Jump to content

noua taxa inmatriculare 2012


jsmith235

Recommended Posts

Nu stiu ce sa mai inteleg. E clar ca prima transcriere inseamna la prima vanzare si nu se specifica ca daca este la a 2-a nu se mai plateste. Acum am citi mai jos(in textul lui max) ca se refera la masinile dupa 1 ianuarie 2007. Cine ne interpreteaza si noua legea? Nici un avocat pe aici?
Link to comment
Share on other sites

2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în

România, asupra unui autovehicul înmatriculat pe teritoriul Statului Român anterior datei de 1 ianuarie 2007.

 

 

 

 

Art 2 ne intereseaza pe noi, ptr masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007.NU SE PRECIZEAZA NICAIERI CA INCEPAND CU INTRAREA IN VIGOARE A PREZENTEI in art 2.

 

 

Precizarea din art 3 lit b, se aplica masinilor inmatriculate dupa 1 ian 2007, cumulat cu lit a art 3.

 

(3) Obligaţia de plată a taxei intervine şi în cazul autovehiculului înmatriculat pentru prima dată, în

România, după 1 ianuarie 2007 care întruneşte cumulativ următoarelor condiţii:

 

a) pentru el nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule sau taxa pe poluare pentru

autovehicule;

 

b ) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, după intrarea în vigoare a prezentei

 

 

proiectul de lege, am cautat si pe MO, dar nu cred ca e publicat inca.

 

http://0-100.hotnews.ro/home/wp-content/uploads/2011/06/Proiect-taxa-auto.pdf

 

Art 4, punctul 2.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitată la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, în cazul înstrăinării acestora, după ce intră în vigoare această lege.

 

De pe site-ul Ministerul Mediului. http://www.mmediu.ro/media/comunicate.htm

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Art 2 ne intereseaza pe noi, ptr masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007.NU SE PRECIZEAZA NICAIERI CA INCEPAND CU INTRAREA IN VIGOARE A PREZENTEI in art 2.

 

 

 

 

 

nici nu trebuie sa se precizeze.e de la sine inteles .ce vrei sa precizeze? legea in sine spune ca masinile inmatriculate inainte de 2007 vor plati taxa.normal ca de la intrarea in vigoare a legii si nu inainte

Link to comment
Share on other sites

Pentru autovehiculele ĂŽnmatriculate ĂŽnainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitatĂŁ la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, ĂŽn cazul ĂŽnstrĂŁinĂŁrii acestora, dupĂŁ ce intrĂŁ ĂŽn vigoare aceastĂŁ lege.

 

De pe site-ul Ministerul Mediului. http://www.mmediu.ro/media/comunicate.htm

E clar,m-am lamurit,..multumesc,.

Link to comment
Share on other sites

Pai astia zic sa platesti la prima vanzare a masinii,...nu si la a 3-a vanzare,...eu asa am inteles,..

Adica ai o masina ininte de 2007,si n-ai vandut-o,...e,.dac-o vinzi acum,..la prima vanzare adica,plateste cumparatorul taxa,...sau cum dreaq e,..??

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

da, au babardit-o bine in Camera Deputatilor. :faceless:

 

http://www.cdep.ro/proiecte/2011/500/80/0/cd580_11.pdf

 

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=12323

 

le-a luat si mult sa o adopte :faceless:

 

http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenograma?ids=7075&idm=12,12

 

cine ce a votat

 

http://www.cdep.ro/pls/steno/eVot.Nominal?idv=8780

 

motive, chipurile

 

http://www.cdep.ro/proiecte/2011/500/80/0/em850.pdf

 

:thumbsup:

 

PNL s-a abtinut, sau au votat NU. hmmmm.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Mare porcarie. Cei care au platit taxe vamale sunt de 2 ori dezavantajati pentru ca:

- taxele vamale (conform cunostintelor mele) erau ceva mai mari decat taxa de prima inmatriculare si nu se mai pot recupera

- cei ce au platit taxa de poluare de dupa 2007 au sanse foarte mari sa si-o recupereze in instanta pe cand cei ce au platit taxe vamale nu pot face lucrul asta. In consecinta, cei cu taxe vamale platite vor mai da un rand de bani pe cand cei cu taxa de poluare nu platesc nimic (in cazul in care isi recupereaza banii cum spuneam mai devreme). Diferenta este enorma...

 

Oare nu se poate evita taxa noua prin chestii gen donatii sau in loc de vanzare procura notariala cu drepturi depline (ar semana cu ceva gen Bulgaria si probabil ca si cumparator presupune sa ai ceva incredere in vanzator dar poate ar ar merge si e legal) ?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca va amintiti, dar cu mult inainte de a le veni astora ideea de a fii taxate si masinile inmatriculate pana in 2007 la care nu s-a platit taxa, am prezis ca se va intampla asa.

 

Mai prezic inca o chestie:

 

Masinile pentru care proprietarii au dat statul in judecata si au recuperat taxa, la revanzare, noul proprietar va fii nevoit sa plateasca taxa (pe motivul ca practic pentru masina respectiva nu s-a platit nici o taxa, ea fiind returnata).

