Jump to content

a crescut consumul de benzina, 318is


bmw3er

Recommended Posts

salut baieti, eu merg cu masina foarte incet, foarte lejer, schimb la 2000-2300 de ture, si i-am facut consumul de cateva si de fiecare data mi-a iesit de la 10,2 la 11l/100km in functie de trafic. masina merge foarte ok, la aceste ture, cert este ca am obisnuit motorul la turatiile astea,:D si nu merg deloc subturat.

(motivul este ca nu-mi place sa aud motorul deloc, plus ca imi place sa merg usor.) insa de vreo 2 zile a crescut consumul la 12-13l/%

bujiile sunt schimbate recent NGK filtru benzina e schimbat, ce poate fi? am observat ca masina a inceput sa se forteze, cand accelerez. nu mai trage asa bine.

singurele 2 probleme care le am la masina, oringurile de la bujii trebuie schimbate, si cred ca a inceput sa rasufla esapamentul pe undeva, cred ca undeva langa galerie. crede-ti ca asta poate sa afecteze consumul?

Link to comment
Share on other sites

Pai pt ca schimbi la turatia aia s-au ancrasat bujiile si nu mai dau scanteie cum trebuie. Tu zici ca nu mergi subturat, dar de la a zice la a face e cale lunga....

Daca schimbi la turatia aia, inseamna ca mereu pleci de sub 2000 de ture la fiecare treapta superioara.

Incearca s-o turezi mai mult cateva zile si vezi ce se intampla, poate ajung si bujiile la temperatura de lucru si se auto-curata. Si mai incearca sa scapi de fobia cu auzitul motorului, ca e tare pacatoasa! Cand se aude motorul, nu inseamna ca masina trage sa moara ci ca nu e foarte bine antifonata! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pai pt ca schimbi la turatia aia s-au ancrasat bujiile si nu mai dau scanteie cum trebuie. Tu zici ca nu mergi subturat, dar de la a zice la a face e cale lunga....

Daca schimbi la turatia aia, inseamna ca mereu pleci de sub 2000 de ture la fiecare treapta superioara.

Incearca s-o turezi mai mult cateva zile si vezi ce se intampla, poate ajung si bujiile la temperatura de lucru si se auto-curata. Si mai incearca sa scapi de fobia cu auzitul motorului, ca e tare pacatoasa! Cand se aude motorul, nu inseamna ca masina trage sa moara ci ca nu e foarte bine antifonata! :rolleyes:

eu simt cand merg sau nu subturat, are cuplu perfect la turele alea, si bujiile au maxim 1500 km, si sunt NGK

poate cumva sa fie de la oringurile de la bujii? ptr ca am ulei pe filetul de la bujii si am auzit ca fura curent.

oricum o sa merg mai turat zilele astea sa vad cum este....

Link to comment
Share on other sites

si cum ai calculat tu consumu asta? Cat ai mers in 2-3 zile ca sa poti sa apreciezi o medie la suta de km?

azi am facut un calcul mai precis, am lasat rezervorul total gol pana s-a oprit motorul, am bagat 5litri ,si am mers 36km pana sa oprit din nou motorul face-ti voi calculul, si spune-ti daca este sau nu normal

mers normal, am schimbat numai la 2500 ture, cert este ca, cativa km am mers si la relanti de a 1a pe piatra cubica.

eu folosesc masina numai si numai in oras.

astept si eu un raspuns va rog, ca sa stiu ce sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Ia metroul..ceea ce ai facut tu nu se numeste calcul precis, se numeste pierdere de timp. :thumbsup:

cum adika? si cum se face un calcul precis? spune tu sa invatam si noi

 

p.s nu exista metrou in orasul meu;)) :rolleyes: :rolleyes:

 

Parerea mea e ca mergi subturat. Poate dauna bujiilor, catalizatorului, etc.Pune-i benzina buna (OMV, Petrom, rompetrol), iesi in afara orasului si tureaz-o mai mult 3500-4000-4500 rpm in treptele 3 si 4.

numai de la OMV alimentez, si pun numai benzina 95 nu am pus niciodata alt tip de benzina.

o sa incerc si varianta ta, multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

cum adika? si cum se face un calcul precis? spune tu sa invatam si noi

 

p.s nu exista metrou in orasul meu;)) :rolleyes: :rolleyes:

 

 

numai de la OMV alimentez, si pun numai benzina 95 nu am pus niciodata alt tip de benzina.

