Jump to content

Bmw 318 e36 la 18 ani


DraColorat

Recommended Posts

salut, eu iti recomand cu ce-amai mare incredere sa mergi pe bmw. hai sa-ti zic de ce

alfa romeo o scoatem din discutie, un motor 1.8 la alfa consuma minim 11 urban, piesele atat noi, cat si second costa ...atat cat sa nu-ti permiti pe de alta parte nu este nici fiabila,italianca.

 

opel vectra b, in primul rand are un design batranesc, si nu prea iti ofera satisfacti, este o masina de zi cu zi. consuma putin/piesele relativ ieftine,

 

golf 3 stock dupa parerea mea. este o masina nu prea frumoasa,(ca sa nu zic urata) nu stiu ce sa zic despre motorizari, dar in principiu au motoare bune, consum redus, masina fiabila, piese putin mai scumpe ca la opel dar se merita tinand cont ca nu prea cedeaza usor piesele,acuma depinde de starea masini.

 

bmw 318 este o masina fiabila, dar cu multe posibile defecte. o masina mai pe masura ta,tinereasca mai ales daca este coupe,o masina care iti ofera "senzatie" cel putin fata de cele enumerate mai sus;))o janta frumoasa,se schimba aspectul radical,are un consum bun, tinand cont de raport frumusete/placere/pretz

iti ea undeva intre 8.5-12 in oras, mers normal ,ce e cel mai important ptr tine, piesele sunt foarte foarte ieftine, atat noi cat si second, (ca piese second e36 are cele mai ieftine piese fata de orice alta marca,model)

 

p.s. toate informatiile nu sunt date datorita faptului ca eu detin un e36, in momentul de fata detin si un e36 si un opel vectra b 2.0dti,,,care ma costat 400 euro pompa de injectie la dezmembrari,plus 300 so repar,ptr ca dupa aprox 2 sapt a cedat si asta;)

 

a doua mea masina, decand am loat permisu a fost alfa romeo 156 1.8 twin spark, pe care nu am tinuto mai mult de 3 luni, prima piese care a cedat a fost esapamentul, a doua, un amortizor pe fata dupa ce am dat intr-o groapa, care pe-atunci acum 3 ani, a costat 9 milioane,si la dezm 4 milioane

Link to comment
Share on other sites

Destul de mic bugetul tau pentru a lua un E36 in stare buna si cu ceva dotari.

Uite aici niste oferte:

http://www.autovit.ro/bmw-318-C24466151.html

http://www.autovit.ro/bmw-318-C24276111.html

http://www.autovit.ro/bmw-318-C24291119.html

Banuiesc ca stii ca in afara de banii pe care ii dai pe masina trebuie sa mai ai un minim de 500E pentru eventuale neplaceri care pot aparea dupa achizitie. Si eu am luat in calcul achzitionarea unui E36. Un coupe cu pachet M si ceva dotari este o masina chiar foarte frumoasa. Ai grija mare ce alegi, pentru ca in banii de care dispui tu, ai mari sanse sa dai peste masini cu probleme. Bafta! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu. Nu glumesc. 115cp este rezonabil pentru cineva care nu viseaza la peste 2500 de cai. Nu toata lumea este "resari".

Imi aduc aminte de prima mea masina (o Dacia 1300 cu imbunatatiri) care prindea aproape 90km/h.

 

edit: Si in legatura cu clasa din care face parte.... M-am exprimat eu gresit. Ma refeream la echivalentul pe marca. (Astra=serie3 , Vectra=serie5, Omega=serie7)

 

 

Colegu!!!!!! Vectra abia daca se apropie de seria 3,ca si clasa e sub seria 3(opel vectra e in clasa medie inferioara iar bmw seria 3 e in clasa medie superioara),cum poti sa spui ca vectra e in aceeasi clasa cu 5-ul????:wacko: Abia omega se apropia cat de cat (comparativ cu nivelul de motorizari,echipare dimensiuni,etc) de seria 5; deci opel nu are model in clasa de lux adica in cea a serii 7!!!

La asta m-am referit cand te-am intrebat in postul anterior "Tu glumesti???",nu la cati cai putere are o masina sau alta.

