Jump to content

huruit ambreaj


Coddy

Recommended Posts

salut cam de 2-3 zile a inceput sa`mi huruie cand apas ambreajul la jumate , cand il apas de tot nu se mai aude nimic! huruie exact acolo cand ambreajul este ridicat sa pleci cu ea la jumate din apasare ! huruie numai cand masina este scoasa din viteza si este actionat jumate din ambreaj! ce sa fie ? astept o parere
Link to comment
Share on other sites

salut cam de 2-3 zile a inceput sa`mi huruie cand apas ambreajul la jumate , cand il apas de tot nu se mai aude nimic! huruie exact acolo cand ambreajul este ridicat sa pleci cu ea la jumate din apasare ! huruie numai cand masina este scoasa din viteza si este actionat jumate din ambreaj! ce sa fie ? astept o parere

rulmentul de presiune si/sau placa de presiune. trebuie sa dai cutia jos si sa te pregatesti cu kit ambreaj.

Link to comment
Share on other sites

La fel se aude si la mine la relanti.Cand calc ambreiajul nu se mai aude ...dar am impresia ca motorul tot nu imi merge cum trebuie(rotund). Cineva mi-ar fi spus ca am problema cu un injector care nu pulveriseaza cum trebuie...pentru ca daca o accelerez pe loc imi dispare huruitul. Altcineva la fel mi-a spus ca ar fi volanta sau ca trebuie schimbat kitul de ambreiaj.
Link to comment
Share on other sites

Ce-i cert e ca nu-ti huruie de la injector...

 

 

nu pot spune ca e huruit...mai mult o pot numi "bataie" sau " tzacanit". dar am spus, in momentul cand tin apasat ambreiajul dispare acea bataie ...dar motorul, am impresia ca tot nu merge in parametrii reali, de asta zic ca ar putea fi de la injector( reamintesc ca decat la relanti ...in mers nici o problema)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am un prieten care a primit un sfat de la un mecanic ca sunt doua variante : kit ambreiaj sau volanta ! A schimbat atat kitul de ambreiaj cat si volanta ....si surpriza era un injector care nu pulveriza motorina cum trebuie si de acolo venea acel "clancanit"! Edited by cassius
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu pe E90 318d dupa ce am remorcat pe cineva, in prima faza toata lumea mi-a spus ca este rulmentul de presiune, dar cand mi-a dat mecanicul cutia jos a fost rulmentul, discul si volanta... toata distractia undeva la 3500-4000 ron ... Edited by SirAndi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nu ati inteles la mine nu se aude motorul cand sta la relanti , se aude exact acolo cand ridici ambreajul si masina incepe sa plece de pe loc adica cand ridici de ambreaj la jumate si este in prima faza rulmentul de presiune dar cel mai indicat este sa fie schimbat tot kitul chiar daca in prima faza se vede ca este decat rulmentul de presiune :)

 

si apropo volanta este dusa atunci cand iti bate in picior ambreajul cand il apesi

Link to comment
Share on other sites

pt Coddy. Identic cum facea la tine a facut si la mine . La jumatea cursei se auzea un uruit foarte urat. Masina mergea ok. Am desfacut am pus rulment si facea la fel. E problema de volanta !!! Nu te carpi doar cu rulmentul pt ca ai sa vezi ca am dreptate. Dupa ce am pus kitul complet de ambreiaj + volanta, s-a facut liniste.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
placa+disc+rulment! era si placa de presiune pentru ca atunci cand bagam in viteza cand era masina oprita se auzea in cutie "click" foarte tare si atunci cand se aude asa din cate am inteles se duce placa de presiune mie mi se auzea de mai mult timp si plus de asta cand a inceput sa huruie exact la 1 zi la semafor nu m-a mai lasat sa bag in viteza 1 , am bagat a doua si pe urma i-am dat 1 ! si johny volanta se duce foarte greu si iti spun eu de ce ai avut tu si volanta dusa ! probabil ai mers mult timp cu ea dupa ce a inceput sa`ti huruie , eu am mers 2 zile dupa ce a inceput sa`mi huruie si am bagat`o in garaj pana am rezolvat Edited by Coddy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.