Jump to content

Probleme chedere


Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

gasesti...noi si costa o avere. :blink:

Stiu ca un cheder de parbriz la astia care pun parbrize era vreo 2mil sau ceva de genul asta.Ai incercat sa pui niste silicon?

(cine pana mea?!?) poate sa-ti dea detalii in legatura cu procedura asta la chedere. :)

Link to comment
Share on other sites

salut.

stie cineva daca se gasesc chedere pentru e30 coupe din '85 (parbriz+luneta) in afara de cei cu dezmembrari?

imi ploua in masina si trebuie sa le schimb.... :blink:

multumesc anticipat.

32143[/snapback]

 

cheder de parbriz se gaseste la Augsburg si costa 250lei noi, o avere, avand in vedere ca parbrizul nou este 200-250lei....odata dat jos, chederul vechi nu prea o sa se mai pupe bine pe caroserie daca e vechi si crapat asa ca va trebui sa cumperi nou....nasol moment...cand ma gandesc ca si eu am parbrizul ciupit de o piatra si oricand s-ar putea sa ma trezesc cu ditamai crapatura pe el.... :)

Link to comment
Share on other sites

da, siliconul a fost prima idee pe care am si pus-o in practica

m-a tinut vreo 2 saptamani, se mai scurgea cate o picatura, dar cu ploaia asta mare de acum 3 zile, s-a umplut masina de apa (chederul s-a strans asa de mult, incat se vede gaura intre el si caroserie)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

cum credeti ca as putea sa scap de un zgomot care se aude cand trec peste niste denivelari (ex: linie de tramvai, macadam, asfalt ondulat, chiar si micile denivelari)?

zgomotul este in zona geamurilor (in special cele din fata) si dispare numai cand cobor geamul cativa milimetri.

PS: geamurile vibreaza daca sunt coborate la jumatate

masina este un e46 din 2001 si nu a fost niciodata lovita.

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Poate s-au slabit piulitele in partea de jos a mecanismelor, sau au capatat mecanismele jocuri si nu mai e geamul ferm pe chederul lui...insa daca-l deschizi cativa milimetri nu mai forteaza in chedere...si se misca mai lejer..dar nu mai se freaca de nimic :blink: si, deci, nu se mai aude nimic...
Link to comment
Share on other sites

Poate s-au slabit piulitele in partea de jos a mecanismelor, sau au capatat mecanismele jocuri si nu mai e geamul ferm pe chederul lui...insa daca-l deschizi cativa milimetri nu mai forteaza in chedere...si se misca mai lejer..dar nu mai se freaca de nimic :blink: si, deci, nu se mai aude nimic...

169826[/snapback]

 

Chiar este posibil sa fie de la asta , imi fac doar alea de pe fata , care sunt electrice si sunt folosite des ! Cele de pe spate n-au nici o treaba !

Link to comment
Share on other sites

lasa geamul jos si da cu putina pudra de talc pe chedere, incearca intai la unul si vezi cum se comporta, se intampla la VAG la anumite masini ca chederele sa faca zgomote pe tabla si sa scoata un zgomot infernal, incearca cu pudra de talc, la mine a dat rezultate. Problema e cand se uda... nu stiu cum se comporta dar sa nu dati cu o tona de talc ca sa va puneti de un aluat in combinatie cu apa.
Link to comment
Share on other sites

Si eu aveam problema asta acum 3 ani cand am luat masina si am rezoltat-o foarte rapid si simplu. Am sters muchiile geamurilor cu o carpa inmuiata bine in solutie de sters geamuri. De fapt era o spuma, din aia se gaseste la tot coltul. Am frecat fiecare muchie cu grija pana nu se mai lua negru de pe ea. Dupa aia am invelit o surubelnita in acceasi carpa si am sters si toate chederele la interior. Si asa am uitat de problema data. Adevarul e ca uneori mai scartaie, dar foarte rar si dupa ce sta masina la soare in zile foarte calde, dar scartaie putin de tot.
Link to comment
Share on other sites

cum credeti ca as putea sa scap de un zgomot care se aude cand trec peste niste denivelari (ex: linie de tramvai, macadam, asfalt ondulat, chiar si micile denivelari)?

zgomotul este in zona geamurilor (in special cele din fata) si dispare numai cand cobor geamul cativa milimetri.

PS: geamurile vibreaza daca sunt coborate la jumatate

masina este un e46 din 2001 si nu a fost niciodata lovita.

multumesc!

166154[/snapback]

 

Eu am fost in Austria, in Viena si am profitat de asta sa dau si o tura pe la un service reprezentanta bmw. Unul dintre subiecte a fost si ala al scartaitului de geamuri...omu' cu care am vorbit (in engleza) mi-a zis ca nu a mai auzit de o asemenea problema...a venit sefu de service, i-am explicat si iata ce mi-a raspuns:

- scartaitu vine de la frecarea usii pe chedere - de pe usa si caroserie, si astea ar trebui unse cu o unsoare speciala. I-am zis ca e ciudat, fiindca scartaitu se aude cand geamurile sint inchise, iar zgomotul dispare cand le deschid putin - si de aici inutilitatea ungerii chederelor...iar el a raspuns foarte ferm ca daca ung chederele cu o unsoare (la "numai" 33 eur), zgomotu dispare garantat, ca e vorba de presiunea pe care o exericta geamul ridicat la maxim pe caroserie, etc, etc.

Am cumparat unsoare asta...desi piperat la pretz sa speram ca omu' stia ce vorbeste...cum se face putin mai cald, ii fac proba si va spun daca am dat banii aiurea sau nu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.