 

 

Scuze de off topic.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa faci alegerea juma/juma - ce iti doresti/ce iti permiti sa intretii . (achizitia unei masini in perioada actuala este cea mai mica problema)

In orice caz ia ce iti PLACE pentru ca daca iei ceva doar de dragul de a avea o masina vei avea multe regrete ulterior . :download:

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mergi pe BMW fara sa stai pe ganduri, nu se compara cu opel golf... am avut si golf(4)am mers si pe opel astra nu se compara cu bmw nu prea stiu multe despre e36 dar cel putin e46 care sunt fabricate cam in acelasi timp nu se compara cu nici una din ele. La BMW casesti tot ce vrei si comfort si sportivitate... deci eu zic sa mergi pe BMW ce-i drept daca iti cade vre-o piesa ceva este destul de scump dar daca il inlocuiesti cu ceva nou si original acolo moare...
Link to comment
Share on other sites

deci eu zic sa mergi pe BMW ce-i drept daca iti cade vre-o piesa ceva este destul de scump dar daca il inlocuiesti cu ceva nou si original acolo moare...

Acolo moare? tu chiar vorbesti despre seria 3? eu nu as zice ca sunt atat de fiabile.

Link to comment
Share on other sites

Eu as mai pune o intrebare initiatorului topicului.

 

Avand in vedere bugetul cam micut, ai luat in calcul si cheltuielile de intretinere pt. o masina - nu neaparat BMW - pe un an? Chiar si daca circuli putin, intr-un an si ceva o sa dai suma pe care o ai sa intretii masina.

 

Daca nu crezi, uite un calcul simplu:

 

La 10000km pe an - si o sa -i faci, chiar daca ti se par multi la prima vedere... :)

 

Asigurare la motor de 1,8 - 600 lei

Impozit la motor de 1.8 - 150 lei - aprox.

Rovinieta - 100 lei

Schimb de ulei + filtre - 250 lei

Combustibil - 10000 km la consum mediu de 8,5l (consum bunicel pt. 1.8 ) = 850 l benzina x 6 lei = 5100 lei

 

TOTAL: 6200 lei/an

 

Pe langa astea, in decursul unui an mai pot aparea si cateva din "bucuriile" specifice unei masini cu cativa anisori si 200k+ km in bord: o sonda lambda, o pompa servo, o caseta de directie, vre-un senzor, ambreiajul, plus probleme legate de directie si suspensie - amortizoare, bucsaraie, etc, placute de frana, poate discuri, etc....

 

Zic asta in ideea in care nu ai facut dejaun calcul si sa nu te trezesti dupa ce o cumperi ca nu ai cum sa o intretii corespunzator si va deveni inca "un cazan" cu roti care circula pe strazile din Romania.

 

Oricum, eu iti urez mult noroc in alegerea masinii potrivite, si oricare ar fi ea, sa te bucuri de ea, fara incidente :)

Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

eu zic ,sa nu-l incurajam , si sa-l speriem cu cheltuielile pe care il aspteapta, dar userul m_3512 are dreptate,,,si eu sunt de parere sa nu te grabesti, si sa mai astepti putin, pana cand ajungi la un buget mai bunicel macar sa-ti cumperi o masina intr-o stare mai buna Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

eu zic ,sa nu-l incurajam , si sa-l speriem cu cheltuielile pe care il aspteapta, dar userul m_3512 are dreptate,,,si eu sunt de parere sa nu te grabesti, si sa mai astepti putin, pana cand ajungi la un buget mai bunicel macar sa-ti cumperi o masina intr-o stare mai buna

 

 

La experienta care o are la condus eu zic sa nu isi ia o masina prea scumpa, un e36 e ok la intretinere dupa parerea mea mai ales ca exista atatea la dezmembrat...

Link to comment
Share on other sites

La 1500 euro poti merge pe un E34 1,8 sau 2,0, o masina stabila, spatioasa, foarte buna pentru un incepator care doreste musai BMW. In alte conditii, recomand Opel Vectra, mult mai ieftina la intretinere, un consum mai bun insa doar cam atat.wink.gif
Link to comment
Share on other sites

La 1500 euro poti merge pe un E34 1,8 sau 2,0, o masina stabila, spatioasa, foarte buna pentru un incepator care doreste musai BMW. In alte conditii, recomand Opel Vectra, mult mai ieftina la intretinere, un consum mai bun insa doar cam atat.wink.gif

 

E34 2.0 care sa ii consume 16 in oras nu cred ca e o alegere prea buna :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

e34 este o masina f f f fiabila. Problema este intr adevar la consum.... primul meu bmw a fost 316 e36 o masina care a fost extrem de fiabila. Recomand e36 fatza de opel vectra b care nu sunt nici pe departe atat de fiabile.....

