Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

Viitorul suna bine, incet dar sigur. http://www.digi24.ro...+de+sus+cu+o+dr

Autostrazi care leaga nimic de nimic. Nu zic ca n-ar fi interesanta dar mai avem mult. Iar cu clasa politica actuala se pare ca din 2014 ne luam adio de la orice investitie majora, in special in infrastructura. Trec anii, baietii destepti politruci cumpara terenuri in zona autostrazilor, apar procese, tergiversari si tot asa.

Cei care ne conduc acum n-au nici cel mai mic interes pentru infrastructura. Altele sunt prioritatile...

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot numi politicieni. Sunt o gasca de mafioti si toti cu bube-n cap, condusi de altii mai mari in spatele lor, baietii invizibili care profita de pe urma papagalilor de la putere. Papagali pe care tot ei ii pun acolo, tocmai pentru a se juca cu ei si a-i executa cand nu mai corespund sau cand se compromit inevitabil.
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca pana la urma tronsonul Sibiu-Deva va fi dat in folosinta pana la sfarsitul anului (am trecut vineri pe langa si parea gata). Doamne ajuta! In ziua in care merg pe autostrada Sibiu-Nadlac, ma imbat muci, pe cuvant de onoare!... (bine, nu la volan!) :frantics: .

 

Despre tronsonul Sibiu-Pitesti, sincer, nu prea cred ca vom merge prea curand...

Link to comment
Share on other sites

Corect ce spui! Dar am ajuns in situatia in care nu ma mai intereseaza decat sa am bucata asta de autostrada pana la vama, macar de la Sibiu... Nu mai suport sa plec spre vest si sa fac 6 ore pana la vama, asta daca e drumul liber si oricum peste ceea ce e legal! Si totul ptr. doar 400km amarati!

In rest nu ma mai intereseaza, ptr. ca mi-am cam luat gandul ca mai avem vreo sansa, cel putin in viitorul apropiat!

Link to comment
Share on other sites

tre sa plec in Belgia si nu stiu pe unde dracul sa mai ies din tara... ma gandeam pe la pitesti- ramnicul- craiova-timisoara-arad...ca daca mai traversez odata transilvainia aia si valea oltului ma apuca pandaliiile...

a mai facut cineva drumul asta recent ?

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

tre sa plec in Belgia si nu stiu pe unde dracul sa mai ies din tara... ma gandeam pe la pitesti- ramnicul- craiova-timisoara-arad...ca daca mai traversez odata transilvainia aia si valea oltului ma apuca pandaliiile...

a mai facut cineva drumul asta recent ?

 

Pitesti - Valcea - TgJiu - Severin - Timisoara - etc

sau

Pitesti - Slatina - Craiova - Severin - Timisoara - etc

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

tre sa plec in Belgia si nu stiu pe unde dracul sa mai ies din tara... ma gandeam pe la pitesti- ramnicul- craiova-timisoara-arad...ca daca mai traversez odata transilvainia aia si valea oltului ma apuca pandaliiile...

a mai facut cineva drumul asta recent ?

 

Vad ca esti din tulcea, adica "vecin" cu mine; de ce nu faci tulcea-braila-buzau-brasov-sibiu-deva arad? eu asta il fac mereu, le-am incercat pe toate iar asta mi s-a parut cel mai bun. L-am facut si pe jos pe varianta buzau-bucuresti-pitesti-ramnicu valcea-sibiu-deva arad, dar mi s-a parut drumul mai lung + traficul greu din imprejurimile bucurestiului; apoi am facut si buzau-buc--pitesti-slatina-craiova-dt severin-caransebes-lugoj-timisoara-arad (adica pe "jos" prin sud) dar asta mi s-a parut cel mai panarama traseu,dupa ce ca faci o mie de ani, cand ajungi pe la portile de fier e o zona de vreo cateva zeci de km care se lucreaza (cel putin asa era atunci cand am fost eu, probabil acum s-au terminat lucrarile si atunci e ok), un adevarat calvar. Am mai facut un traseu, si anume braila-galati-tecuci-adjud-onesti-targu secuiesc-sfantu gheorghe-brasov-sibiu-deva-arad, asta este cel mai scurt drum pentru mine pt a traversa tara (ma refer pentru orasul unde stau eu,braila), fapt confirmat si de navigator, insa de la brasov si pana aproape de tecuci este un drum numai cu serpentine si destul de periculos, cad o gramada de bolostanci de pe versanti; drumul e foarte lejer iar ca si calitate este extraordinar (asfaltat recent) insa cum am mai spus, se merge cu viteza destul de mica din cauza serpentinelor si a caderilor de pietre.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

pierd mult timp la bac + nu mai vreau sa trec prin transilvania de loc..

