Jump to content

Ati avut probleme cu BMW-uri noi?


fbdcnt

Ati avut probleme cu BMW-uri noi sau cunoasteti direct de la sursa astfel de probleme?  

47 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

haha ba le-as spune si o sa le spun. ce a facut romulus e treaba tipic securista, mi-a modificat pollul cum a vrut el pt ca nu-i conveneau rezultatele si nu avea cu cine sa se certe. asa ceva nu se face. nu vreau sa ma repet dar cum am spus asa este, chiar am ales o exprimare prea eleganta. vezi mai romulus poate in koreea de nord nu au forum bmw, cred ca te asteapta cu drag.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mi se pare imposibil. Ulei, filtru de ulei si benzina.

 

530i, trebuie sa iti intre cel putin 7 litri de ulei, cu tot cu filtru. Un litru de ulei BMW e in jur de 15 euro. Deci numai din ulei ai adunat 105 euro. Plus filtrul de benzina care daca e cel cu regulator de presiune in el, costa cam 80 de euro, plus filtrul de ulei inca 20 de euro, deja ai sarit de 200 de euro. Plus manopera, ai ajuns la 250 de euro.

154351[/snapback]

No offence, dar...

...330-ul are acelasi motor ...am facut primul schimb de ulei + filtru la 24k

 

"330xi, revizia la 24000 km, schimbat ulei +filtru+ verificare placute de frana+manopera=4.300.000 lei ...Contempo-reprezentanta Bavaria Brasov ...intr-o ora am plecat cu masina din service"

 

Filtrul de benzina se schimba, conform cartii de service la inspectia de la 50k....nu la fiecare schimb de ulei...

La revizii in schimb se schimba foaia....dar alea-s mai rare...prima e la 50k...

Uite si inspectia de la 46k:

Valorile sunt in euro, fara TVA

-Inspectie 43.00;

-inlocuit bujii 19.35;

-inlocuit filtru carburant 12.90;

-inlocuit cartus filtru aer 4.30;

-inlocuit placute frana fata 17.20;

-inlocuit placute frana spate 17.20;

-inlocuit senzor placute fata 8.60;

-inlocuit senzor placute spate 8.60;

-inlocuit lama stergator dr 4.30;

-inlocuit lama stergator stg 4.30;

-colier 2.04;

-filtru ulei 11.48;

-Spark Plug 98.04;

-Filtru Comb 70.61;

-Filtru aer 22.82;

-Placute frana fata 83.70;

-Placute frana spate 73.58;

-Senzor placute fata 13.03;

-Senzor placute spate 13.03;

-Wiper Blade 15.40;

-Filter 35.91;

-Lichid spritiera 3.22;

-Ulei Motor 5W40 55.25;

Total cu TVA = 759.06 euro

 

Preturile de la AB sunt mari intradevar...dar nu sunt mai mari decat la Audi, VW, Skoda, Renault, Peugeot sau mai stiu eu care service-uri din Romanika...si asta pentru simplul fapt ca toti sant la fel de borfasi...the romanian way...

Link to comment
Share on other sites

haha ba le-as spune si o sa le spun. ce a facut romulus e treaba tipic securista, mi-a modificat pollul cum a vrut el pt ca nu-i conveneau rezultatele si nu avea cu cine sa se certe. asa ceva nu se face. nu vreau sa ma repet dar cum am spus asa este, chiar am ales o exprimare prea eleganta. vezi mai romulus poate in koreea de nord nu au forum bmw, cred ca te asteapta cu drag.

154414[/snapback]

 

Probabil te pricepi mai bine la treburi tipic securiste.

 

Ti-am spus si repet. Pe bmwclub.ro nu e locul unde ne batem joc de BMW doar pentru ca omitem o optiune afara. Esti liber sa alegi.

 

O problema marunta, e ceva care nu te impiedica sa conduci masina in siguranta si o rezolvi cand ajungi in service. Una grava este una care face ca masina sa nu fie in stare sa fie condusa in siguranta sau chiar deloc.

