Jump to content

scurgeri de apa in interior e46


Recommended Posts

am gasit ceva pe net interesant , m-am gadit ca poate ajuta si pe altii care au aceasta problema, eu inca , slava domnului , nu o am :)

 

asa se scurge corect !

 

http://www.youtube.com/watch?v=PgL3rTXAlsw&feature=related

 

asa nu se scurge corect !

 

 

se pare ca trebuie relipit cu silicon partea de interior

 

http://www.youtube.com/watch?v=gbpeSo7mKio&feature=related

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Salut Poiuyt, este posibil sa se intample asa si la e90? spre exemplu acuma la ultima ploaie , am gasit covorasul si mocheta uda la locul din dreapta fata. Tin sa precizez ca in weeknd am curatat la motor scurgerile care erau infundate cu multe frunze, + ca mi-am montat folie pe geamuri fata+spate si mi-au dat geamurile jos si au desfacut toata usa. Este posibil sa se fi desprins acea banda care etanseaza usa pe interior? dabea acum am gasit ud, in rest din februarie si pana acum a fost Ok. Mersi , o zi buna
Link to comment
Share on other sites

La fel am patit si eu la e46 ,la ultima ploaie zdravana am gasit covorasul si mocheta foarte ude ,doar ca eu asa am luato cu folie pe geamuri ,un urma cu un an si nu am avut probleme pana acum. Am fost cu ea la un vreo doi mecanici si nu au gasit solutia .Sunt disperat se usca ff greu si ramane un miros de mucegai si nu am nici garaj.Eu nu mi-am curatat scurgerile alea,se poate sa fie de la alea?Flaviu daca gasesti solutia te rog sa imi spui si mie. Edited by daryusl
Link to comment
Share on other sites

de cand ti au pus folie, ti au lasat alea dezlipite...............

 

Cred ca s-a dezlipit ulterior, cand au montat geamul au incalzit cu feonul banda aia de silicon, cred ca nu a rezistat foarte mult si a cedat. Daca nu era lipita bine de la inceput cred ca ma loveam mai repede de problema asta. Din februaria pana acum a rezistat ceva :rolleyes: .

 

Daryusl : daca rezolv problema te anunt. Salut si o zi buna tuturor.

Link to comment
Share on other sites

desfaceti fetele de usi si vedeti aici daca e totul lipit cum trebuie :)

 

http://img62.imageshack.us/img62/1876/1111rh.jpg

 

 

daca nu lipiti cu silicon negru

 

 

 

http://img833.imageshack.us/img833/2541/2222wr.jpg

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc sa desfac usa cand am timp sa verific daca totul este bine acolo si te anunt. Am mai vorbit aseara cu un prieten care are tot e90 si el patea la fel, cand ploua intra foarte multa apa jos pe mocheta la locul soferului, si el nu a umblat niciodata la usa, mi-a zis ca a desfundat niste canale acolo langa usa care erau infundate si a rezolvat problema. Mersi Poiuyt.
Link to comment
Share on other sites

poti turna apa pe usa cu probleme , cu usa deschisa, si te uiti in capatul usii daca curge apa doar pe acolo pt ca acolo are o gaura de scurgere care daca se infunda nu mai curge apa pe unde trebuie :)

 

cand e bine asa ar trebui sa se scurga apa

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=PgL3rTXAlsw

 

 

 

asta e gaura pe care trebuie sa o verifici

 

http://img12.imageshack.us/img12/4516/111ujfr.jpg

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Ok, o sa verific acolo sa vad daca este infundata gaura aia si te anunt. Eu parchez masina sub copaci si acuma din cauza frunzelor alea poate s-au infundat gaurile, pentru ca la motor cand am deschis in weeknd sa o curat, am scos vreo doi pumni de frunze care s-au strans acolo la capota si imi opturau gaurile de scurgere a apei. Mersi salut
Link to comment
Share on other sites

Acea membrana pe care aratati mai sus ca o relipiti nu este pt a proteja interiorul sa nu pentreze apa in habitaclu. Ea are rol de antifonare fonica si de a nu simti mici curenti de aer in timpul mersului ( gen logan, la care faci otita daca pui capu pe panoplie sa dormi nitel ).

