Jump to content

328ci M TEHNIK E36


r0n1n

  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Viper iar ai ceva cu e36 sau posesorii lor? Si daca ar fi ce. O fi mai bun e46, dar nu e niciun etalon al vremii lui. Sa nu uitam ca de nou un 318i costa cam cat un ford mondeo ST, care-l batea la fundulet la orice ora. La fel si e36-le lui ronin, bate la fundulet oricand, multe e46 de pe strada.
Link to comment
Share on other sites

Pai evident ca ai facut downgrade.

Si eu am facut la un moment dat.

Stii bine la ce ma refer, feelingul ala ce ti-l dadea e46 si nu ti-l poate da e36, acceleratia electronica, finetea etc.( zi ca nu simti lipsa temporizatorului reglabil de la stergatoare, eu un timp tot cautam butonu ala) Dar e36 multumeste acolo unde e46 nu o face, lsd, greutate, feeling sportiv (cu lsd), etc.

 

Stiu ca ai mers dupa motor si daca asta a contat, foarte bine :)

 

 

Poti sa te dai cu e46 330d, nu te faci de ras.

Nu te da cu e60 530d(230cp) ca te bate rau daca masina ta e stoc.

 

Nu mai patina ambreiajul pana sa miroase, daca ai facut asta in perioada de ''break-in'' nu e prea bine.

Defapt nu se tine masina din ambreiaj, eu am abuzat de a mea la greu, insa niciodata nu am simti ca pute. Dump the clutch, don't ride it :)

Link to comment
Share on other sites

Viper iar ai ceva cu e36 sau posesorii lor? Si daca ar fi ce.

 

n-am nimic cu nimeni.era curios daca afirmatia lui se bazeaza pe un pur subiectivism

 

daca prin bate la fundulet te referi doar la puterea motorului si la acceleratie, asa e, dar asta ar insemna ca orice bmw nou e batut la fundulet.e usor sa gasesti masini mai ieftine si mai rapide

 

dar pentru multa mai conteaza si altceva inafara de acceleratie , la urma urmei sunt masini de zi cu zi , iti faci treaba cu ele , mergi la cumparaturi etc, nu faci raliu.

 

daca toata lumea si-ar cumpara masini doar pentru putere si timpi , clasa premium nu ar exista

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

salut ....masina ta arata superb.....sigur ca ai facut un downgrade dar ptr un pasionat e un upgrade...la fel am facut si eu...

am avut un e46 328 salon....manual din 1998 nfl....era superba...am avuto in 2009 n-am tinuto mult ...mi-a iesit o oferta si am dato cu "lacrimi" si acum in anul acesta pe sfarsite 2011 am un e36 318 is...foarte intretinut si ingrijit are doar 160.000km reali....

nu consider ca am facut un downgrade tinand de diferenta anilor e46 1998 si e36 1997 ....merg la fel singurele diferente sunt puterea si desigur stabilitatea....care le aveam pe e46

 

....te atentionez de ceva....ai grija in e36-ele asta si oricare altu o sa mai bagi ceva banuti...

toti la prima impresie vrem, sa-l pastram 4 ever....dar necesita ceva investiti,....problema des intalnita...termostat...flansa de cardan,cardan si ambreiaj respectiv cutie dar mai rar....dar iti urez sa ai parte de el fara probleme si sa-l stapanesti sanatos...

 

p.s/poartate cu el cu grija...

Link to comment
Share on other sites

Personal as alege oricand un e36 in locul unui e46 din cauza urmatoarelor motive :

 

- Piese mai ieftine ca la un e46

- Poti face retrofit la absolut orice optiune doresti pe e36

- Din punct de vedere al performantelor , un e36 e mai permisiv ca un e46 [ de exemplu: ma chinui sa caut un lsd pentru e46 de imi ies ochii din cap ]

- Gasesti lucruri rare/deosebite pentru e36 la preturi de dumping daca stii unde sa cauti

- Un e36 mi se pare mai "rezistent" ca un e46 pe drumurile noastre dragi

 

Singurul lucru care imi sta pe creier e faptul ca e pe bulgaria [ sau poate am eu ceva cu faptul ca masina mea sa fie chiar masina mea , adika numele meu in acte si nu sa umblu cu procura dupa mine, dar aici depinde de fiecare ]

 

In rest , sa te bucuri de masina si de ceea ce poate oferi ea , are si ea punctele slabe [ ca orice masina de altfel ] , dar exista solutii pentru fiecare in parte.

 

PS: sa cauti o galerie de admisie de 2.5 de 192 de cai sau o admisie de m3 cu clapete sa vezi ce ii poate capul dupa aia :D

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt aprecieri baietii.

 

@rocco: masina e destul de grea are aproape 1500kg.

Imi pare rau ca nu are lsd, dar compenseaza ASC-ul.

