Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Iti dau dreptate, cateodata prefer confortul din Audi mai ales ca e si Multitronic nu ma doare capul. De sportivitate nu am ce sa zic, cu toate ca 1.8T-ul se misca destul de bine iar in kickdown sau +/- pe manual chiar trage zdravan... Nu am nici un fel de feeling de sportivitate, nici nu ma asteptam de altfel, nu pt asta am luat-o.

Pune-i o suspensie sport, un cip si o turbina aftermarket si spune-mi dupa ...

Nu stiu daca la tine se simte .. dar la 3 litri dieselul meu .. ajung la 100 foarte rapid .. si asta prin Bucuresti .. chiar si cand e aglomeratie (si acum sa vina careva sa spuna ca de fapt nu am 100 ca sparg calculatorul <_< )

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Iti dau dreptate, cateodata prefer confortul din Audi mai ales ca e si Multitronic nu ma doare capul. De sportivitate nu am ce sa zic, cu toate ca 1.8T-ul se misca destul de bine iar in kickdown sau +/- pe manual chiar trage zdravan... Nu am nici un fel de feeling de sportivitate, nici nu ma asteptam de altfel, nu pt asta am luat-o.

Pune-i o suspensie sport, un cip si o turbina aftermarket si spune-mi dupa ...

Nu stiu daca la tine se simte .. dar la 3 litri dieselul meu .. ajung la 100 foarte rapid .. si asta prin Bucuresti .. chiar si cand e aglomeratie (si acum sa vina careva sa spuna ca de fapt nu am 100 ca sparg calculatorul <_< )

 

pai tocmai ca nu vreau suspensie sport, chip etc, e perfect asa cum e pt mine, pt ce il folosesc.

 

Pt sportivitate etc am M6-le :)

Link to comment
Share on other sites

Da? Bine .. cand vin in tara .. am sa te plimb si cu audi si cu cls-ul .. sa imi spui in care simti mai bine feeling-ul de sportivitate .. <_<

 

Am mers cu CLS 350, A6 3.0 quattro, A4 2.5tdi, etc.

Nu am simĂžit nici o sportivitate.

Sunt confortabile Âşi foarte bine finisate la interior.

 

Sincer, dupa ce am avut E60, nu cred ca imi voi mai lua vreodata... nu e vorba ca nu era confortabila, dar nu a fost ce ma asteptam in fine.

 

Mai exact ce nu Ăži-a plĂŁcut? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Da? Bine .. cand vin in tara .. am sa te plimb si cu audi si cu cls-ul .. sa imi spui in care simti mai bine feeling-ul de sportivitate .. <_<

 

Am mers cu CLS 350, A6 3.0 quattro, A4 2.5tdi, etc.

Nu am simĂžit nici o sportivitate.

Sunt confortabile Âşi foarte bine finisate la interior.

 

Sincer, dupa ce am avut E60, nu cred ca imi voi mai lua vreodata... nu e vorba ca nu era confortabila, dar nu a fost ce ma asteptam in fine.

 

Mai exact ce nu Ăži-a plĂŁcut? :)

 

Mi-a placut cand am luat-o, dar mi-a trecut dupa 1 luna, cand am inceput sa stau mai mult in service cu ea: caseta de directie, capete bara, bucsi, probleme de soft, nu mai tinea minte nici un post de radio, apoi nu mai tinea minte limba, apoi nu mai calcula decat in mile nu in km, nu mai merge iDrive, acum merge iDrive, eori de cutie, erori la ESP, eroare la Frane (toate false)... pt toate astea intre 3 si 7 zile in service.

 

Apoi, la drum lung intr-adevar era ok si foarte confortabila (nu avea nimic M pe ea, supensie normala etc), dar sincer oricate spume am facut eu mai demult...chiar era submotorizata si asta se simtea in depasiri, in acceleratie.

 

Si nu in ultimul rand, o masina mare si greoaie sau greu de descurcat, incomod in bucuresti. Servo foarte dur, prea dur, cutia manuala...multe chestii + toate cele de mai sus m-au facut sa mi se ia in scurt timp.

 

De asta am vandut-o si am luat Audi-ul ca inlocuitor pt E60 si imi este mult mai comod din toate punctele de vedere.

 

Si fara sa ma judecati aiurea, astept sa vad ce scoate Audi ca si A6 sau imi iau un A6 2008 in locul A4-lui cat de curand, de seria 5 nu cred ca ma mai lovesc :bashwall: plus ca nici nu imi place cum vor sa o scoata.

