Jump to content

piese seria 5


vl20sas

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai si foarte bine ca nu a avut nici o problema.Si nu ma incanta cu nimic ca dau 50 euro pe zi la rent a car atat timp cat aia la Mercedes se plimba gratis.Pana si la Ford iti da o masina provizoriu.dar nu asta e problema.(Doamne Cyborg da ce avatar urat ti-ai pus.)
Link to comment
Share on other sites

Si nu ma incanta cu nimic ca dau 50 euro pe zi la rent a car atat timp cat aia la Mercedes se plimba gratis.Pana si la Ford iti da o masina provizoriu.dar nu asta e problema.(Doamne Cyborg da ce avatar urat ti-ai pus.)

156240[/snapback]

 

La asta ma refeream si eu, iti dai seama cat de mult tin la clienti :) Unii renunta si la marca, numai ca sa nu aiba de a face cu ei :blink:

Link to comment
Share on other sites

Production of new BMW 5 series begins in Kaliningrad

 

Production began Friday of a new generation of the BMW 5 Series at the Avtotor factory in Kaliningrad. According to the general director of BMW Russland Trading, Kristian Kramer, it is for now the only foreign car manufacturer that the Bavarian automobile company has entrusted with production of its premium class models.

 

The general director of the Avtotor Holding group of companies, Valerii Sokolov, said that the project was a joint undertaking by the concern and BMW. The total investment in the project amounts to 6 million euros, which will be spent on the retraining of technicians and the upgrading of equipment, and will ensure that the concern's production will meet the high manufacturing standards of their German counterparts.

 

Cooperation with the Avtotor concern began in 1999. Since then, more than 4,200 BMW 5 and 3 Series have rolled off the production line. A trial production of the luxury class 'Sedans' assembled here have already won acclaim as 'Russian car of the year' in the new car category. More than 1,500 cars are expected to be produced by the end of the year, each one costing 44,900 euros, which is 12% lower than the cost of cars assembled in Germany.

 

The Kaliningrad-based Avtotor Holding was established in 1996. Stockholders in the concern include the investment company Doyen B.V., with 88.04% ownership, and the closed joint-stock company National Fund, with a 11.96% stake.

 

Avtotor consists of two automobile assembly plants, with a projected capacity of 50,000 cars per year. Since 1994, more than USD 250 million has been invested in the manufacturing facilities, and Avtotor has since then been assembling light cars, off-road vehicles, KIA mini-vans, and since 1999 BMW 'Sedans.' The Kaliningrad auto manufacturers plan to produce 20,000 automobiles in 2004.

 

S-a ajuns si la asta, BMW-uri fabricate in Rusia :) Nu mi-as dori unul pt mine :blink:

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
toate se strica, 90% de aici nu fac service ul cand trebuie, pun piese mana a doua , si cand te duci la service nu te duci la o reprezentanta.90% din masinile de aici sunt masini vechi including mine.., deci incep sa se strice si ele. si sunt conduse si urat majoritatea.. eu am avut un e 34 320 i si sub 4 mii nu schimbam.. un an de zile la masina aia vitezele seschimbau sub rosu.. am spart jentile dupa care le am lipit cu poxipol, am mers si 40 mii fara sa schimb uleiul si filtrele, am fiert motorul din cauza mea de 2 ori( adica m am uitat la apa si am uitat sa pun la loc capacul:) si multe altele, masina nu a avut nimic niciodata, am cumparat un e 39 si am schimbat, o mica piesa la clima, un rulmet,s-a rupt planetara in mers, am schimbat calculatorul ala de lumini, kitul de ambreiaj, am rectificat chiulasa , am schimbat valvele, dar ce nu am mai schimbat. eu zic ca e si de masina cu care te-ai ales, cred eu. uite acum seara.. alta problema, i-mi tacane ceva la roata spate stanga.. si asta numai cand masina e in viteza si iau piciorul de pe aceleratie.. si tacane extrem de rau se aude dreaq pe toata strada.. si nu mi-am dat seama ce e? ce o fii ? planetara iar? acum in ajun? unde dreaq o schimb? unde sa ma duc ca e sambata vine carciunul.. anul nou trebuia sa plec la azuga.. asa ca stau in casa si injur e 39 cat pot. acum stau treaz sa plec dimineata prin oras poate mai prind vreun elevator sa vad ce dreaq are la roata.. disper numai cand ma gandesc dar unii prieeni ai mei decat ulei si filtre baga in ea. deci fiabiliatatea conteaza si de felul cum iti ingrijesti masina.. si nu numai cacamas in ea.. ca acum ma duc sa ii dau foc.... pe curand.
Link to comment
Share on other sites

toate se strica, 90% de aici nu fac service ul cand trebuie, pun piese mana a doua , si cand te duci la service nu te duci la o reprezentanta.90% din masinile de aici sunt masini vechi including mine.., deci incep sa se strice si ele. si sunt conduse si urat majoritatea..  eu am avut un e 34 320 i si sub 4 mii nu schimbam.. un an de zile la masina aia vitezele seschimbau sub rosu.. am spart jentile dupa care le am lipit cu poxipol, am mers si 40 mii fara sa schimb uleiul si filtrele, am fiert motorul din cauza mea de 2 ori( adica m am uitat la apa si am uitat sa pun la loc capacul:) si multe altele, masina nu a avut nimic niciodata, am cumparat un e 39 si am schimbat, o mica piesa la clima, un rulmet,s-a rupt planetara in mers, am schimbat calculatorul ala de lumini, kitul de ambreiaj, am rectificat chiulasa , am schimbat valvele, dar ce nu am mai schimbat. eu zic ca e si de masina cu care te-ai ales, cred eu. uite acum seara.. alta problema, i-mi tacane ceva la roata spate stanga.. si asta numai cand masina e in viteza si iau piciorul de pe aceleratie.. si tacane extrem de rau se aude dreaq pe toata strada..  si nu mi-am dat seama ce e? ce o fii ? planetara iar? acum in ajun? unde dreaq o schimb? unde sa ma duc ca e sambata vine carciunul.. anul nou trebuia sa plec la azuga.. asa ca stau in casa  si injur e 39 cat pot. acum stau treaz sa plec dimineata prin oras poate mai prind vreun elevator sa vad ce dreaq are la roata.. disper numai cand ma gandesc dar unii prieeni ai mei decat ulei si filtre baga in ea. deci fiabiliatatea conteaza si de felul cum iti  ingrijesti masina.. si nu numai cacamas in ea.. ca acum ma duc sa ii dau foc.... pe curand.

