Jump to content

E90 + soricel !


neaorin

Recommended Posts

Salut,

 

Conduc un E90 si azi l-am dus la service pentru ca senzorul de temperatura nu mai functiona si uneori aveam un miros nasol in interior (masina e aproape noua).

Au dat bara fata jos si au descoperit urme de plastice roase, printre care si cablul de la senzor. In mod clar un soricel sau sobolan si-a cautat de adapost. :brr:

Masina o tin in parcarea de resedinta de langa bloc. Ce pot sa fac, pot sa prind ceva otrava acolo in bara fata? Mi-e sa nu isi mai bage nasul pe-acolo si pisicile din cartier sau alte jivine nevinovate. :rofl:

 

Multzam

Link to comment
Share on other sites

daca tot veni vorba...pot sa ti-l imprumut eu pe "Ciprian" al meu (am zis ca daca masina nu mai am, macar sa investesc in motan). Negru mat, vechime 2 ani, model sedan, pachet aerodinamic fabrica, tehnic si optic impecabil ( a umplut toata strada de pui de pisica - toti negrii - are gena puternica). Garantez ca in max. 48 h radiaza din circulatie orice fel de natie de soarece/sobolan pe o raza de 1 km ( e testat ! ). Consuma cam mult(direct proportional cu greutatea), dar face toti banii. Pret negociabil ! Ti-l pot trimite si prin curierat rapid .... o zi buna! :gathering:
Link to comment
Share on other sites

multumesc de sfaturi.

 

Am si eu un motan, model 2003, care probabil e cea mai lenesa vietate din emisfera asta. Sunt convins ca soarecele ar putea veni si i-ar manca mancarea de sub nas in timp ce doarme. Si nici nu vrea sa auda de iesit afara mai ales pe frigul asta. Il dau la schimb + diferenta pentru ciprian; avantajul e ca al meu are kilometri putini... si reali!

 

In ce priveste ultrasunetele, aceeasi intrebare ca la otrava: nu pot fi afectate si alte animale? Pe langa masina trec zilnic zeci de caini si pisici.

Edited by neaorin
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ce spui, totusi s-ar putea ca vecinii cu animale de companie sa nu aprecieze ce vreau eu sa fac, si sa imi lase diverse semne binevoitoare pe masina.

Locul meu de parcare este primul de langa trotuar si pe acolo trece toata lumea.

 

Din cate stiu, frecventa folosita afecteaza doar rozatoarele/vietuitoare mici. S-ar putea totusi sa afecteze si un caine, dar nu iti imagina vreun scenariu SF in care ii bubuie capul sau ceva de genul asta. Incearca un google :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

bai cum , deci cuuum..sa-ti numesti pisicu Ciprian !? :laugh: ..hai ca daca il chema Filip mai treaca mearga

...asa il chema pe cel de la care am luat motanul. Il am de cand avea 2 saptamani. Ideea este ca daca il strig "pis-pis"nu vine in ruptul capului, daca il fluier si il strig "Ciprian" apare imediat. Are un comportament atipic pt un motan, cred ca are gena canina, pt ca se comporta exact ca un caine :ermm: ...daca mai si latra il postam pe youtube...

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am terminat topic-ul omului...scuze pt off topic !

 

Ma intreba cineva acum catva timp cum de am ajuns de la seria 7 si E90 la E 46, uite ca se poate si mai rau. Glumeam ! Astept vreo 2 luni, cred ca va fi ori E60 520d ori X3 2.0 d, sa vedem ce va mai fi. Nici in Logan nu e draqu atat de negru cum ar parea la prima vedere, nu are confort, e van, dar merge prin toate hartoapele si o face destul de bine...pana una,alta ma folosesc de el.

 

Inca odata imi cer scuze pentru offtopic !

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

otrava nu o sa gasesti sa cumperi.pisicile sunt foarte mofturoase,nu mananca otrava.iar cea pt rozatoare,chiar daca o mananca,nu o afecteaza cu nimic.

Gaseste. Furadan la agricultori.

Zici tu ca daca o pisica mananca otrava de soareci nu pateste nimic? Cred ca glumesti. Pateste, dar nu neaparat moare.

 

Cel mai bun rezultat, capcana, sunt la Praktiker, de plastic gri pe la 10+ lei.

Link to comment
Share on other sites

Gaseste. Furadan la agricultori.

Zici tu ca daca o pisica mananca otrava de soareci nu pateste nimic? Cred ca glumesti. Pateste, dar nu neaparat moare.

 

Cel mai bun rezultat, capcana, sunt la Praktiker, de plastic gri pe la 10+ lei.

 

ar fi ceva sa umple masina pe la motor de capcane , iti dai seama ca nu doar un soricel atenteaza la cablurile calde si gustoase . Ultrasunetele fac treaba . :pirate:

Link to comment
Share on other sites

Hai ca a ajuns acasa si Ciprian. De obicei ii dau zgarda jos sa nu ramana atarnat prin garduri. Ti-l trimit si cu instructiuniile de utilizare. Ai grija, musca si zgarie de zici ca-i dement...dar isi face treaba bine. :super:

 

Frumusel tare Ciprica. Ptiu Ptiu, sa nu`l deochi! Ai grija sa nu ti`l fure draq cineva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.