Jump to content

pneuri iarna ?


BeMyWife

Recommended Posts

Nu exista asa ceva. Ai putea mai intii sa ne spui pe ce masina vrei sa le pui. Pe urma, sint cauciucuri care-s mai bune pe zapada+gheata dar mai putin sportive (nu asa de bunela viteza mare, la viraje, etc.), altele care-s mai bune pe asfalt (chiar daca rece sau cu putina zapada) si la viteza... totul este un compromis. Deci, daca o sa spui pe ce masina vrei sa le pui si la ce fel de utilizare te astepti, o sa primesti mai multe raspunsuri (decit 0 pina acum) rezonabile.
Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva. Ai putea mai intii sa ne spui pe ce masina vrei sa le pui. Pe urma, sint cauciucuri care-s mai bune pe zapada+gheata dar mai putin sportive (nu asa de bunela viteza mare, la viraje, etc.), altele care-s mai bune pe asfalt (chiar daca rece sau cu putina zapada) si la viteza... totul este un compromis. Deci, daca o sa spui pe ce masina vrei sa le pui si la ce fel de utilizare te astepti, o sa primesti mai multe raspunsuri (decit 0 pina acum) rezonabile.

155809[/snapback]

 

Pe un 320d e46 facelift si ma intereseaza aderanta lor in curbe la viteza si sa nu am probleme mari pe ghaeta !!! Multumit ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

BMW E46 320d-2003- editie " FORZA STEAUA " ??? :blink:

Nu cred totusi ca pe om il intereseaza care-s mai bune pe zapada+gheata sau pe asfalt, ...samd. Cred ca astepta ceva sugestii referitoare la alti producatori de pneuri si eventuale comparatii cu Continental-ul de la care vrea sa isi cumpere.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee, anul asta a iesit pe locul 1 Continental, urmat de Good Year si apoi restul plutonului, Dunlop, Michelin etc.

In principiu pentru exploatarea de zi cu zi o sa te satisfaca orice pneu de marca, nu se simt diferentele care sunt infime intre un pneu si altul, diferente vei simti cand treci pe pneuri gen SAVA, Debica, Matador... iar daca te bagi la no name... mai bine nu.

Link to comment
Share on other sites

BMW E46 320d-2003- editie " FORZA STEAUA "  ???  :blink:

Nu cred totusi ca pe om il intereseaza care-s mai bune pe zapada+gheata sau pe asfalt, ...samd. Cred ca astepta ceva sugestii referitoare la alti producatori de pneuri si eventuale comparatii cu Continental-ul de la care vrea sa isi cumpere.

155816[/snapback]

ok , am inteles ...merci mult !

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in prospectari de piata pe aceiasi tema... Pana acum am avut iarna (ca si comparatie - de asem o sa pun si latimea ca conteaza) urmatoarele, poate te ajuta:

- acu' vreo 7 ani, Barum de zapada 195 (parca Polaris) - fara suparare, aiureli

- Michelin Pilot Alpin 225, foarte bune pe zapada, asa si asa pe asfalt uscat

- Dunlop SP Winter Sport 225, bune pe zapada, bune pe asfalt uscat

 

De data asta cred ca ma indrept catre Vredestein Wintrac Xtreme 225, *par* a fi bune pe zapada si foarte bune (pentru un pneu de iarna bineinteles) pe asfalt uscat. Exact ce vreau eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

o scurta intrebare, sper sa nu ma omorati daca sunt OT: Mi-am luat anvelope de iarna la super pret, doua vredestein snowtrack2 si doua vredestein quatrac. Snowtrackurile sunt de iarna (duhhh) iar quatracurile M+S-uri, cum ma sfatuiti sa le pun pe masina (care pe fata si care pe spate) ? Thanks
Link to comment
Share on other sites

o scurta intrebare, sper sa nu ma omorati daca sunt OT: Mi-am luat anvelope de iarna la super pret, doua vredestein snowtrack2 si doua vredestein quatrac. Snowtrackurile sunt de iarna (duhhh) iar quatracurile M+S-uri, cum ma sfatuiti sa le pun pe masina (care pe fata si care pe spate) ? Thanks

157094[/snapback]

de ce nu le-ai luat pe toate la fel?

Link to comment
Share on other sites

Eu am firestone winterhawk (parca asa se scrie) 195/65 R17, pe jante de tabla, mi s-au parut destul de bune pe uscat, In curbe nu sta Excelent, se apleaca masina mai mult decat normal, Dar nu te surprinde. Inca nu le-am testat pe zapada, Astept sa vina iarna. Le-am pus credeam ca vine frigul, dar... acum nu le mai schimb iar, ca tre' sa vina, nu?
Link to comment
Share on other sites

eu am mers iarna trecuta pe ContiWinterContact TS790. sint foarte bune pe zapada, asa si asa pe asfalt (se cam inclina masina, cu dynamic drive cu tot, zgomotoase, etc.) dar totusi rezonabile. pentru iarna asta mi-am luat la fel.

 

inainte de asta, am rulat vre-o doua ierni cu ceva Marangoni (nu mai stiu ce model) si erau destul de bune pe zapada, pe asfalt nu am prea apucat sa merg cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.