169176[/snapback]

E rulmentul spate (vezi ca e rulment dublu) sau, in cel mai bun caz, flansa de la amortizorul spate... :blink:

Link to comment
Share on other sites

E rulmentul spate (vezi ca e rulment dublu) sau, in cel mai bun caz, flansa de la amortizorul spate...  :blink:

169730[/snapback]

sper sa fie asta.. am urcat o pe elevator la un prieten, ne-am uitat la ea 30 de minute s i am dat o jos.:)) la serviceuri nu mai am sanse anul asta, asa ca sta in parcare. am dat roata jos si am miscat de disc cu totul.. se aude un trosnit asa la fiecare 5 rotiri si daca dau in spate trosneste imediat.... nu imi dau seama de unde vine.. de undeva de acolo din spate de la disc.., m-am uitat si la planetara si nu are nimic.. cauciucul ala e la locul lui.. nu iese vaselina, nimic... acum am observat ca imi prezon, sau mai bine zis.. e rupt inauntru acolo.. se poate asta sa fie cauza tacanitului asta?

Link to comment
Share on other sites

Eu propun sa facem o cheta. Luam 5 bucati de seria 5 noi si le conducem 1 an. Dupa care tragem linie si vedem ce probleme am avut.  :)

 

PS: eu ma ofer sa conduc prima masina timp de un an si sa sesisez prompt orice probleme aparute  :blink:

155822[/snapback]

Te asigur c-ai sa te sperii cate defectari o sa ai; de ex.eu am cumparat in anul 2000 un e39 pe benzina fabricatie 98 si pana astazi am schimbat tot in afara de caroserie ;mai ales partea electrica de 2 ori si am doar 81000km(o scot doar cand plec in concediu),dar asta nu inseamna ca nu -mi plac BMWurile,banuiesc ca din cauza asta se spune ca sunt costisitoare.

Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat aproape tot in afara de caroserie fi sigur ca ai 81.000 de km

eu am 160.000 si nu am schimbat nimic tot la un e 39 si e din 2003 nu din 98 LOL 81.000km

cam nemultumiti de BMW mai bine va mutati pe Dacia Logan

parerea mea mult mai fiabile.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

daca ai schimbat aproape tot in afara de caroserie fi sigur ca ai 81.000 de km

eu am 160.000 si nu am schimbat nimic tot la un e 39 si e din 2003 nu din 98 LOL 81.000km

cam nemultumiti de BMW mai bine va mutati pe Dacia Logan

parerea mea mult mai fiabile.... :blink:

172453[/snapback]

Am spus ceva adevarat baietica,cat despre bmw-ul tau din2003 care nu ai probleme ai fi unicat.160000 km din 2003 inseamna ca dormi in el

Edited by cristimacovei
Link to comment
Share on other sites

am aflat ce batea la mine.. e planetara pe dreapta....pot oare sa schimb capul? la tractiune spate.. pot comanda doar capul de planetara? si m_mihai_i, nu am voie sa fiu nemutumit? tu zici ca ai 160 mii cu masina din 2003? pai ce faci taxi cu ea? si nu ai schimbat nimic la ea nici macar o bucsa?
Link to comment
Share on other sites

si daca as avea casa tot nu m-as da jos din bmw meu ca imi pklace prea mult si nu sunt nemultumit ca altii

173441[/snapback]

Si eu sunt la fel de indragostit de E 39 al meu, si cand am spus ce am spus nu am spus cu rautate fata de firma BMW, dar asta e adevarul ca mi-au picat aproape toate,probabil ca din cauza ca o scot de 2-3 ori pe an din garaj .In plus ai fost haios cu raspunsul tau.

Link to comment
Share on other sites

ai luat masina second?

daca da e clar ca nu ai avut noroc

se mai intampla sa pice una alta am citit si eu pe aici, da nici chiar asa cum ai spus tu ca ai schimbat aproape tot in afara de caroserie.

daca ai luat-o second ala de a avut-o si-a batut joc de ea.

eu am avut bafta a mea e ca noua, ma gandesc cum o fi mers ala dinaintre de pragurile nu sunt zgariate, masina nu avea nici o zgarietura cand am luat-o acum... e made in romania si deja am usi deschise pe diferite locuri ale caroseriei si bari zgariate de diferiti cunoscatori care zic ca au loc si asa mai departe.

se poate si mai bine ai avut ghinion zic eu

Link to comment
Share on other sites

zicea cineva mai sus ca daca ai facuti "doar" 160 000 km din 2003 atunci dormi in el.si eu am dat un exemplu cu mai putini km .Sunt persoane care conduc mult si persoane care nu conduc asa mult.

174406[/snapback]

in matiz nu e o placere sa stai mai mult de 1 ora pe zi, fie-mi iertata remarca...

iar persoanele sunt de mult mai multe feluri... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.