 

Ca sa ne invete minte sa mai dam statul in judecata sa ne recuperam taxa.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca va amintiti, dar cu mult inainte de a le veni astora ideea de a fii taxate si masinile inmatriculate pana in 2007 la care nu s-a platit taxa, am prezis chestia ca se va intampla asa.

 

Mai prezic inca o chestie:

 

Masinile pentru care proprietarii au dat statul in judecata si au recuperat taxa, la revanzare, noul proprietar va fii nevoit sa plateasca taxa (pe motivul ca practic pentru masina respectiva nu s-a platit nici o taxa, ea fiind returnata).

 

Ca sa ne invete minte sa mai dam statul in judecata sa ne recuperam taxa.

 

nu le mai da idei ;) si asa ii duce mintea la solutii de a ne lua banii

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca va amintiti, dar cu mult inainte de a le veni astora ideea de a fii taxate si masinile inmatriculate pana in 2007 la care nu s-a platit taxa, am prezis chestia ca se va intampla asa.

 

Mai prezic inca o chestie:

 

Masinile pentru care proprietarii au dat statul in judecata si au recuperat taxa, la revanzare, noul proprietar va fii nevoit sa plateasca taxa (pe motivul ca practic pentru masina respectiva nu s-a platit nici o taxa, ea fiind returnata).

 

Ca sa ne invete minte sa mai dam statul in judecata sa ne recuperam taxa.

 

Dar pana atunci... hai cu :drinks: pentru cei ce au platit taxa si care-si vand masinile in perioada imediat urmatoare. Nu e corect... In afara de asta, e ceva mai greu de verificat cine si-a recuperat sau nu taxa decat sa verifici data primei inmatriculari in Romania. Eu totusi sper sa nu ai dreptate :). Si nu le mai da idei, poate initiatorul legii actuale citeste forumul :)

Link to comment
Share on other sites

Pai e foarte simplu, la politie sa iti ceara o adeverinta de la ANAF care sa spuna daca s-a platit sau nu s-a platit, asemanatoare cu decizia care se da astora care au platit. Iar la ANAF au inregistrate platile dupa seria de caroserie, imediat iese raspunsul, s-a platit, s-a returnat etc.

 

Pe mine m-a prins prima triplare a taxei date de Tariceanu, si apoi cand a venit Boc, a dat ordonanta cum ca daca am adus masina pana in 15 decembrie 2008, platesc taxa netriplata daca depun actele pana in februarie 2009, ceva de genul. Am fost repede sa depun dosarul sa fiu in termen, si apoi dupa vreo 3 luni m-am dus din nou ca sa platesc. Mi-au gasit dosarul imediat dupa seria de caroserie.

Link to comment
Share on other sites

 

Ca sa ne invete minte sa mai dam statul in judecata sa ne recuperam taxa.

 

 

WLF ! cata dreptate ai :)

 

 

deci asa este si la recuperare de TVA :) ..eu de exemplu am de recurepat calumea , TVA ...si nu ma duc sa-l ridic , din simplu motiv ca pe 5 ianuarie o sa fie garda la mine-n usa si-mi da amenda tripla ..:rolleyes:

 

Dar pana atunci... hai cu :drinks: pentru cei ce au platit taxa si care-si vand masinile in perioada imediat urmatoare.

 

 

oricum ,frumoasa atitudine..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

E foarte clara legea, nu lasa nici un loc de interpretare; nu conteaza ca masina a avut 10 propretari din 2005 (de ex) pana in 2011 dec. Legea intra in vigoare de la 1 ian 2012 si indiferent cati proprietari a avut masina respectiva, cand o vinzi dupa 1 ian 2012 se numeste prima transcriere de drept de proprietate dupa 1 ian 2012.

 

adica:

 

B) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, În România, dupã intrarea În vigoare a prezentei legi

 

 

 

Nu are nici o legatura faptul ca pana in dec 2011 dr de proprietate pe acea masina a fost transcris de enspe mii de ori. Incepand cu 2012, daca pe masina respectiva nu s-a platit taxa de poluare si vinzi masina, va trebui platita taxa de poluare.

 

Voi ce intelegeti din :Prima transcriere (vanzare), inamatriculata pre 2007 in Romania? Adica ATUNCI CAND A FOST VANDUTA PRIMA OARA dupa inmatriculare.Nu se specifica nicaieri ca prin prima vanzare se subintelege, dupa intrarea in vigoare a cacatului asta!!!!

 

(GRESIT, PRIMA TRANSCRIERE DUPA INTRAREA IN VIGOARE A LEGII (ADICA PRIMA TRANSCRIERE INCEPAND CU 1 IAN 2012)

 

S-a ajuns aici pt ca astfel nu se mai face discriminare intre masinile cumparate din UE si cele din Romania iar mintile luminate (cu lanterna bineinteles) din guvernul nostru au gasit varianta aceasta care din pctul meu de vedere este iarasi atacabila.

Link to comment
Share on other sites

Nu ca as fi Gigi Contra, dar ce vor face? Vor da inapoi taxa de poluare platita de toata lumea?? Ca daca nu vor face asta si daca se va scoate, iar va fi liber la dat in judecata statul...?!! Eu unul nu cred asa ceva nici in ruptul capului, ar fi impotriva curentului de dupa 89 si pana azi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.