 

PS: Doru, ai grija la limbaj. E a doua oara cand derapezi in topicul asta. Daca vrei o vacanta, doar da-mi un PM... Nu conteaza ca ai peste 40 de ani, primii 7 sunt cei care conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Probabil te pricepi mai bine la treburi tipic securiste.

 

Ti-am spus si repet. Pe bmwclub.ro nu e locul unde ne batem joc de BMW doar pentru ca omitem o optiune afara. Esti liber sa alegi.

 

O problema marunta, e ceva care nu te impiedica sa conduci masina in siguranta si o rezolvi cand ajungi in service. Una grava este una care face ca masina sa nu fie in stare sa fie condusa in siguranta sau chiar deloc.

 

PS: Doru, ai grija la limbaj. E a doua oara cand derapezi in topicul asta. Daca vrei o vacanta, doar da-mi un PM... Nu conteaza ca ai peste 40 de ani, primii 7 sunt cei care conteaza.

154421[/snapback]

 

de ce derapez frate, tu nu vezi ce faci? nu vezi ca ai ramas singur pe aici? vacanta am intr-adevar nevoie, sper sa pot sa-mi iau la finele anului. invata si tu sa fii profesionist, daca te-ai apucat de o treaba fa-o ca lumea, nu ingrosa randurile diletantilor. nu e voie sa faci ce ai facut tu, ti-a zis si bavaria. restul sunt prostii, discutam sa ne amuzam, situatia este cum este indiverent ce bolgojim noi pe aici.

P.S. gata eu am terminat ce am avut de spus am spus.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

de ce derapez frate, tu nu vezi ce faci? nu vezi ca ai ramas singur pe aici? vacanta am intr-adevar nevoie, sper sa pot sa-mi iau la finele anului. invata si tu sa fii profesionist, daca te-ai apucat de o treaba fa-o ca lumea, nu ingrosa randurile diletantilor. nu e voie sa faci ce ai facut tu, ti-a zis si bavaria. restul sunt prostii, discutam sa ne amuzam, situatia este cum este indiverent ce bolgojim noi pe aici.

154424[/snapback]

 

Derapezi pentru ca vorbesti urat. In rest, nu ma intereseaza. Iar pe mine poti sa ma injuri cum vrei tu, poti sa ma faci si jegos. Te asigur ca daca ai fi facut jegos pe oricine altcineva de pe forum, aveai 7 zile vacanta din primul moment, pentru ca ai ceva antecedente.

 

Sunt profesionist. Nu cred ca e cazul sa invat de la tine sa fac treaba asta. O fac de 3 ani si o fac bine. Daca o sa raman vreodata singur, sting becul, stai linistit.

 

Si daca ai nevoie de un site in care sa arunci cu rahat in BMW, iti poti permite sa-ti faci singur unul, nu trebuie s-o faci aici. N-am facut decat sa adaug o optiune intr-un poll de rahat, unde nu puteai diferentia daca ai avut motorul picat sau o usa care scartaie.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce s-a intamplat cu voturile de la poll-ul asta ? Eu in continuare nu pot vota mi se spune ca am votat deja. Nu cumva cineva se joaca cu voturile pe aici cum se juca si wlf odinioara pe alt poll ?!?  :blink:

154425[/snapback]

 

exact. este un forum puternic si grosolan interferat.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce s-a intamplat cu voturile de la poll-ul asta ? Eu in continuare nu pot vota mi se spune ca am votat deja. Nu cumva cineva se joaca cu voturile pe aici cum se juca si wlf odinioara pe alt poll ?!?  :blink:

154425[/snapback]

 

N-am resetat polul, astfel incat cei care au votat inainte, nu pot vota acum. Daca ai votat inainte (1: 9 voturi si 3: 6 voturi) imi spui mie si adaug votul la optiunea dorita: 1, 2 sau 3.

Link to comment
Share on other sites

exact. este un forum puternic si grosolan interferat.

154427[/snapback]

 

Doru, pe mine ma poti face jegos, dar daca faci jegos forumul, vei fi suspendat. Esti foarte la limita.

