Jump to content

Placute de frana


cristimm

Recommended Posts

As vrea ca in acest topic sa lamurim problema placutelor de frana pe scurt, care scartaie si care nu, eventual cateva observatii succinte. (va rog fara povestiri interminabile).

 

Am sa incep eu:

 

ATE - NU scartaie

Ferodo - (normale nu Premier) - NU scartaie

Febi - NU scartaie

Link to comment
Share on other sites

daca sunt montate bine, nu scartie nici una.

 

cred totusi ca scartaie indiferent de montare. A mea a inceput sa scartaie dupa vreo 4k km. Si scartaie doar cand vrea ea si destul de rar. Sunt si saptamani in care nu o aud deloc si brusc, cand opresc odata zici ca vine trenul. Chiar nu am gasit nicio legatura intre umezeala, mers tare sau incet.

 

La reprezentanta mi-au spus ultima data ca daca vreau, le dau ei jos si le curata. Astfel voi scapa de scartait.

 

Totusi, cu textar pe fata si jurid pe spate, am deja 65k km cu acelasi set si imi apare pe idrive ca mai pot merge cam vreo 15k km :wacko:

Link to comment
Share on other sites

exista multe placute ieftine care scartaie datorita materialului din care sunt facute si impuritatilor prezent in acesta, SI NU datorita montarii sau mizeriei.

Bala tu ai avut ghinion cred. Alea OEM nu scartaie.

 

Eu mi-am pus TRW si nu scartaie.

Nici alea Jurid nu scartaie (JURID este firma care pune pe original la BMW si nu ATE cum cred unii)

Link to comment
Share on other sites

pai cum am scris si mai sus. Si cele cu care vine masina scartaie deci la alea teoretic nu este problema de compatibilitate.

acest lucru eu nu l-am auzit la nimeni sincer si cred ca mai putin cand vine vorba de un bmw cu discuri si placute oem.

Link to comment
Share on other sites

exista multe placute ieftine care scartaie datorita materialului din care sunt facute si impuritatilor prezent in acesta, SI NU datorita montarii sau mizeriei.

Bala tu ai avut ghinion cred. Alea OEM nu scartaie.

 

Eu mi-am pus TRW si nu scartaie.

Nici alea Jurid nu scartaie (JURID este firma care pune pe original la BMW si nu ATE cum cred unii)

 

depinde de modelul bmw-ului . si trw este firma care pune pe original la BMW.

Link to comment
Share on other sites

in primul rand trebuie curatate foarte bine suprafetele de montare. In al doilea rand se ung cu pasta speciala, pe toata suprafata interiora, inclusiv pe muchiile de contact (nu cea care intra in contact cu discul) un tub costa vreo 4-5 euro si cred ca pui 20 de placute din el, cel putin.

 

 

Nici o operatie de service nu pare mare lucru, si multe nici nu sunt, dar nepasarea specifica, lenea si pregatirea superficiala pot compromite o operatie extrem de banala de genul pusul unei roti. Cand montezi placute trebuie sa ai rabdare, sa inspectezi tot, sa cureti foarte bine toate suprafetele, sa dai la smirghel si la pila daca e nevoie, sa fii minutios si curat.

 

 

 

Daca montajul e facut corect, nu scartie. Cu placute la 10 euro perechea nu am incercat, dar de un brand oarecare, gen jurid, textar, trw, ATE etc.. sigur nu scartaie daca sunt montate corect.

 

MAi pot aparea sporadic scartaituri de la mers preponderent in oras, gen cateva mii de km fara sa iesi macar odata, dar ar trebui sa dispara dupa un drum in afara localitatii..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.