o sa incerc si varianta ta, multumesc mult

dar tu ai o problema cu turarea motorului? ma intrebai intr-un alt topic la cat schimb vitezele :poke: ...da-i frate cox ca de aia ai luat masina nu? daca vrei economie ia-ti un Renault Clio. crede-ma, am unul si e super economic. pentru performanta insa...BMW, dar uitam de consum ;)

Edited by MCO
Link to comment
Share on other sites

dar tu ai o problema cu turarea motorului? ma intrebai intr-un alt topic la cat schimb vitezele :poke: ...da-i frate cox ca de aia ai luat masina nu? daca vrei economie ia-ti un Renault Clio. crede-ma, am unul si e super economic. pentru performanta insa...BMW, dar uitam de consum ;)

m-ati inteles gresit, nu merg cu masina "subturat" ptr consum... si ptr ca asa imi place mie sa merg usor, si nu-mi place sa aud motorul deloc. ... am deschis acest topic, cu teama ca se intampla ceva cu masina, in principiu nu mi se pare deloc un consum mare, doar ca vreau sa iau atitudine, in caz ca exista vreo problema, si acest consum da de inteles ca este o problema cu masina, asta este stilul meu

de condus, si consumul marit nu este cauzat din aceasta pricina, asa mergeam si inainte si acum, si inainte masina avea un consum mediu de 10,5-11 la suta....

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

o medie cinstita se face pe mult mai multi km. Fa un plin si mergi pana se goleste, si abia atunci te apropii de realitate.

 

+1..fa plinul, mergi pana se goleste, fa plinul din nou, vezi cat ai consumat si cati km ai parcurs si aia e...metoda cu alimentat 5l si mers 35km e rudimentara.

Link to comment
Share on other sites

m-ati inteles gresit, nu merg cu masina "subturat" ptr consum... si ptr ca asa imi place mie sa merg usor, si nu-mi place sa aud motorul deloc. ... am deschis acest topic, cu teama ca se intampla ceva cu masina, in principiu nu mi se pare deloc un consum mare, doar ca vreau sa iau atitudine, in caz ca exista vreo problema, si acest consum da de inteles ca este o problema cu masina, asta este stilul meu

de condus, si consumul marit nu este cauzat din aceasta pricina, asa mergeam si inainte si acum, si inainte masina avea un consum mediu de 10,5-11 la suta....

 

am vb cu un mecanic, si astept sa o bag pe tester luni sau marti, l-am intrebat daca consumul poate fi cauzat,de la esapament si a zis, ca da,,,,esapamantul asa cum am zis mai sus rasufla pe undeva,

 

+1..fa plinul, mergi pana se goleste, fa plinul din nou, vezi cat ai consumat si cati km ai parcurs si aia e...metoda cu alimentat 5l si mers 35km e rudimentara.

am alimentat cu 5 litri ca sa pot sa fac mai repede calculele....o sa incerc si varianta asta dupa ce o bag pe tester.

Link to comment
Share on other sites

Sonda iese destul de greu pe tester la un model vechi cum e e36. Exista 2 extreme daca schimbi sonda, ori o sa ai un consum bun, ori nu va fi nicio schimbare.

poate sa fie din cauza la sonda lambda daca aceasta nu presinta nici-o simptoma? masina merge perfect

eu unu nu cred ca poate fi sonda,mi-a zis mecanicu ca poate fi si vreon senzor,sau debitmetru insa nici acesta nu presinta simptome, masina e din 1997 astept s-o bag pe tester,apoi o sa incerc sa fac esapamentul,si oringurile apoi o sa fac 10-15 km cu o viteza costanta

Link to comment
Share on other sites

i-am facut azi o diagnoza de aceea pe laptop, nu a iesit nici-o eroare la injectoare, fise,bobine,esapament sau sonda, au iesit alte erori pe care nu are legatura cu consumul.

 

ce poate fi? pana la urma tot aici trebuie sa aflu, daca laptopu nu e in stare sa afle, cert este ca miroase benzina, langa masina

si cand ploua lasa 2 urme mari de benzina jos, de la asapament lasa urme de benzina pe drum, se vede numai pe timp de ploaie logic.

acuma tind sa cred ca este normal acest consum,tinand cont ca eu folosesc masina numai in oras, si pe distante scurte ,crede-ti ca-si revine daca fac un drum constant de 10-15-20 km? sau problema ar fi de la esapament?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.