 

CS-ul asta concept intr-adevar imi place, dar cam atat, 5 si 7 (noi) sunt fix bleah.

Link to comment
Share on other sites

Si nu in ultimul rand, o masina mare si greoaie sau greu de descurcat, incomod in bucuresti. Servo foarte dur, prea dur,

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ nu avea servotronic.

 

chiar era submotorizata si asta se simtea in depasiri, in acceleratie.

 

ÂŞi eu am observat asta. <_<

Ca maÂşinĂŁ de oraÂş e ok, puterea micĂŁ se simte la drum lung.

Link to comment
Share on other sites

Pai e un lucru bine cunoscut ca atunci cand e aglomeratie ajungi mai repede la 100km/h. <_<

O da... normal .. :)

Bineinteles ca e greu de crezut asta .. cand tu de dai cu un 2000 diesel .. care mananca si motorina si ulei in aceiasi masura ...

 

150 chiar,in curba...

Mda... chiar si in curba .. atunci cand ai caucicuri nu gume .. si 4x4 ..

Oricum ... e complicat sa explic .. o sa imi fac timp odata sa vin cu ea la intalnire .. si o sa vedeti despre ce vorbesc....

Dracia mea cu motor de 3000 diesel e un Audi A6 insa are cip, evacuare sport, o turbina mai mare si softul schimbat... recunosc ca la parametri la care lucreaza .. au zis inginerii ca o sa ma tina maxim 150.000 km .. dar ... pana atunci ... o vand ... :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ai si un Audi A Seis? Incredibil......

Am .. un Audi Seis .. decat o troaca de pisicuta cu motor de tip tractor .... si cu cocalarul care asculta manele si scuipa seminte pe geam ... si cand tureaza masina la semafor .. se zdruncina din toate incheieturile .. de zici ca acum se varsa.

Nu ... acum fara nici un misto .. eu nu am vazut un A6 inmatriculat pe BG prin Bucuresti ... insa pisoi .. cacalau maria ta .. <_<

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ai si un Audi A Seis? Incredibil......

Am .. un Audi Seis .. decat o troaca de pisicuta cu motor de tip tractor .... si cu cocalarul care asculta manele si scuipa seminte pe geam ... si cand tureaza masina la semafor .. se zdruncina din toate incheieturile .. de zici ca acum se varsa.

Nu ... acum fara nici un misto .. eu nu am vazut un A6 inmatriculat pe BG prin Bucuresti ... insa pisoi .. cacalau maria ta .. :bashwall:

 

 

Da oare cum ti-a venit ideea sa compari audi a6 cu pisica?!?!? de ce nu compari audi a6 cu seria 5?... Si sa fim seriosi e plin si de cocalari care scuipa seminte din audi. Sunt la fel de multi cat sunt si in bmw sau mercedesuri, nu mai bate campii. Pt cocalari marcile astea 3 reprezinta dovada ca au reusit, ca "s-au ajuns", "ca e smecheri si are multi bani".

 

Ursi si pisici sunt o groaza care inca arata bine, intretinute si la linie, cate audi-uri la fel de vechi se prezinta in condtii bune?

 

Nu sunt multe audi pe BG pt ca sunt pe Spania inmatriculate. <_<

 

Cat despre e60 sa zici ca e submotorizat mi se pare stupid luand in calcul doar 520... Ca asa exista M5 e60 care ma cam indoiesc ca e submotorizat nu? Am mers cu 530D e60 care iar nu e submotorizat... Poti sa zici de logan ca e submotorizat da nu de un e60 :))

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt multe audi pe BG pt ca sunt pe Spania inmatriculate. <_<

Hai ca o cam dam de garduri aici ... si comparam merele cu cartofii.

Da, sunt multe Audi inmatriculate pe Spania .... dar e o mica mare diferenta in toata treaba .. Oamenii aia muncesc acolo! Sunt capsunari sau muncitori pe santier ...

Vezi ceva rau in asta?

Au asigurare, au toate actele in regula ... samd

Eu sincer nu!

Insa... nu am vazut audi A4 (ca sa fiu in ton cu ...) inmatriculat pe BG.

In schimb, pisicutze ... sunt sute in Bucuresti .. care mai de care cu motor de 1.6 si evaculare de Lambo (ma refer la diametrul evacuarii) care atunci cand sunt turate .. zgomotul motorului (care a mers prea mult timp pe ulei de la Dacia Pitesti) care mai are putin si zboara de pe suporti acopera zgomotul evacuarii "sport"... si cu cauciucuri second third... bla bla .. hand.

