Jump to content

Becuri LED


hutzu2005

Recommended Posts

Pai ia zi tu, ce crezi, e normal sa ramana pozitiile aprinse? Asa ai vazut ca se intampla si la celelalte masini, toate au pozitiile aprinse? :)

 

Evident ca ti se descarca si bateria.

 

Mergi la un electrician sa-ti verifice legaturile. Cine le-a montat a gresit ceva.

 

PS: Inceteaza cu aberatiile tip mirc: yo, dak, etc.

Link to comment
Share on other sites

E normal sa-ti ramana partial aprinse. La masina ta exista un sistem de detectie a becurilor arse care are la baza masurarea unui curent minim drept dovada a continuitatii circuitului. Curentul asta e prea slab sa aprinda un bec dar suficient de puternic sa aprinda un led. Curentul e foarte mic, de ordinul miliamperilor, nu-ti consuma bateria.
Link to comment
Share on other sites

Ups, aflam lucruri noi. Deci sistemul acela care verifica becurile este activ tot timpul, chiar si cu masina oprita.

Si cei cativa mA nu numai ca nu consuma bateria, dar probabil o mai si mentin in stare buna. De retinut.

Link to comment
Share on other sites

User-ul n-a precizat cand ii raman aprinse. Cu contactul luat e clar ca ar trebui sa fie stinse.

Legat de miliamperi, sunt alarme sau inchideri centralizate care consuma zeci si chiar sute de miliamperi in stand-by. Orice consumator consuma, nu trebuie sa fii malitios.

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Am vazut cum se comporta. Dupa ce inchid masina ele raman aprinse cam la 10 % din puterea lor pentru 2-3 minute dupa care se sting complet. Iar atunci cand deschid masina din cheie se aprind tot asa la intensitate mica.

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

e normal ... si eu am pus leduri albe la angel eye's in loc de becurile clasice , cand apas pe cheie sa o deschid deja se aprind (din cauza curentului trimis pt inchiderea centralizata) ,asta pt ca au un consum foarte mic . cand o inchizi raman aprinse pana consuma tot curentul ramas pe circuit . inca ceva ce imi place la ele cand bag cheia in contact si invart spre ultima pozitie sclipeste timp de 5 secunde cu semnal puternic :D

ce consuma peste noapte este doar senzorul de miscare dupa ce o inchizi are un bec rosu sub oglinda care sclipeste non stop dar foarte putin si macar e util :) daca iti sparge cineva masina noapte te anunta alarma OEM .... pacat ca nu functioneaza si la socuri.

Link to comment
Share on other sites

Ups, aflam lucruri noi. Deci sistemul acela care verifica becurile este activ tot timpul, chiar si cu masina oprita.

Si cei cativa mA nu numai ca nu consuma bateria, dar probabil o mai si mentin in stare buna. De retinut.

O sa se stinga dupa cateva minute dupa ce inchide masina.

E normal

Link to comment
Share on other sites

La fel stateau aprinse foarte putin si la mine cel de la plafoniera si cele de pe stalpii din spate. Acestea din urma le-am schimbat din cauza ca s-au ars, cu unele mai de calitate si surpriza, nu mai stau aprinse deloc. :D

 

Doar cel de la plafoniera mai ramane foarte putin.

 

In concluzie depinde si de ledurile folosite. Primele au fost luate de la un magazin de piese auto local, cele mai calitativ mai bune de pe ebay, cu ocazia altor cumparaturi.

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti, normal ca va stau aprinse daca va zgarciti si nu va cumparari din alea cu CANBUS :)

Alea nu dau eroare si nu raman nici aprinse (mi-am pus eu din alea si la plafoniere sila pozitii si sunt ff multumit)

 

P.S. daca vreti am eu 4 din alea de vanzare, cu cate 5 leduri, soclu T10, cu lumina albastra

mi-au ramas de la plafoniera, le-am luat fara sa imi dau seama ca de fapt eu vreau albe, nu albastre...10 RON bucata

Link to comment
Share on other sites

Mai baieti, normal ca va stau aprinse daca va zgarciti si nu va cumparari din alea cu CANBUS :)

Alea nu dau eroare si nu raman nici aprinse (mi-am pus eu din alea si la plafoniere sila pozitii si sunt ff multumit)

 

P.S. daca vreti am eu 4 din alea de vanzare, cu cate 5 leduri, soclu T10, cu lumina albastra

mi-au ramas de la plafoniera, le-am luat fara sa imi dau seama ca de fapt eu vreau albe, nu albastre...10 RON bucata

 

Alea sunt becurile mele ce ti le-am vandut eu, dupa care imi spui ca ti s-a ars plafoniera, ca becurile nu erau bune ca sunt arse si dume de ale tale? Ca ai fost la bavaria si ai platit 300-400RON ca sa-ti schimbe sigurantele din cauza acelor becuri si tu acuma incerci sa le vinzi aici? Asta dupa ce ti-am returnat banii inapoi si fara sa-ti mai cer becurile inapoi??!!

 

Mare atentie la teparul asta! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Alea sunt becurile mele ce ti le-am vandut eu, dupa care imi spui ca ti s-a ars plafoniera, ca becurile nu erau bune ca sunt arse si dume de ale tale? Ca ai fost la bavaria si ai platit 300-400RON ca sa-ti schimbe sigurantele din cauza acelor becuri si tu acuma incerci sa le vinzi aici? Asta dupa ce ti-am returnat banii inapoi si fara sa-ti mai cer becurile inapoi??!!

 

Mare atentie la teparul asta! :angry:

 

vai vai ce fel de oameni mai descoperim :laugh: ma gandesc cum a ajuns un e90 la o presoana de genul asta , dar ce naivitate sa te bucuri la 5 becuri si sa le vinzi tot pe acelasi forum de pe care le-a cumparat , probabil nu stie toate functiile acestui forum :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.