Jump to content

Un vis implinit


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

Freza.

Mai lucrez acum la ceva, daca tot am scos freza (si multe alte scule :laugh:). Revin cu detaliile. :)

 

Mersi Adi! Se aduna datoriile. :)

Am scos mufa si am bagat-o in controller-ul vechi. Pinii ramasi i-am izolat.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Asaaaaa...

Un moft mai vechi de-al meu, devenit azi realitate:

 

http://img850.imageshack.us/img850/286/82gq.jpg

http://img822.imageshack.us/img822/1876/0jfk.jpg

http://img547.imageshack.us/img547/8538/zdp4.jpg

 

Acele mici patratele vopsite cu rosu si albastru, le-am decupat si am inserat ghiduri de lumina in locul lor.

Evident, culorile sunt denaturate in poze. In realitate lumina e foarte discreta.

Are si mufa pentru alimentare, deci nu am probleme daca vreodata mai trebuie scoasa aerisirea.

 

Detalii... dar astea cam lipsesc la BMW. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In viitorul apropiat nu.

Dar asa am inceput si cu sunetul. Prima data am zis ca-mi ajung difuzoarele de L7, pe urma am facut retrofit complet L7 si am sfarsit cu Individual. :p

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Lasa ma la tine. Ma refeream la trecerea de la ccc la cic ! De banii aia mai bine ma duc si stau cu puta la soare 10 zile la un ultra all inclusive superb !

 

Fiecare cu pasaricile lui !

 

La E60 am observat si eu ca CIC este mai scump, eu am luat CIC pentru E90 2011 cu 640 euro si am vandut CCC in 500 euro. La fel si TCU l-am vandut cu 150 euro, si am luat 2 combox cu 150e ( nu a stiut ala de mi le-a trimis care era faza ) :)))

 

Deci se poate... si fara mii de euro :)

Link to comment
Share on other sites

Alea au fost ocazii ce ai prins tu. Eu abia am gasit un Mulf la 130 de euro si a fost super pret.

Gaseste-mi tu CIC pana-n 700 de euro (cu tot cu emulator) si trec rapid de pe CCC. Si dau si-o bere. :p

 

In upgrade-uri/modificari poti baga bani la nesfarsit. Dar depinde ce raport satisfactie/pret obtii.

Si vorba lu' KIP, de banii aia scoti un concediu sanatos.

Link to comment
Share on other sites

Pai de mulf tot eu ti-am zis :)))

 

Ca idee, un monitor gasesti pe la 180e-200e, uite unitatea la 600e negociabil, poate o scoti in 500-550:

 

http://www.ebay.de/itm/BMW-E60-E61-E63-LCI-CIC-Navi-Navigation-9222874-/111150276986?pt=Technik_Auto_Hi_Fi_Navigation_Einbau_Navigationssysteme&hash=item19e112a17a

 

Emulator e 80$ ( ~60e ) negociabil:

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=bmw+cic+emulator&_sop=15

 

Daca scoti unitatea in 500e + 200e monitor + 60e emulator vine cam 760e.

 

Apropo de asta, unitatea de CIC de E90 si E60 sunt la fel, difera doar plasticul de la dvd, nu stiu daca se poate comanda de la BMW si cat costa.. ca unitatea de CIC de e90 e ieftina rau.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

E clar ca cei care fac upgrade-uri pe 1000+++ euro profita la maxim.

 

Toate se vor ieftini. Vad ca in Timisoara e plin de E60-uri. A ajuns aproape un fel de E46, o masina banala.

 

Asta nu poate duce decat la ieftinirea pieselor din dezmembrari.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee;

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-E90-E91-E92-E93-OEM-CIC-NAVIGATION-SYSTEM-RETROFIT-/281148413082?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4175c0549a

 

550 lire = 645euro - 100e butonul care deja il ai, 545 euro + 120e fata de E60 pt CIC = 665e + 60e emulator = 725euro

 

Sa zicem ca vinzi si fata de e90 cu 25e, vine fix 700e :D

 

Trim-ul pentru CIC

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NX51&mospid=50104&btnr=65_1927&hg=65&fg=50

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

1000+ euro sa-ti scrie bmwclub.ro pe display la masina. Inteligente investitii !

 

Poti iesi si mult mai ieftin sau chiar mai scump, dar ideea de baza e corecta.

 

Chestiile astea sunt niste tampenii. Sigur ca daca vrei sa faci asta cu banii tai, e foarte ok pentru ca e pe banii tai, dar eu n-as face asa ceva.

 

Imbunatatirile de genul asta sunt o risipa. Costa mult sau costa moderat, dar trebuie sa investesti mult timp ca sa poti iesi mai ieftin, iar utilitatea e redusa.

 

In ziua de azi ai net pe telefon, net pe tableta, net pe laptop. Toate sunt portabile si le poti vinde sau schimba cand ai chef in caz de upgrade.

Netul in masina e un moft, la fel si alte 1000 de display-uri.

 

O vacanta smechera e o investitie mult mai buna.

 

Sigur ca daca ai bani si-ti iei direct o masina cu foarte multe optiuni cam aia e, normal ca nu e un disconfort, dar abia atunci iti dai seama cat de inutile sunt.

Dar sa-ti iei una slab dotata si s-o transformi intr-una dotata nu e chiar o chestie inteligenta.

 

Pentru mine cel mai important este sa ai dotarile cu adevarat importante: clima, volan cu comenzi, un sistem audio cel putin decent, scaune incalzite daca ai piele, preferabil scaune sport sau confort, motorul pe care ti-l doresti, xenon de fabrica, PDC la o masina mai mare.

Iar la astea mai noi mi se pare intr-adevar tare sistemul ala care vede noaptea siluete umane, e o chestie buna.

 

In primul rand e o risipa pentru ca nimeni nu o sa-ti dea 1 euro in plus cand vinzi masina pentru ca ai CIC. Optiunile in plus nu vand o masina in Romania ci pretul si numarul de km, felul in care arata ca uzura.

Oamenii vor sa-ti dea cate 100 euro in minus, nu in plus.

 

P.S: Nu e in nici un caz o critica. Fiecare face ce vrea cu banii sai.

Edited by Service Premium
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai da, nu-i critic pe cei care le fac, doar ca eu mai bine fac altceva cu banii. Am constatat ca investitiile in afara de cele de mentenanta, sunt o risipa.

 

Exemplu: am vopsit masina integral fiindca avea foarte multe zgarieturi care ma enervau. La vanzare mi s-a reprosat ca el o sa aiba probleme cand o sa vrea sa o vanda din cauza asta. In conditiile in care nici nu observase ca fusese revopsita, i-am spus eu. Nu l-a incantat ca era impecabila estetic, ci a luat-o fiindca pusesem niste jante pe 17 inch de 300 euro care se potriveau la fix cu pachetul de RS pe care urma el sa-l monteze ! Plm, asta e romanul !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.