Esti chiar atat de sigur ca cei care au masina inmatriculata pe BG mai au si toate actele in firea lor? Asigurari si taxe platite la zi?

Va spun eu cum sta treaba ... da 1000 de eur pe pisicuta ... mai da 400-500 pe acte ... si cand expira .. pana mea .. expira ...

Ei sunt soferi .. isi permit sa circule fara asigurare ...

Te loveste vreun cocalar din ala ... si .. trebuie sa il dai in judecata ...

Il dai in judecata .. stai vreo 3 ani prin tribunale cu el ... castigi procesul ... evident .. si pana la urma descoperi ca NU ai ce sa ii iei.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca o cam dam de garduri aici ...

 

 

vorbesti cumva despre persoana ta?! sau vorbesti asa in general, de forum,ca se poarta metoda asta ?! <_<

Vorbesc de persoana care a scris faza cu Audi Seis (referire la cocalarul de Spania)...

De ce intrebi? Te simti cu musca pe ca.. undeva?

Edited by bknight73
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt multe audi pe BG pt ca sunt pe Spania inmatriculate. <_<

Hai ca o cam dam de garduri aici ... si comparam merele cu cartofii.

Da, sunt multe Audi inmatriculate pe Spania .... dar e o mica mare diferenta in toata treaba .. Oamenii aia muncesc acolo! Sunt capsunari sau muncitori pe santier ...

Vezi ceva rau in asta?

Au asigurare, au toate actele in regula ... samd

Eu sincer nu!

Insa... nu am vazut audi A4 (ca sa fiu in ton cu ...) inmatriculat pe BG.

In schimb, pisicutze ... sunt sute in Bucuresti .. care mai de care cu motor de 1.6 si evaculare de Lambo (ma refer la diametrul evacuarii) care atunci cand sunt turate .. zgomotul motorului (care a mers prea mult timp pe ulei de la Dacia Pitesti) care mai are putin si zboara de pe suporti acopera zgomotul evacuarii "sport"... si cu cauciucuri second third... bla bla .. hand.

Esti chiar atat de sigur ca cei care au masina inmatriculata pe BG mai au si toate actele in firea lor? Asigurari si taxe platite la zi?

Va spun eu cum sta treaba ... da 1000 de eur pe pisicuta ... mai da 400-500 pe acte ... si cand expira .. pana mea .. expira ...

Ei sunt soferi .. isi permit sa circule fara asigurare ...

Te loveste vreun cocalar din ala ... si .. trebuie sa il dai in judecata ...

Il dai in judecata .. stai vreo 3 ani prin tribunale cu el ... castigi procesul ... evident .. si pana la urma descoperi ca NU ai ce sa ii iei.

 

 

 

Pai tocmai ti-am spus ca audi a4 de pe vremea pisicutei mai rar vezi pe strada chiar si inmatriculata pe romania.

 

Revenind ontopic: Parea mea despre bmw este inca foarte buna. Desi imi plac unele modele de la mercedes sau audi (din punct de vedere al designului doar) senzatia pe care ti-o da un bmw si in special un M nu poate fi egalata cu absolut nimic. Singura chestie care nu-mi place la bmw este cotiera din bancheta din spate de la e60, aia parca e cam urata :).

 

BMW-urile nu sunt foarte fiabile ce-i drept (nu ca audi sau mercedes ar fi cu mult mai fiabile) insa mi se rupe de fiabilitate cand stiu in ce mare fel te poti distra cu un bmw, ce drifturi si ce senzatii tari ai pe curbe. BMW rules!!!

Link to comment
Share on other sites

De ce intrebi? Te simti cu musca pe ca.. undeva?

 

 

pei intreb ,ca pari foarte convins de ceea ce zici...si mi-ai starnit curiozitatea...adica pt tine pare un fel de adevar absolut nu doar o parere...

 

la mine nu e cazu de nr de Spania sau Bulgaria...bemveu meu e luat de nou din reprezentanta...

Link to comment
Share on other sites

Luat de nou de primul proprietar <_<

 

Eu mi-am spus parerea si nu se schimba. Puteti sa interpretati in felul vostru si sa aberati ca oricum nu ma intereseaza. Sunt sigur ca mi-ati inteles mesajul si punctul de vedere. Merci.

Edited by MMarkus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.