Jump to content

Apa In Masina Si In Portbagaj Sub Locul Rezervei


Pitbul

Recommended Posts

De cateva zile am observat un miros urat in masina si nu stiam de la ce era, apoi am vazut ca mocheta de la scaunul pasagerului fata este uda, si in plus am gasit in portbagaj in locul rezervei apa.

A mai patit cineva asa ceva, ce trebuie sa fac? Are legatura cu faptul ca am trapa?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce an este a ta, dar probabil ai noroc si mpm nu este sub roata de rezerva in porbgaj ca sa il ude, sa nu ai ceva infundat si aici ma refer la canalele de scurgere de la porbagaj si sa se fi dus inauntru dar ciudat...

masina este din 12.2004 , cand am mers la spalatorie nu am avut nici o problema.

Totul a aparut dupa de a fost furtuna in Bucuresti, ideea e ca s-a cam umplut de frunze, frunzisoare, ..., si e posibil ce zici tu sa se fi infundat

Ce pot sa fac?

Edited by pitbul
Link to comment
Share on other sites

da

Acelasi lucru il patesc si eu:apa in portbagaj sub roata de rezerva si in mocheta din dreapta fata.Am trapa si eu dar E39 nu E60...Am intesles ca trapa are niste scurgeri care daca se infunda cam asta se intampla.Nu am gasit pana acum pe nimeni care sa se bage la treaba asta cu trapa.La Bavaria nu am incercat pentru ca la operatiuni de genul asta au preturi astronomice si nici nu sunt sigur ca asta e cauza si risc, deci, sa le dau cateva sute de euro aiurea...Daca o rezolvati postati solutia.Cred ca e o cherstiune comuna trapa si tot mecanismul de acolo si la E39 si la E60.Respecte.

Link to comment
Share on other sites

Acelasi lucru il patesc si eu:apa in portbagaj sub roata de rezerva si in mocheta din dreapta fata.Am trapa si eu dar E39 nu E60...Am intesles ca trapa are niste scurgeri care daca se infunda cam asta se intampla.Nu am gasit pana acum pe nimeni care sa se bage la treaba asta cu trapa.La Bavaria nu am incercat pentru ca la operatiuni de genul asta au preturi astronomice si nici nu sunt sigur ca asta e cauza si risc, deci, sa le dau cateva sute de euro aiurea...Daca o rezolvati postati solutia.Cred ca e o cherstiune comuna trapa si tot mecanismul de acolo si la E39 si la E60.Respecte.

Intr-adevar, are niste surgeri si alea se infunda cu frunze si tot felul de balarii. Eu nu am trapa din oacate, ca ti-as fi spus eu. Daca nu ai gasit pe aici nici un topic de genul, sigur se gasesc solutii pe forumurile din state

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, are niste surgeri si alea se infunda cu frunze si tot felul de balarii. Eu nu am trapa din oacate, ca ti-as fi spus eu. Daca nu ai gasit pe aici nici un topic de genul, sigur se gasesc solutii pe forumurile din state

De gasit sigur as gasi ceva pdf.-uri pe tema asta dar nu mi-as baga nasul in operatii chiar de complexitatea asta, chiar daca nu pare cine stie ce...mersi oricum de raspuns

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

De cateva zile am observat un miros urat in masina si nu stiam de la ce era, apoi am vazut ca mocheta de la scaunul pasagerului fata este uda, si in plus am gasit in portbagaj in locul rezervei apa.

A mai patit cineva asa ceva, ce trebuie sa fac? Are legatura cu faptul ca am trapa?

Salut! Poate te ajut cu ceva cu raspunsul meu. Eu am e39 si aveam o problema asemanatoare (apa in spate sub covoras si in portbagaj). Rezolavarea in interior a fost prin desfacerea fetei de la usa din spate si refacut etansarea.(are in interior o protectie dintr-un fel de guma care trebuie sa stea perfect lipita de usa)iar in portbagaj exista un furtun de scurgere a apei care vine de la capacul rezervorului si se scurge in bare din spate.Eu aveam sarit furtunasul ala si am montat altul,iar acum e uscat sub roata.Posibil scurgerea de la trapa sa foloseasca acelasi traseu..bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Poate te ajut cu ceva cu raspunsul meu. Eu am e39 si aveam o problema asemanatoare (apa in spate sub covoras si in portbagaj). Rezolavarea in interior a fost prin desfacerea fetei de la usa din spate si refacut etansarea.(are in interior o protectie dintr-un fel de guma care trebuie sa stea perfect lipita de usa)iar in portbagaj exista un furtun de scurgere a apei care vine de la capacul rezervorului si se scurge in bare din spate.Eu aveam sarit furtunasul ala si am montat altul,iar acum e uscat sub roata.Posibil scurgerea de la trapa sa foloseasca acelasi traseu..bafta!

 

mersi de informatie, pentru moment totul e k, nu mai simt nici miros de statut si nici apa nu am mai vazut, intr-un fel de normal la ce e afara

daca mai apare apa ma apuc de desfacut, dar cand o sa fie cald

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Si eu am avut problema asta,

O sa apara din ce in ce mai des daca s-a intamplat o data,

Este vorba de astuparea gaurilor de evacuare din praguri,(cred ca trebuie indepartat putin scutul ala de plastic de pe praguri)

Se pot desfunda cu o surubelnita, dar cu atentie, ca daca sare tratamentul tablei, incepe sa rugineasca.

Atentie la ochi!

:)

Link to comment
Share on other sites

Salut! Poate te ajut cu ceva cu raspunsul meu. Eu am e39 si aveam o problema asemanatoare (apa in spate sub covoras si in portbagaj). Rezolavarea in interior a fost prin desfacerea fetei de la usa din spate si refacut etansarea.(are in interior o protectie dintr-un fel de guma care trebuie sa stea perfect lipita de usa)iar in portbagaj exista un furtun de scurgere a apei care vine de la capacul rezervorului si se scurge in bare din spate.Eu aveam sarit furtunasul ala si am montat altul,iar acum e uscat sub roata.Posibil scurgerea de la trapa sa foloseasca acelasi traseu..bafta!

 

ha?!

Link to comment
Share on other sites

cred ca asta o sa fac si eu, e mai safe

apa in portbagaj (am patit si eu) apare daca nu etanzeaza bine stopurile de caroserie. Eu le-am mai stans suruburile ca sa etanseze mai bine , si de atunci nu a mai aparut apa. Se scurgea apa pe langa garniturile de cauciuc dintre sropuri si caroserie , si se aduna apa la roata de rezerva si sub baterie . Noroc ca am vazut la timp.

Link to comment
Share on other sites

plus unu, cum se zice :rolleyes:

 

celelalte, cu furtunele misterioase, is niste elucubratii.

Nu e absurd ce am spus eu, in cazul meu de acolo era apa din portbabaj. La rezervor exista o scurgere pentru apa acumulata acolo,scurgere care la mine lipsea si apa se scurgea in porbagaj. Eu am facut legatura dintre gaura de scurgere de la rezervor si gaura de jos(de lanaga baterie,partea stanga spate).Acum apa se scurge afara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.