Jump to content

BMW E90 318d - cateodata intra greu in viteza 1


Recommended Posts

Aceeasi problema si la mine indeosebi iarna si daca e motorul rece! La inceput de iarna si mie mi s-a parut ciudat, dar vad ca e o problema(daca se poate zice) generala! E mai aiurea cand plec prima oara de pe loc, dar bag o data a 2-a, poate si a 3-a(s-o dezghet complet), dupa care intra si a 1-a! Cateodata mai patesc si eu treaba asta si la semafor :(. E90, 320D 2007! Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Astazi am patit-o si eu la E92 (iarna fiind). La semafor, dau 1 (intra perfect) ma duc putin mai calcat ca dehhh...asa era situatia..., si cand sa-i dau 2 scurt...nimic...turez masina ca maniacu - trebuia sa fie treapta 2 - , mai incerc odata zicandu-mi ca nu am apasat bine ambreiajul de prima data... la fel... las acceleratia (masina mergea din inertie); cand incerc mai relaxat, ce sa vezi? Intra perfect. Fac cateva incercari, si la fel, intra perfect.

 

Tin sa mentionez ca si la masina anterioara, un Alfa GTV, am avut exact acelasi comportament al cutiei cand forfecam rapid 1 - 2, si suspectez 2 posibile chestii in cazul meu:

 

1. Fie e cursa schimbatorului care difera fata de cea conform uzurii normale, fiind sub actiunea unei trageri mai puternice/ bruste... pur si simplu poate agata undeva timoneria.

2. Fie e piesa dintre scaun si volan: desincronizare intre momentul cand ambreiajul decupleaza complet si momentul cand incepe schimbarea treptei de viteza.

 

Ambreiajul cupleaza f. bine la pedala si nici nu caraie sau patineaza...deci nu cred ca se poate pune problema de kit de ambreiaj.

 

Ce mi se mai intampla cateodata in schimb, e sa intre - as zice nenatural - de greu in marsarier la rece.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
am si eu un E90 din 2005 98.000 km si face la fel,ca sa o bag in treapta I,dimineata,trebuie sa stau 1 minut cu mana pe schimbator sa ma joc cu el stanga dreapta 6,5,4,3,2, pana ajung la prima greu tare merge....in schimb dupa 10 minute de mers isi revine.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
Si pe al meu E90/2010 la fel face. Uneori merge perfect alteori mai greu. O vreme am crezut ca mi se pare sau ca nu ii dau eu cum trebe a 1-a la semafor. Cred ca fara sa vreau am facut chestia aia cu lasatul ambreiajului usor inainte sa schimb si intr-adevar a intrat usor in viteza. Maine o sa incerc sa o fac constient sa vad daca asa e. Oricum...zicea cineva mai sus... bugu asta ii da personalitate masinii :))
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.