Jump to content

Un vis implinit


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

Eu n-am probleme cu intretinerea, chiar sunt obsedat sa le curat si sa le hidratez periodic. Cele vechi aratau mult mai rau cand am luat masina si dupa 2-3 ani la mine, arata cam ca astea acum.

Dar la un drum de peste 200km, eram ca batut. De astea confort deocamdata sunt foarte entuziasmat si tare cred ca senzatia nu se va schimba pe viitor.

Ca despre vanzare nu cred ca va mai fi vorba vreodata. Chiar daca voi lua ceva mai nou pe viitor, asta va ramane sigur la mine.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am cautat special de nonLCI pentru ca au pernitele diferite la tetiere. Adica mai sunt si pe LCI asa, dar majoritatea le au asa:

 

http://b9.icdn.ru/c/cosmin34/6/55981036oPk.jpg

 

Din punct de vedere electric/codare nu am intampinat dificultati. Sunt identice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Arata mai bine pernele la nLCI. Mersi de info.

 

Eu nu am memorii la ale mele, doar reglajul pe inaltime si la spatar electric. Ma gandeam sa nu fie bataie de cap prea mare in caz de un upgrade (gen module diferite, cablari complicate, codari foarte dificile).

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Are Individual pe ea.

:good:

 

Si contrar opiniei multora, sunt suficient de nebun sa investesc intr-o masina "veche".

Dar nu regret. De 3 zile caut motiv sa circul oriunde cu ea. Nu ma mai satur de scaune. Si in sfarsit cotiera nu mi se mai pare prea joasa. :cool:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Da... cred ca mai sunt colegi in situatia mea, care au investit in masini si nu are rost sa mai dea inapoi. Am fost intrebat de ce mai investesc in ea, ca o masina se tine 2 ani si se vinde, cu minim de intretinere, fara retrofituri si imbunatatiri. Din punctul meu de vedere, ala nu se poate numi pasionat. Ori e samsar, ori vrea sa fie "cool" si traieste din plin in societatea de consum.

Nu spun ca nu m-am simtit bine in F10, dar nu suficient incat sa bag 2 E60-uri in el. Cunosc cativa oameni care au trecut la F, apoi s-au intors totusi la vechea dragoste. N-ar fi fost placut sa fac acelasi drum si in final sa ajung din nou la un E60 cu care s-o iau de la capat. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am uitat de luminile ambientale si cele albe de sub scaune. Fiind demontate, a fost foarte usor sa integrez totul in instalatia si mufa scaunului.

 

http://b9.icdn.ru/c/cosmin34/3/56004983PbU.jpg

http://b9.icdn.ru/c/cosmin34/4/56004984KrZ.jpg

 

In dreapta e mai intens pentru ca inca nu m-am decis la ce varianta sa maman.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si acum dupa ce am luat ulei OE sa-l schimb cel din cutie, nu mai pot dormi pana nu rezolv si urmatorul proiect: cutie automata.

De cateva zile ma imi petrec timpul tot in Brasov ai ma omoara traficul. Plus m-am tot dat si cu automate pe-aici si... e altceva.

Nu stiu daca a mai facut cineva, dar am experiente cu Passatul, pe care am montat motor de Audi alt cod si mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Se poate cu siguranta. Mai degraba lumea scapa de automata si trece la manuala insa e posibil si invers.

Trebuie sa ai mare grija la sistemul de racire al cutiei automate. Din ce stiu difera radiatorul de la motor (cu siguranta si alte piese ce tin de racire, ca asta e cea mai sensibila).

 

Rcc-67 parca a facut operatiunea asta dar pe un E46 insa avea masina donatoare.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

nu este foarte greu dar ai nevoie de multe piese: cutie, cardan, diferential, planetare, pedalier, schimbator, cablaj. La urma flashuit DDE cu SW de automata, codat si sters valorile ce tin de cutia manuala. Eu am facut operatiunea inversa 335d din automat l-am facut manual si pot sa iti spun ca ai sa te lovesti de multe probleme minore care iti vor consuma nervii si timpul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.