Jump to content

POLITIA ROMANA


Alfred_CTA

Recommended Posts

Imi aduc aminte aveam o dacie zambetu lu nea nelu si veneam de la otopeni, se termina autostrada la drajna, la iesire de pe autostrada pac ma trage pe dreapta, centura aveam , lumini aveam , tot da ocol masinii se uite vine la geam si il intreb de ce m-a oprit si sa vezi faza..cica m-a oprit ca am numaru decolorat pe spate ...ma sa-mi bip bip .... :purple:

De aici si replica mea de mai sus...scuzati off-ul

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Da, exact Lotus lipsea din schema. Ca doar FR-urile alea nu mai faceau fata te pomenesti. Bine ca prin unele locuri in De politistii nemti inca mai pot sa traga de Vento si Passat Syncro VR6 cu compresoare pe ele. Si garantat nu-i poti depasi.

In Franta politia autostrazi au Subaru iar in Austria am vazut Focus ST.

Link to comment
Share on other sites

Da, exact Lotus lipsea din schema. Ca doar FR-urile alea nu mai faceau fata te pomenesti. Bine ca prin unele locuri in De politistii nemti inca mai pot sa traga de Vento si Passat Syncro VR6 cu compresoare pe ele. Si garantat nu-i poti depasi.

In Franta politia autostrazi au Subaru iar in Austria am vazut Focus ST.

Zicea acum la stiri ca si FRul si lanceru erau tot asa luate si nu le mai au.

Link to comment
Share on other sites

tin sa te contrazic este omologat/aprobat din 23.03.2011 BRML

 

uite si o poza cu pistolul magic

 

si cica urmeaza si altele, cu mult mai multe decat astea doua pe care le-au luat in "testare" acuma

alea "poloneze" nu sunt IN DOTAREA Politiei Rutiere, au fost in teste, din cate stiu eu...

 

in final nu au fost agreate pentru nu pot oferi imagini surprinse DIN SPATELE autovehiculului cum impun normele EU (deci usor de combatut in orice instanta)

Link to comment
Share on other sites

din mers sau stationar, DA, doar din spate...

 

sunt inca niste controverse despre legalitatea fotografiilor care sunt luate din fata, intrucat contravin cu nush-ce reglementari EU... (majoritatea foarte bine justificate pe baza faptului ca motocicletele si alte vehicule NU au nr.de inmatriculare pe fata) B)

 

o buna parte din avocati pe asta se bazeaza in instante: nu ataca peformantele aparatelor radar sau valoarea vitezei, ci contesta modul de amplasare :D

 

unele din "prestatiile" jalnice in instanta ale juristilor constatatori se refereau la calitatea slaba a fotografiilor luate din fata, invocand ca "si-asa nu se vede dom' judecator fata celui de la volan"...

 

vezi Doamne calitatea fotografiei e "setata special" sa nu se vada figura celui de la volan, ci doar marca masinii si nr.de inmatriculare... no comment ! :closedeyes:

 

tocmai de aceea se prefera oprirea in trafic si "arderea fraierului" pe loc

Link to comment
Share on other sites

O sa stea mai mult pe bara masina, se vor face 2-3 misiuni cu ea, si automat si emisune sa se sperie lumea :)).

Nu sunt bani de echipament , nu sunt bani de combustibil, de cei care sunt mutati cu serviciul nu sunt bani de chirie, salarii diminuate, restante de anul trecut neachitate, taieri peste taieri si se vrea sa urmareasca pe vitezomani :)) . Nu mai zic de un duamne fereste sa pateasca ceva masina, sa vezi atunci raspunderi pe hartie ... cine e din sistem stie mai bine. Eu prefer sa merg legal...o singura data i-am dat 230 cand am luat-o pe PITESTI-BUCURESTI , pe o portiune de 10 km , si am trecut si pe langa un echipaj, s-au uitat si atata tot. Cred ca le-a placut masina :Devil:, aveam 3 ore de cand eram proprietar. Oricum e o initiativa buna ce se incearca, atata timp cat masina nu costa bani, si e un gift`. Mai bine baga limitare mai mare ca in germania + camere si nu mai schita nimeni nimic !

Link to comment
Share on other sites

alea "poloneze" nu sunt IN DOTAREA Politiei Rutiere, au fost in teste, din cate stiu eu...

 

in final nu au fost agreate pentru nu pot oferi imagini surprinse DIN SPATELE autovehiculului cum impun normele EU (deci usor de combatut in orice instanta)

 

intreb ca prostu, astea vechi bee bla bla, cum ofera imagini din spatele autovehiculului cand sunt pozitionate cu fata spre tine ? si astea laser pot oferi exact ce ofera cele vechi nu ved de ce nu ar fi folosibile.

 

eu stiu ca astea laser, de omologat sunt omologate deci folosirea lor este legala, sunt in teste, dar testare practica daca vrei, asa cum am zis si mai sus, mai exact testeaza eficienta in raport cu alea vechi, cel putin eu asta stiu ... deocamdata sunt deosebit de eficiente pe de o parte pentru ca pe CB se anunta cu predilectie MCV-urile cu radare vechi si nu sunt urmarite cu mare atentie masinile vechi cu strutocamilele noi, iar pe de alta pentru ca oamenii sunt obisnuiti ca mersul cu "iepure" in fata garanteaza timp de franare cand tiuie detectorul ... deosebit de fals la instalatiile noi. Personal cred ca dupa ce se inmultesc oamenii au sa se invete cu ele si au sa migreze si mai multi utilizatori de detectoare pe CB ... odata ce stii unde ai masina de politie in fata trebuie sa fii idiot sa continui sa o arzi cand te apropii de ei, cine stie asa tot mai multi din cei cu masini mici au sa inceapa sa si vorbeasca in loc as foloseasca statia pe post de radio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.