Sincer mi se pare ca pe acolo (transilvania) e cel mai nenorocit trafic si cele mai periculoase drumuri din tara.

Intodeauna am mers de regula pe la Valcea-valea oltului-sibiu-arad, pur si simplu nu aveam alternativa , ca dincolo de craiova cel putin acum ceva ani era dezastru.. pe langa turnu severin am rupt si un arc la masina...

 

 

acum am inteles ca au reparat drumul pe acolo..

oricum o sa inebunesc pana ies din tara, dar macar evit transilvania unde am vazut macar odata moartea cu ochii la fiecare traversare...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pierd mult timp la bac + nu mai vreau sa trec prin transilvania de loc..

Sincer mi se pare ca pe acolo (transilvania) e cel mai nenorocit trafic si cele mai periculoase drumuri din tara.

Intodeauna am mers de regula pe la Valcea-valea oltului-sibiu-arad, pur si simplu nu aveam alternativa , ca dincolo de craiova cel putin acum ceva ani era dezastru.. pe langa turnu severin am rupt si un arc la masina...

 

 

acum am inteles ca au reparat drumul pe acolo..

oricum o sa inebunesc pana ies din tara, dar macar evit transilvania unde am vazut macar odata moartea cu ochii la fiecare traversare...

 

Fa altceva, mergi pe la bulgari, treci pe la sarbi iar de acolo gasesti autostrada care se leaga cu ungaria si nu mai ai treaba...asta in cazul in care nu vrei sa mergi prin romanica, dar ai de ocolit ceva mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Ungurii au ajuns la Mako, dar lucreaza din plin la restul spre vama:

 

http://nif.hu/hu/multimedia/m43_autopalya_epites_alatt_-_legi_fotok

 

Saptamana trecuta cand m-am intors, am vazut ca deja la Mako, la iesirea de pe autostrada, se vede tronsonul inceput spre Nadlac, si mai e de lucru (acolo)doar la podul de legatura cu autostrada actuala. Ei zic ca la anu' in septembrie, au toata autostrada M43 gata.

 

In alta ordine de idei, desi e un pic off-topic, o informatie ptr. cei ce pleca spre vest: ungurii au terminat si dat in folosinta, bucata de centura de langa Budapesta, M0, aia enervanta unde se mergea cu 80 km/h. Acum e largita pe 3 benzi si au pus restrictie de 100 km/h (oricum mult mai decent decat inainte).

 

La Arad e la fel ca in iulie... De data asta am stat vreo 30 min. la trenuri!! Dar de ce sa lucram, cand putem sa ne judecam, nu? Si sa tot batem din fleoanca, in timp ce absolut toti lucreaza de rup!

Edited by drrond7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai am fost eu in iulie si se mergea ca dracu, trafic infernal. Nu mai stiu daca era terminata pe 3 benzi insa vara aproape de fiecare data se gasesc sa faca diverse lucrari si inevitabil se produc niste cozi de innebunesti. De-aia am ales sa tai budapesta prin centru pana la iesire spre M3 decat sa merg pe M0, mai ales ca anuntau prin statie aceleasi cozi interminabile.
Link to comment
Share on other sites

Eu am trecut joi spre vineri noaptea. Nu era aglomerat si nu mi s-a parut ca ar mai lucra ceva. Am trecut f. usor. E adevarat ca vara e mai aglomerat (poate si iarna, ca se merge la schi si nu numai), dar eu zic ca fata de ceea ce era inainte, acum e parfum!
Link to comment
Share on other sites

cred ca am ocolit de vreo 8 ori budapesta pe centura, se mergea decent, chiar si vara, regim normal de centura aglomerata..nimic foarte dramatic.

Cel mai mult timp petrecut pe o centura a fost in DE, la nunrberg, cam 3h. de altfel in general toata ruta Nurnberg-frankfurt e super aglomerata tot timpul, prefer sa merg prin sud pe la heillbronn-koblenz si in felul asta evir si nurnberg-ul autostrada se desparte cu ceva km inainte de centura...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, asa cum sunt cum nu sunt ungurii, tre' sa recunoastem ca ne-au cam batut la cur cu autostrazile (bine, nu ca ar fi singurul lucru la care ne bat la cur), si din cate am auzit costa si cu mult mai putin fata de ale noastre... Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.