asta este parerea mea.La galeria care am sa o inlocuiesc clapetele sunt din tabla nu mai sunt di plastic. Nu stiu daca cine le-a dat jos a sesizat neregularitati in functionarea motorului si anume, este mai zgomotos da zgomotos de imi tacane pe creier uneori si sunt filmulete pe youtube cu acelasi simptom dupa anularea lor deci nui sa zici ca numai la mine face, consumul in oras mi-a cresut cu aproape 2 L la suta plus in afara cam cu 1 L, numai la diferenta de combustibil /100 KM imi scoteam o parte din costul galeriei.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@bmwbv.. deocamdata eu nu am sesizat nici o diferenta, consumul la fel ca si pana acuma, sunetul motorului la fel..

Eu am facut doar 1000 km de cand le-am anulat, deci nu prea am cum sa imi dau seama inca.. Daca tu zici ca dupa 1 an ai vazut diferentele, cine stie.. Daca o sa faca figuri, o sa o schimb( iar) :download:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.