Jump to content

320D vs. 325xi


Mircea-Si

Recommended Posts

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

asa e alex , am uitat de piesa cu tepi dar nu e un cap de tara aia ( aprox 300 ron ) , si senzorul ala AUC pe toate masinile pe care le cunosc BMW au eroare , el trebuie sa recircule automat aerul din masina cand simte noxe

:)

sa nu uit si de valva CCV si furtunele aferente(la mine nu a fost nevoie a zis Ilie ca e ok,de fapt am scos un furtun de pe masina si arata mai bine ca alea noi :))) )

On topic ,cum a zis toata lumea pe aici mai bine iei un 2,5 rwd-sedan coupe compact touring decat 2,5 4x4.Iarna nici eu nu am probleme atat ca masina fiind joasa mai raman suspendat(asa am si rupt un senzor de autoleveling)

Link to comment
Share on other sites

80% din voi mi-au zis sa fac schimbul...sincer vreau sa-l fac dar sa vedem daca iese, astept telefon din partea omului.

Ce ma nelinisteste e consumul totusi.....

Parca ziceai ca la cat mergi cu ea nu te intereseazĂŁ deloc consumul...

Link to comment
Share on other sites

PArca...dar mi9-a adus aminte nevasta-mea ca noi mai facem plecari prin europa cu masina...atunci e beleaua...totusi nu pot sa cred ca cel mai mic consum exterior e de 11%...

Nu cred ca afara consuma 11% ..in oraș da, dar afara e mult 11

Link to comment
Share on other sites

Sunt posesorul masinii din linku-ul urmator..

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C19658731.html

 

SI vreau sa o schimb cu masina din link-ul urmator..

 

http://www.autovit.ro/bmw-325-C18826213.html

Desigur m-am oferit sa dau o mica diferenta.

Astept pareri...

 

 

Daca-ti permiti taxele mai mari, consumul mai mare si intretinerea, fa schimbul.

Link to comment
Share on other sites

Aaa e bine domne... 11 aveam si 320d in oras daca il zmuceam putin...acum stau flexat....sa dea D-zeu sa iasa treaba

 

Pai daca la 320d-ul tau manual e dat in carte un consum urban de 8,1% si tie iti consuma 11% ,cat crezi ca o sa-ti consume un 325xiA la care e dat in carte un consum de 14,5% urban si 8,4% extraurban ? Mai pune 2-3 litri in plus la consumul dat de producator si vezi ce-ti da.:ermm:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca la 320d-ul tau manual e dat in carte un consum urban de 8,1% si tie iti consuma 11% ,cat crezi ca o sa-ti consume un 325xiA la care e dat in carte un consum de 14,5% urban si 8,4% extraurban ? Mai pune 2-3 litri in plus la consumul dat de producator si vezi ce-ti da.:ermm:

11 in conditii de forja la mine

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in oras nu atingi 11 sub nici o forma, pe B.C. tot ce e posibil dar altfel ma indoiesc serios.

Inspirat de un coleg am cautat si eu 325xiA

http://www.spritmonitor.de/en/overview/6-BMW/37-3er.html?constyear_s=1991&constyear_e=2005&exactmodel=325xi&powerunit=2

 

Am mers odata in tandem cu un 323i manual Romania-Elvetia, cuminte, adica ~legal (chiar si in Germania nu am mers mai tare de 140) si a avut 8.5 pe B.C. iar masina era intretinuta. Cred ca X-ul si A-ul te duc catre 10 afara.

Link to comment
Share on other sites

la 325i manual consumul nu este rau deloc pentru cilindreea masinii , in oras consum la pompa 13 la suta daca mergi mai vioi dar nu exagerat si extern daca mentii limita legala adica un 100-110 pe DNuri si Euri ai consum 7.2-7.5 , daca te dai la ea se duce , facusem un test pe autostrada , la 140 - 9 la suta consum instant , la 160 - 11 la suta , daca era varianta cu 6 trepte consumul era radical mai bun cel putin la drum lung

 

si valva PCV la mine pe masina are 154.000 km si nu da nici un semn de oboseala , am schimbat un singur furtun cel mai lung din VANOS in PCV pentru ca atunci cand am schimbat garnitura mare de la tacheti , l-am rupt cand am vrut sal scot :pardon:

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ce dif ti-a mai cerut pers respectiva ? Cred ca fara 15-2000e nu o da.

 

Daca tot ti s-a pus pata sa o dai tot pe un e46 incearca pe un coupe sau un cabrio,macar sa intelegi pe ce dai dif.

 

Legat de consum,de la 15% in sus in buc,asta daca nu mergi doar in weekend si doar noaptea.

