Jump to content

Probleme la ralanti


Recommended Posts

Am BMW X3 3.0d 2006 cu cutie automata (218 CP)

 

Nu stiu daca este legat de evenimentul reviziei tehnice, insa imediat dupa aceea au incepu problemele la ralanti.

 

In Bucuresti merg mai tot timpul bara la bara, asa ca adesea nu e nevoie decat sa iau piciorul de pe frana si masina inainteaza 1-2 metri incetisor si apoi trebuie iar sa ma opresc.

 

Acum, daca iau piciorul de pe frana masina inainteaza, insa zici ca motorul s-a inecat si face sa tremure toata masina => un fel de senzatie de voma instantanee...

 

Acum ~ 15 minute am vrut sa parchez incetisor cu spatele si era o panda de ~ 30 grade, insa masina facea ca toti dracii la ralanti.

 

Ce ar putea fi ? Problema nu este reproductivila la comanda si nu am chef sa stau prin service-uri !

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la asta, asa ca am experimentat.

De obicei bag de la MOL, euro 4 (nu imi place cum merge cu EVO)

 

Avand ~ 40% din rezervor cu euro 4, am pus pana la 100% EVO (Euro 5) din alt oras (Sibiu).

 

Aceleasi probleme...

 

Tatal meu spunea ca probabil va fi nevoie fie de curatarea filtrului de motorina (desi eu bag doar de la MOL sau OMV), fie de marirea turatiei la ralanti...

Link to comment
Share on other sites

posibil cu filtrul de motorina.Sau cu turatia de ralanti. Dar pana acum statea la aceeasi turatie si mergea perfect.Deci exista o problemuta.Ai garantie...nush dc iti mai bati capul.le zici la service la ce te-ai gandit si o sa vada ei ce e de facut.Si baga-i euro 3 :blink:.Ca nu are euro 4 masina.Sau nu stiu eu bine
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tatal meu spunea ca probabil va fi nevoie fie de curatarea filtrului de motorina (desi eu bag doar de la MOL sau OMV), fie de marirea turatiei la ralanti...

160230[/snapback]

Nu vad vreo posibilitate sa il cureti la M57, doar sa il schimbi. Ca veni vorba, l-au schimbat la revizie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am fost de 2 ori la Contempo..

Au pus-o pe tester, dar nimic "interesant".

 

Este frustrant ca nu pot reproduce in fata lor problema :blink:

 

In ultima vreme prb apare din ce in ce mai des pe drumul de serviciu (Stefan cel Mare), cand merg km intregi bara la bara...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deja incep sa ma enervez !

Ieri am dus-o la noul Bavaria cu 3 prb si urmatorul referat:

 

Probleme:

 

1. Principala problema este ca in aglomeratii, doar cand motorul este cald, la ~ 730 RPM, cand merg bara la bara, motorul pare sa se caleze => o senzatie ff. neplacuta in cabina.

Din pacate nu pot reproduce la cerere problema de mai sus, insa devine din ce in ce mai insistenta si deranjanta.

 

Apare in special cand trebuie sa merg 2-4m si doar iau piciorul de pe frana. Cum cresc peste 760 RPM sau bag in N (neutru) problema dispare.

 

In urma testelor efectuate la Contempo Brasov, nu s-a gasit nimic suspect. Sunt de acord cu eventuala desfacere a cutiei si o inspectie a ambrdajului.

 

 

2. Din cand in cand, inexplicabil imi apare un meniu albastru, total schimbat le LCD, dar functional. Este ca un “Safe Mode” la Windows. Problema se remediaza cu un … pumn in unitatea DVD din portbagaj…

Mentionez ca unitatea LCD mi-a fost schimbata in garantie la Contempo, deoarece LCD-ul nu se rabata corect.

 

 

3. De doua ori, cu motorul rece si accelerat puternic volanul tremura violent, desi suprafata de rulare era ff. buna. Presupun ca poate fi ceva de la pompa servo ? Lichidul a fost verificat.

 

 

 

Azi am sunat si mi s-a spus ca au facut drivetest si nu au descoperit nimic , dar mai fac diagnoze.

S-au mai facut diagnoze si NIMIC; acum nu cred ca va fi diferit, dar imi vor da o factura si imi vor zice ca masina e ca noua...