 

Cat tine de acele orifici in colturile usii de jos , daca sunt infundate >>>nasol. Pe acolo se scurge apa care a penetrat pe langa geam.

Link to comment
Share on other sites

Ok, o sa verific acolo sa vad daca este infundata gaura aia si te anunt. Eu parchez masina sub copaci si acuma din cauza frunzelor alea poate s-au infundat gaurile, pentru ca la motor cand am deschis in weeknd sa o curat, am scos vreo doi pumni de frunze care s-au strans acolo la capota si imi opturau gaurile de scurgere a apei. Mersi salut

NU are cum sa ajunga frunze sau alte corpuri cu volum la acele orificii. Acele orificii se astupa in timp, de la combinatia de apa cu praf. Nu prea vad cum s-ar putea astupa acele orificii la E90 ( e prea noua )

Link to comment
Share on other sites

NU are cum sa ajunga frunze sau alte corpuri cu volum la acele orificii. Acele orificii se astupa in timp, de la combinatia de apa cu praf. Nu prea vad cum s-ar putea astupa acele orificii la E90 ( e prea noua )

 

Nu ma refer la frunzele alea mari,ca normal ca nu au cum sa intre pe acolo. Cum se scutura acuma copacii, de la vant, ploaie, si cum plopul isi lasa puful ala, asa sunt si copacii astia daca zic bine gen salcam de se scutura de pastaia aia care cam intra peste tot ( nu stiu daca m-am exprimat bine, nu stiu exact cum ii zice). Oricum cert este ca acuma stiu ce as verific si daca o rezolv va anunt. Mersi rauloo

Link to comment
Share on other sites

Acea membrana pe care aratati mai sus ca o relipiti nu este pt a proteja interiorul sa nu pentreze apa in habitaclu. Ea are rol de antifonare fonica si de a nu simti mici curenti de aer in timpul mersului ( gen logan, la care faci otita daca pui capu pe panoplie sa dormi nitel ).

 

Cat tine de acele orifici in colturile usii de jos , daca sunt infundate >>>nasol. Pe acolo se scurge apa care a penetrat pe langa geam.

 

Membrana respectiva se numeste vapor barrier si in afara de ce spui tu nu lasa apa sa se scurga in interiorul masinii (mai ales atunci cand masina e inclinata pe o parte). Vezi filmele puse de POIUYT. Am avut acceasi problema cu apa sub presuri si s-a rezolvat dupa ce am relipit aceasta membrana.

Link to comment
Share on other sites

Maine o sa fac si eu aceasta operatiune pentru usile de pe partea dreapta... ca imi intra apa... azi am vazut si cum. Gaurile de scurgere nu sunt infundate, dar imi intra apa... mai mult la usa spate, la fata tre sa torn muuulta apa ca sa intre ceva.. dar o sa le dau jos pe amandoua sa le repar. Mult noroc!
Link to comment
Share on other sites

si eu am avut aceesi problema. am relipit acele folii si tot mai intra putina apa. problema era de la gaurile acelea in care intra clemele fetei de portiere. daca se pierd garniturile la una sau mai multe cleme, e posibil sa se prelinga si pe acolo apa. deci atentie si la acele cleme. eu am lipit foliile in cauza cu silicon de acela negru de parbrize. nici urma de apa insa problema este ca acum nu le mai pot desface daca am nevoie sa umblu pe la portiere. trebuiesc taiate.
Link to comment
Share on other sites

Dragi colegi va anunt ca am terminat operatiunea "Lipiti vapor barrier-ul" in urma cu 2 zile si nu mai intra picur de apa in masina... deci, asta e solutia! Si a plouat mama, nu gluma... :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.