Jump to content

Benzina peste motorina


phantomas

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu a-s fi demontat capacele de la rezervor de sub bancheta si a-s fi scos tot din rezervor

 

benzina aia o sati topeasca toate garniturile si intareasca toate furtunele devenind casante

 

si noi astia cu benzinare ce sa ne facem? sa aruncam furtunele din start :frantics:

 

ma omorati cu faza cu apa in motorina sau benzina, faceti un mic experiment puneti apa in motorina sau benzina si vedeti unde se strange, apropo eu alimentez pe luna de 2000 de ron benzina (lucrez la o firma si fac delegatii) ar trebui sa am vreo 10 litri de apa dupa unii in rezervor?

 

am lucrat in benzinarie prin 2000-2002 aveam filtre de hartie la pompe prin care nu trece apa, le schimbam o data pe luna deoarece se mai murdareau si nu mai trecea benzina/ motorina prin ele.

 

nu sunt expert dar iarna multi am auzit ca mai pun benzina in motorina, mai ales cei care stau in zone montane asa ca phantomas eu spun sa o lasi sa mearga in continuare, nu iti mai bate capul.

 

Edited by stelu316
Link to comment
Share on other sites

Nu am un obicei din asta. Mai am o masina pe benzina si cat a fost BMW-ul in service am mers cu aia si probabil de aia am luat pompa de benzina sa bag...

Si Dan Cakatos a facut la fel (cautati pe net daca vreti sa va amuzati)! :LMAO:

 

Ce sa zic... se mai intampla. Eu nu am patit inca, din fericire :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut plinul cu benzina, am parcurs cateva sute de metri si mi-am dat seama de eroare !! M-am intors la benzinarie, a venit un mecanic, mi-a scos benzina pe la filtrul de la motorina, am facut plinul iarasi ( de asta data cu motorina :)) si am continuat drumul fara nici o problema.

Chestia asta s-a intamplat acu vreo 2 ani .

Link to comment
Share on other sites

Aha. Si fenomenul cu intratul mai multor litri decat capacitatea rezervorului carui fapt se datoreaza?

 

pentru ca asa sunt construite, la noi in benzinarie este adevarat s-au gasit nereguli la pompe in valoare de 10 ml la 10 litri asa ca nu cred ca esti furat la pompa, oricand poti sa chemi protectia consumatorului daca simti ca esti furat, unele modele au construit special un rezervor de expansiune care pe timp de vara permite benzinei sau motorinei sa se extinda (din cauza caldurii) si daca esti rabdator le poti umple, eu la matiz am bagat 42 de litri si rezervorul este de 35 dat pe talon. asa ca :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Am fost plecat din Bucuresti pe perioada week end-ului si am facut 350km.

Am mers incet Buc-Alexandria cu ture sub 2.500 si am scos un consum.... 3,7%

Pana acum nu a dat nici un semn. Sper sa nu mai dea nimic nici de acum in colo.

Referitor la range...am vazut ca s-a reglat...imi indica pe bord ca mai am de parcurs 1.150 km...dupa ce am parcurs 350km...bineinteles daca as merge in continuare sub 2500 ture si doar pe afara...am revenit in bucuresti... si pe aici nu mai consuma 3,7...

Va mai tin la curent...

AVETI GRIJA LA POMPE...aveam multe pe cap cand mi s-a intamplat asta... incercati sa va adunati cand ajungeti la benzinarie....

Bine, la mine a avut influenta si cealalta masina care este pe benzina....

Drum intins fara evenimente va doresc.

Link to comment
Share on other sites

consum de 3.7 poti obtine doar daca mergi cu 60 la ora in linie dreapta altfel nu " se exista " asemenea consum la un 320d Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

si noi astia cu benzinare ce sa ne facem? sa aruncam furtunele din start :frantics:

 

ma omorati cu faza cu apa in motorina sau benzina, faceti un mic experiment puneti apa in motorina sau benzina si vedeti unde se strange, apropo eu alimentez pe luna de 2000 de ron benzina (lucrez la o firma si fac delegatii) ar trebui sa am vreo 10 litri de apa dupa unii in rezervor?

 

am lucrat in benzinarie prin 2000-2002 aveam filtre de hartie la pompe prin care nu trece apa, le schimbam o data pe luna deoarece se mai murdareau si nu mai trecea benzina/ motorina prin ele.

 

nu sunt expert dar iarna multi am auzit ca mai pun benzina in motorina, mai ales cei care stau in zone montane asa ca phantomas eu spun sa o lasi sa mearga in continuare, nu iti mai bate capul.

 

si semeringurile din pompa de injectie? rezista si ele?

baga un stergator in benzina si vezi cum se topeste in jumatate de ora, asa poate sa se topeasca si ceva din pompa, plus ca pot aparea detonatii si cresterea excesiva a temperaturii din camera de ardere poti sa topesti ceva pe acolo

si mai exista un prospect spre ex la aditivii ptr motorina care spun sa nu bagi mai mult de 75mll la un full!!

daca bagi 5kile de benzina si distrugi sau topesti filtrul de motorina stii cum o sa bulesti o pompa si 4 injectoare??

in fine fiecare face ce vrea.....

eu personal am patit-o am scos tot pana la ultim gram cu furtunul si o pipeta ptr masurat densitatea, in 3 zile pipeta din plastic a crapat toata din cauza la benzina din rezervor....asa ca

Link to comment
Share on other sites

Pai ala de motorina e mai mare in diametru. Invers insa nu se aplica.

 

La a mea, eu fiind obisnuit cu benzinare, am incercat sa pun din greseala benzina si... surpriza, desi pistolul de benzina are diametrul mai mic nu a intrat in rezervor, il bloca o usita metalica. Am tot incercat pana mi-am dat seama. Dupa aia am mai incercat de test, nu stiu ce gizmo foloseste BMW mai nou dar nu poti pune benzina in masina diesel.

Link to comment
Share on other sites

Deci nu e gluma...

Am mers cu viteza pana in 100km/h. maxim 105

Daca pe bord a scris 3,7 si real a fost 4...asta nu mai stiu...

De obicei nu merg asa...dar la sfatul mecanicului sa nu o forjez...am lasat-o mai moale.

Confirm - Buc - Predeal viteza medie 63 ( nu am depasit 90 niciodata ) mers numai accelerari/franari foarte rare tot drumul consum real 4 . Totusi cred ca e prima si ultima oara cand mai incerc asa ceva ( mai distractiv decat drumul asta ar fi fost sa ma uit la un borcan gol timp de 2 ore si jumatate ) . P.s. pe bord am avut in jur de 3.8 la pompa a iesit 4 . :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.