 

Nu este un "forum puternic si grosolan interferat". Doar ca unii il confunda, cu un forum Porsche, Mercedes sau mai stiu eu ce alte masini iar cand vine vorba de BMW, sunt cele mai proaste masini din lume. Nu permit asa ceva. Daca imi voi pierde increderea in BMW, abia atunci forumul asta isi va pierde scopul existentei sale.

Link to comment
Share on other sites

Doru, pe mine ma poti face jegos, dar daca faci jegos forumul, vei fi suspendat. Esti foarte la limita.

 

Nu este un "forum puternic si grosolan interferat". Doar ca unii il confunda, cu un forum Porsche, Mercedes sau mai stiu eu ce alte masini iar cand vine vorba de BMW, sunt cele mai proaste masini din lume. Nu permit asa ceva.

154430[/snapback]

 

haha hai mai ca devii patetic si comic. crezi ca vreunul pe aici da bani pe bmw ca ii place mercedes? poate ca au realmente probleme, la asta te-ai gandit? ce ma tot ameninti si de ce?

Link to comment
Share on other sites

haha hai mai ca devii patetic si comic. crezi ca vreunul pe aici da bani pe bmw ca ii place mercedes? poate ca au realmente probleme, la asta te-ai gandit? ce ma tot ameninti si de ce?

154431[/snapback]

 

M-am gandit ca poate chiar au probleme. Tu, zixx si Bavaria. In rest probleme marunte. De cand crezi ca opinia ta este centrul universului? Nu e o boala asta cumva?

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit ca poate chiar au probleme. Tu, zixx si Bavaria. In rest probleme marunte. De cand crezi ca opinia ta este centrul universului? Nu e o boala asta cumva?

154433[/snapback]

 

nu nici vorba. de aia si intreb pe aici diverse lucruri. am mare incredere in experienta colectiva. a mea, individuala poate fi nerelevanta.

Link to comment
Share on other sites

nu nici vorba. de aia si intreb pe aici diverse lucruri. am mare incredere in experienta colectiva. a mea, individuala poate fi nerelevanta.

154434[/snapback]

 

Pai tocmai, aici e problema. Ca daca tu spui ca BMW-urile noi au probleme, crezi ca tu esti reprezentantul buricului pamantului. Si ca sa fie cum spui tu, concepi un poll tendentios si in care un surub nestrans e echivalent cu un motor explodat. Si pe urma jignesti in stanga si in dreapta si astepti sa se inchine lumea la parereile tale. Scuteste-ma. Sau macar scuteste BMWClub.ro de rahatul asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti dau suspend DOAR tie. 7 zile.

154438[/snapback]

 

da ce-a facut? am citit postul lui. mai romulus revin si sper sa inveti ceva din asta. poll-ul meu era cum era. poate nu era bun in opinia ta. nu avea optiunea de comentarii. trebuia sa pui unul asa cum crezi tu ca e bine nu sa il alterezi pe al meu. nu judecam nimic si pe nimeni aici. nu e frumos ce faci.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul raman fan BMW in continuare, dar pasiv :blink: Cel putin pana vor pica toate siglele de la AB Romania (vb lui Bavaria). Chiar dc stiu ca nu mai sunt asa de fiabile ca altadata si au diverse probleme, macar sa stiu ca se ocupa profesionisti de remedierea lor.

154156[/snapback]

Cam la fel si eu, si am aceleasi sperante... sper ca nu desarte. Din pacate incep sa cred ca toti dealer-ii sunt "pe-aproape". Am fost in Austria, am o cadere de turatie la miscare usoara de volan - "it's allright, a lot of electrical subsystems" etc etc - allright my ass. Si alte 2-3 probleme la care OBD2-ul zice OK, toate ceva de genul "nediagnosticabile, si deci inexistente". Chestia e ca masinile sunt tot mai complexe si sistemele de (auto)diagnoza nu tin pasul cu marimea placintei.

Cu AB toata speranta mea e sa se schimbe mentalitatea oamenilor, sa nu se mai uite la tine ca sa sacul cu bani, sa nu mai fie tone de clienti si astfel valoarea individuala a unuia sa fie neglijabila. Sa nu mai aiba exclusivitate (sunt o mie de pareri aici) sau ce-or avea.