Link to comment
Share on other sites

Ia in calcul un consum de 15% in Bucuresti si un minim 9% extraurban. Daca vrei XI si automat se simte si la consum. Asa cum a zis si acero, varianta manuala 2wd poate obtine un consum foarte bun extraurban. Eu am scos pe BC pe o portiune de 110km (mers cu 70 in localitate si 110 in afara) 6,1. Sunt convins ca a consumat vreo 7-7,2 in realitate, dar pentru un motor de 2500cmc aspirat/benzina mi se pare mai mult decat decent. In schimb in Bucuresti nu am reusit sa scad sub 13.5 la pompa niciodata, consumul normal la mine este de 14,5-15l/100km.
Link to comment
Share on other sites

@Acero: nu este chiar asa, sa stii.

 

Hai sa o luam cu inceputul.

Baietii au spus ca trebuiesc schimbate urmatoarele:

- bascula fata pt joc in pivot (basculele nu fusesera schimbate de 2 luni desi fusesera schimbate de cand fusese cumparata masina; Stefan nu a schimbat basculele si acum trebuie sa le schimb eu pt ca am joc in ambii pivoti);

- fulie vibrochen pt un mic joc: intre timp a capatat joc mai mare si am schimbat-o;

- ca am eroare pe o bujie: le-am schimbat pe toate dar am in continuare eroarea aia, probabil din releu....;

- prabriz putin ciupit: e in continuare si nu s-a extins;

- role intanzatoare: erau obosite si le-am si schimbat intre timp cu tot ce tine de curele, fulie etc....;

- senzor comutare clima auto int/ext: e in continuare acea eroare si trebuie sa schimb senzorul; e primul care se duce....traiasca praful de la noi;

- senzor capota (alarma): nu mai am eroarea aia...poate era doar praf/apa/etc.

 

Nu mai stiu dar parca baietii nu au dat chiar chix, oricum eu am verificat masina dupa la mecanicul meu (Marian) si a confirmat cele spuse de filaret. Bine, eu am mers la filaret cu o recomandare prin cineva tocmai ca sa imi spuna exact ce are masina(nu sa o cumpar mai ieftin cum probabil credea Stefan atunci) si se pare ca au fost destul de precisi.

 

Faptul ca Stefan impreuna cu tatal lui nu au vrut sa accepte realitatea este problema lor dar aceste piese au trebuit schimbate si le-am schimbat/le schimb.

 

Oricum, recomand sa mergeti unde aveti incredere in mecanici ca va spun "pe bune"...altfel, asa cum zic si ceilalti, trebuie sa schimby by default: articulatie fata, bujii, fise, fulie, rulmenti, turbine etc....

 

 

Te trezesti si dupa 2 ani de cand ai luat masina ca ai inceput sa schimbi la ea cu tona.

 

Tot ce ai schmbat s-a datorat in mare parte ROTILOR de 18 pe care le-ai pus.si stilului tau de condus de altfel foarte defectuos.

 

 

Nu poti sa-mi spui tu mie cum era masina aia,bascule schimbate,daca era asa nasoala n-o mai luai si numai era asa ahtiat. Simplu.

 

Realitatea era ca numai stiai cum sa tragi de ultimu cent,uita-te cat e o masina ca aia cu tot ce are la ora aceasta pe mobile si apoi mai discutam.

 

Cat in prinvinta Filaretului, poate ca directorii aia ar trebui sa angajeze un personal calificat da nu de la Dacia,nu unul care sa te ia la misto cand te duci cu masina la verificare.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

masina ai vandut-o anul trecut in august septembrie :)

el a pus rotile pe 18 de 3 luni cred :)

ma rog fiecare isi apara masina dar oricum nu cred ca ti-a reprosat tie in mod special ceva,chiar nu inteleg de ce te superi ,ce a zis Tudor aici sunt probleme absolut normale la E46..

Link to comment
Share on other sites

Nu ma supar,dar nu pot sa asist la niste minciuni grosolane ,in contextu in care am mai multe masini si toate sunt in stare impecabila.

 

Toti prietenii mei sau cei care ma cunosc pot spune asta.

 

M-a deranjat mai mult faptul ca si dupa ce a luat masina a inceput sa fabuleze ca i-am dat teapa ca aude zgomote,

 

Daca i-am dat teapa , sa imi aduca masina inapoi. am banii sa ai dau cat mi-a dat pe ea.

 

Si mai ma deranjeaza vrajeala asta cu toate combinatiile la reprezentante cu baieti care sunt cunostinte si etc.

 

Acero este unul din useri care a mers cu masina aia si nu numai si poate sa ateste oricand cum era masina.

 

Uite o masina similara ca an dotari km stare generala etc: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=149783570&pageNumber=3&__lp=3&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=15&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2002-01-01&maxFirstRegistrationDate=2004-12-31&negativeFeatures=EXPORT&categories=SportsCar&tabNumber=2&picture=2

Cu dublul de km.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.