 

 

Astia cred ca nu am altceva de facut decat sa ma duc cu masina in service cu probleme inchipuite ?

Nu pot reproduce on spot problemele :@

 

Cred ca iau un reprezentant BMW, il lipesc cu Superglue pe scaunul pasagerului si fac cateva ture de Bucuresti, pana apare problema (1) semnalata de mine !

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Nu pot reproduce on spot problemele :@

207615[/snapback]

Dar cand apare.. cam cat dureaza? Nu poti sa dai fuga atunci pana la ei sa le arati?

Problema revine cu regularitate, sunt anumiti factori care favorizeaza... motorul este cald/rece etc...

Link to comment
Share on other sites

Mda.. deci joi dusa masina, verificat probleme.. nu exista nici o problema din cele 3 semnalate...

 

- Hai la drivetest !

- Nu se poate; singurul om din Auto Bavaria Otopeni este ocupat, ba este bolnav, ba e in spital.

- Cand vine ?

- Nu stiu

- !!!!??????@@@@@@@ Si eu ce fac ?

- ... (liniste)

 

 

Nici nu stiu ce sa mai fac; sunt dezarmanti frate !

Chiar trebuie sa fac un e-mail sau mai multe demersuri catre producator ?

 

Are cineva datele de contact de la BMW Group ?

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

chiar imi pare rau ca nu ti-ai rezolvat problema, asteapta si tu sa vina respectivul, incearca totusi sa te intelegi cu ei omeneste, sper sa ai noroc si sa dai de oameni cumsecade si sa se rezolve, daca nu :

 

 

BMW AG

Petuelring 130

80788 Munich

Germany

 

<bmwgroup.customerservice@bmwgroup.com>

Link to comment
Share on other sites

Am dat e-mail luni la BMW si azi m-a sunat dl Wolf de la BMW Romania...

 

Marti ma duc iar cu masina in service.

 

E ciudat a desi a stat in service-ul din Baneasa de joi pana luni, la ei in sistem nu apare masina ca a trecut prin service :@

Link to comment
Share on other sites

Azi am dus din nou masina la Bavaria Baneasa...

 

Mr Wolf a decretat ca bucsele fata trebuie schimbate, la fel si uleiul de la X-drive(???) + vor face ture cu masina avand testerul pe ea.

 

Se pare ca maine aflu daca "it's a boy or a girl..."

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

..

Mr Wolf a decretat ca bucsele fata trebuie schimbate, la fel si uleiul de la X-drive(???) + vor face ture cu masina avand testerul pe ea.

213688[/snapback]

Si tu Brutus?!... :)

Credeam ca macar tu ai scapat de probleme la transmisie... erai cam ultimul care nu se plangea de ea.. Spune-le sa-ti comande si un rulment.. doi... :blink: :)

In rest, ce sa zic, sper sa reuseasca sa afle care e problema cu variatiile alea de turatie.

E ciudat a desi a stat in service-ul din Baneasa de joi pana luni, la ei in sistem nu apare masina ca a trecut prin service

Stai linistit. Mie mi-au schimbat un cilindru si chiulasa in garantie la masina pe care o am acum, si tot nu apare in sistem... E oarecum strategie de market..astfel nu poti spune ca ei produc masini nefiabile pentru simplu motiv ca nu ai cum dovedi :) .

Link to comment
Share on other sites

la fel si uleiul de la X-drive(???)

213688[/snapback]

 

 

Uleiul la X-drive trebuie verificat la fiecare inspectie,iar daca este cazul schimbat.

Apare ca eroare pe tester dupa cate stiu de la X3-ul meu.

 

Mr Wolf a decretat ca bucsele fata trebuie schimbate,

213688[/snapback]

 

Bucsile antiruliu?

 

Ce ar putea fi ?

160080[/snapback]

 

Injectoare sau regulatorul de presiune printre altele,dar gasesc ei ce are ,doar este in garantie masina. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am luat masina...

 

1. Au gasit un "senzor" ce era defect (facea legatura dintre motor-cutie) si va fi schimbat cand va veni piesa... (poate saptamana viitoare)

2. Mi se va schimba computerul de navigatie, dar va trebui sa scot actualul Nav'n'go..

3. Mai trebuie sa pun ulei in cutia de viteze...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.