 

In legatura cu admisia de m50, am inteles ca pierd cuplu la turatii joase.

Si nu as vrea asta pt ca 80% din timp nu sar de 3000rpm(din cauza diff 2.93).

Masina nu e una pt curse deci faptul ca ar fi un pic mai vioaie sus de tot , dar mai lenesa pana in 3000rpm nu ma incanta.

Link to comment
Share on other sites

Nu are 1500, a mea are 1420.

 

Nu modifica masina, las-o stoc.

Trebuie sa bagi multi bani sa simti ceva, si nu numai banu conteaza, si o treaba facuta bine.

 

Astea-s povesti mari cu pierderea de cuplu, la totul stoc si doar admisia schimbata, da.. dar daca ii dai drumu la evacuare, axe, soft, nu-ti va veni sa crezi :)

Link to comment
Share on other sites

Inca nu stiu dc o tin mai mult de un an.

Dc ma hotarasc sa o tin mai mult, as vrea sa ii cresc putin puterea.

Cum ii spuneam lui Domi, deja nu mi se mai pare "racheta", ca la inceput.

 

Cam la ce putere as putea sa ajung cu admisie de m50, serpi si chip?

Ar fi si axe dar inteleg ca sunt f scumpe.

Cred ca ar ajuta in schimb un diferential mai scurt, 3.38, cum aveam pe 320i.

Link to comment
Share on other sites

 

Cum ii spuneam lui Domi, deja nu mi se mai pare "racheta", ca la inceput.

 

 

 

esti pe drumul cel bun..rolleyes.gif eu zic sa o dai mai repede ca intra si legea cu Bg..si 90 de zile

 

Da.. Adevarul e ca atunci din mers nu aveam nicio sansa cu 330ci.

Nu aveam decat admisie atunci.

 

mie mi se pare ca te lua spre final..si la liniuta

Link to comment
Share on other sites

Nu mai speriati omul :). DOMI poate sa confirme ca in germania exista legea asta, dar NU POT DOVEDI cat ai stat tu in tara. Am prieteni cu masini de RO in DE, si daca nu platesti cu cardul la benzinarii, sau alte nimicuri de genul asta, nu au cu ce sa dovedeasca. Si astia stau mai tot timpul in germania, vin acasa de sarbatori.
Link to comment
Share on other sites

Poate ca nu au cum sa demonstreze dar si daca dau ordine politistilor sa opreasca de fiecare data cand vad o masina cu numere de BG ? Daca intalnesti cateva echipaje pe traseu si te opresc toti si te tin vreo ora asa, minim, pana iti verifica acte, asigurare, etc si faci cativa km in 2-3-4 ore, zi de zi, ce faci ? Mai tii masina aia sau o duci la dezmembrat/fier vechi ? Asa ca, stai linistit, daca vor sa scape de BG, gasesc ei metode sa scape. Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu poata dovedi ? Cele 90 de zile se numara din momentul intrarii in vigoare a legii.... iar la urmatorul control dupa ce trec cele 3 luni te lasa fara ea.

Anul urmator dovada se face cu ajutorul platii rovignetei si al camerelor de supraveghere/citire automata a nr de inmatriculare si tot asa...

Link to comment
Share on other sites

Nu am de gand sa discut aiurea, pe un topic de la masina mea. Luati-o de buna ca asa e in germania, cum zic eu. Ce in alea 3 luni pot ei dovedi ca n-am iesit din tara? Au camere de supravegheat din km in km? 3 luni pe an, dar cum le numara, eu poate intru in tara stau o saptamana, apoi peste 3 luni inca o saptamana. Imi confisca masina? Discutam doar nonsensuri.
Link to comment
Share on other sites

Da. Singura diferenta e ca la noi sunt multe pe alte tari, pt ca avem taxa. Daca ei cred ca au ce face, le doresc succes. Daca te opreste zilnic timp de 3 luni un echipaj al politiei, doar asa pot dovedi ca 3 luni ai stat in tara, iar la mine in oras, nu cred ca este o singura camera de supraveghere a traficului.
Link to comment
Share on other sites

Daca iti da o foaie pe care te obliga sa ti se puna stampila la vama cu ziua in care ai intrat in tara si cu ziua in care ai parasit tara...ei bine..este foarte simplu de demonstrat atunci cand te va opri politia si vor sti cam de cate zile este masina in Ro..dar , poate nu or sa fie asa de destepti..:rolleyes: Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Corect, nemtii nu mai au vamesi. Suntem romani ne descurcam, ipotetic vorbind, pt 50eur vamesul iti pune cate stampile vrei, si iti pui singur datele dupa aia.

 

LE: Ronin, fa alt topic cu masina, ca aici de la inceput s-au discutat tot altele si scuze. :)

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.