Cum inteleg ca poll-ul nu prea mai are rost, nu am votat. Dar (din experienta personala) pentru mine unul e clar ca, din motive ce tin mai mult de complexitatea ansamblului, modelele noi de BMW in particular nu mai au nici o legatura (in sens negativ) cu fiabilitatea de altadata. Asta in masura in care nu definesti fiabiltatea in mod exclusiv ca "dai cheie si faci drumul". Sa nu uitam ca suntem pasionati de BMW, adica pentru noi ar trebui sa mearga ca un BMW si nu ca o masina de mers de la A la B.

Link to comment
Share on other sites

Citeste regulamentul in special la 18. si 19.

 

Adevarat. Poll-ul tau era cum era. Ai dreptul la o opinie si la fel au toti dreptul la una.

 

Mai putin atunci cand aceasta opinie este vadit tendentioasa impotriva BMW. Puteam sa-l doar sterg pe al tau. Am ales, sa te rog sa-l schimbi tu singur. Ai avut o jumatate de zi la dispozitie. N-ai facut-o, am facut-o eu. In plus, tu n-ai vrut poll, ai vrut sa-mi demonstrezi mie ceva.

 

Si stii ceva, poll-ul original, era degeaba. Asa cum era el facut, cred ca peste 90% ar fi raspuns cu: "Am avut sau cunosc personal posesori de BMW noi ce au probleme". Si ce demonstra asta? E la fel la orice marca. Nu exista masina la care sa nu fie nevoie de macar un lucru marunt.

 

Nuanta e in natura problemei. Si daca nu oferi aceasta optiune, faci poll-ul numai pentru orgoliul si egocentrismul propriu si personal.

 

Iar pentru asta, nu ai nevoie de bmwclub.ro.

Link to comment
Share on other sites

OMG .Potoliti-va ca nu schimbati cu nimic lucrurile.Traim in Romania.Nu sunt probleme doar cu service-urile de masini.Sunt un milion de alte probleme in aceasta tara.Eu sunt curios de reclamatia aia facuta de Cyborg.Dar a trecut ceva timp si cred ca probele au disparut intre timp asa ca nu mai poate demonstra ce a patit.Dar poate are inca dovezi.D-abia astept sa avem in primul rand drumuri bune.Ca de acolo pleaca majoritatea problemelor.Cum sa nu ai greierasi in masina cand mergi pe un drum de iti e frica sa nu pierzi o roata chiar si in treapta a 2-a.Defectiunile ce tin de motor , majoritatea sunt cauzate de combustibilii prosti comparativ cu ce e afara.Imi dau cu parerea doar la motorina pt ca nu am fost in afara cu o masina pe benzina.BMW e o masina pt drumuri bune.Indiferent ca e seria 1 sau X5.Sunt facute sa alerge , nu sa ocoleasca gropi.
Link to comment
Share on other sites

@Romulus SI @Doru

 

Ar fi bine ca cel putin unul din voi sa se opreasca. Deja e cam tarziu... dar poate nu prea tarziu.

154446[/snapback]

 

eu nu am nimic cu romulus, mi s-a parut ok si decent, numai ca si un forum are niste reguli dincolo de cele din regulamentul propriu care in ultima instanta tin de bun simt si respect reciproc. eu trebuie sa plec acum, ma cara prietena mea ca pe un sac de cartofi, mai am 5 zile fara carnet.

Link to comment
Share on other sites

@Cosmin: nu se discuta de service decat colateral. Se discuta de problemele BMW noi. Iar pentru Doru, un greieras era echivalent cu un turbo explodat.

 

@Doru: libertatea de exprimare e valabila pe un forum ca al nostru. Cu toate astea, te asigur ca daca cineva vine si spune ca BMW e de rahat, acel post va fi sters din prima, pentru ca ne jigneste pe toti cei peste 2000 de membri. Din punctul meu de vedere, intrebarea ta si raspunsurile sugerate, faceau aproape acelasi lucru, e adevarat, mult mai subtil. Se discuta pe forum probleme BMW si probleme de service BMW. Nu s-a sters nimic decat cand suna a "BMW e o marca de rahat". Asta n-o sa vezi pe BMWClub.ro pentru ca si-ar pierde insasi scopul pentru care a fost creeat.

 

Ce ti-am spus cand m-ai sunat sa vorbesti cu mine despre 530xd si CLS? Ti-am spus ca Mercedes e de rahat? Nu cred. Si era o discutie privata. Darmite sa fi spus ca Mercedes e de rahat aici pe forum public. Si tu ai facut-o, dar mai rau, vorbeai de BMW nu de Mercedes. Subtil, e drept, dar asta nu e o scuza.

Link to comment
Share on other sites

@Cosmin: nu se discuta de service decat colateral. Se discuta de problemele BMW noi. Iar pentru Doru, un greieras era echivalent cu un turbo explodat.

 

@Doru: libertatea de exprimare e valabila pe un forum ca al nostru. Cu toate astea, te asigur ca daca cineva vine si spune ca BMW e de (cenzurat), acel post va fi sters din prima, pentru ca ne jigneste pe toti cei 2000 de membri. Din punctul meu de vedere, intrebarea ta si raspunsurile sugerate, faceau aproape acelasi lucru. Se discuta pe forum probleme BMW si probleme de service BMW. Nu s-a sters nimic decat cand suna a "BMW e o marca de (cenzurat)". Asta n-o sa vezi pe BMWClub.ro pentru ca si-ar pierde insasi scopul pentru care a fost creeat.

154451[/snapback]

 

red cap nu a scris ca bmw e de (cenzurat), de ce l-ai suspendat si de ce ai sters postul? nici eu nu zic ca e de (cenzurat), eu nu muncesc de-mi sar ochii sa cumpar (cenzurat) omule, doar ca vreau sa stiu pe ce dau banii. hai ca plec papa.

Link to comment
Share on other sites

Nici n-am spus ca RedCap a fost suspendat pentru ca a spus ca BMW e de rahat. A fost suspendat pentru remarcile sale, relativ la moderare si exces de zel, off-topic si comentat deciziile administrative. Nu este el in nici o masura sa aprecieze aceste lucruri.
Link to comment
Share on other sites

si acum sa-i raspund si lui RedCap, la intrebarile justificate din postul sters.

 

Dar nu era mai simplu totusi daca lasai poll-ul asa cum era el fara sa se piarda voturile si sa apara celor care au votat ca nu mai pot vota ca deja au votat in poll-ul asta ?!? Sau faceai unul in paralel si gata nu se mai ataca nimeni. Sau puteai vorbi cu Doru explicandu-i lucrul asta si nu se mai facea atata circ aici. [...]

 

Nu era mai simplu sa las poll-ul cu voturile asa cum erau, pentru ca sunt convins (au fost doi membri care au chiar admis) ca optiunea inserata de mine ar fi modificat votul.

 

Puteam face unul in paralel, dar cel existent, nemodificat l-as fi sters oricum, pentru ca era tendentios.

 

L-am rugat pe Doru sa modifice el poll-ul, vezi primul post, inainte de a deschide topicul pentru postare... Am considerat ca nu vrea.

Link to comment
Share on other sites

Cu toate astea, te asigur ca daca cineva vine si spune ca BMW e de (cenzurat), acel post va fi sters din prima, pentru ca ne jigneste pe toti cei peste 2000 de membri.

154451[/snapback]

Poate ar fi bine sa nu fie cenzurat in prima faza. Daca are ceva de spus sa spuna. Daca constatam ca nu are substanta, atunci se poate inchide. Audienta sa stabileasca valoarea, nu o decizie personala. Pentru ca o decizie personala e evident subiectiva, iar asta cand se traduce in sanctiuni administrative (stergere de post) pe un forum nu poate duce la nimic bun. E mult mai bine ca Dumnezeu sa fie colectiv in astfel de cazuri. Chiar ar fi bine sa va ganditi la asta domnilor moderatori (inca mai sper ca pluralul are rost).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.