tractiunea iti intra in sange :p eu nu suport acum masinile cu tractiune pe fatza. Am iesit din orice iarna cu tractiune pe spate si am urcat pe zapada pana la cota 1400 cu masina actuala. Cei drept e36 316 era mai periculos pe zapada decat 7 ar ul

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

acum hai sa fim seriosi inainte de a fi bmw e o masina, o masina veche cu ani si cu chilometri (ma refer la e36) cred ca la 1500 d euro se gaseste intr-o stare acceptabila, 2500-3000 e mult pt ce ofera masina si pentru anii ei la banii aia poti lua ceva mai nou cum ar fi e46 care este peste din toate punctele de vedere , cred ca se exagereaza putin cu chestia ca 1500 de euro este prea putin pt un e36 , cred ca este un buget nici mic nici mare pt masina asta.... este un buget mediu , daca la 1500 sunt asa cazute cum zic majoritatea atunci alea la 800-1000 cum sunt? am cunostinte care au e36 cumparate cu 800 si merg fara nici o problema nu au schimbat la ele decat consumabilele , nu zic ca arata in cea mai buna stare dar merg nu stau pe dreapta.. nu trebuie supraevaluata doar pentru ca e bmw
Link to comment
Share on other sites

acum hai sa fim seriosi inainte de a fi bmw e o masina, o masina veche cu ani si cu chilometri (ma refer la e36) cred ca la 1500 d euro se gaseste intr-o stare acceptabila, 2500-3000 e mult pt ce ofera masina si pentru anii ei la banii aia poti lua ceva mai nou cum ar fi e46 care este peste din toate punctele de vedere , cred ca se exagereaza putin cu chestia ca 1500 de euro este prea putin pt un e36 , cred ca este un buget nici mic nici mare pt masina asta.... este un buget mediu , daca la 1500 sunt asa cazute cum zic majoritatea atunci alea la 800-1000 cum sunt? am cunostinte care au e36 cumparate cu 800 si merg fara nici o problema nu au schimbat la ele decat consumabilele , nu zic ca arata in cea mai buna stare dar merg nu stau pe dreapta.. nu trebuie supraevaluata doar pentru ca e bmw

Intr-adevar gasesti si pe la 800-1000 de euro, insa te-ai intrebat in ce stare sunt masinile alea? Cu 2500-3000 de euro iti iei E36 din '96-'98 cu ceva dotari si intr-o stare mult mai buna decat daca il iei la 1500. E46 iti iei in banii astia neinmatriculat sau inscris pe BG poate. Si eu ma gandesc serios la urmatoarea masina intre E36 inscris pe RO sau un E46 pe BG. Masina nu e scumpa ca pret de achizitie, colegii ti-au pus cateva link-uri cu cateva masini chiar ieftine, insa tu trebuie sa iei in calcul si costurile ulterioare, pentru ca, crede-ma o masina veche de 18-19 ani nu o cumperi si bagi doar benzina in ea. Chiar daca vrei sa iti iei Vectra bani tot vor intra si in aia, asa ca nu vad de ce nu ai alege BMW. O fi E36 mai vechi, insa arata mult mai bine decat Vectra si se potriveste varstei tale fiind o masina mai tinereasca fata de Vectra. Bafta!

Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar gasesti si pe la 800-1000 de euro, insa te-ai intrebat in ce stare sunt masinile alea? Cu 2500-3000 de euro iti iei E36 din '96-'98 cu ceva dotari si intr-o stare mult mai buna decat daca il iei la 1500. E46 iti iei in banii astia neinmatriculat sau inscris pe BG poate. Si eu ma gandesc serios la urmatoarea masina intre E36 inscris pe RO sau un E46 pe BG. Masina nu e scumpa ca pret de achizitie, colegii ti-au pus cateva link-uri cu cateva masini chiar ieftine, insa tu trebuie sa iei in calcul si costurile ulterioare, pentru ca, crede-ma o masina veche de 18-19 ani nu o cumperi si bagi doar benzina in ea. Chiar daca vrei sa iti iei Vectra bani tot vor intra si in aia, asa ca nu vad de ce nu ai alege BMW. O fi E36 mai vechi, insa arata mult mai bine decat Vectra si se potriveste varstei tale fiind o masina mai tinereasca fata de Vectra. Bafta!

e36 sunt mai fiabile decat e46. e36 daca bagi 500 de euro in ea te asigur ca te tine inca 1 2 ani fara frica. Un e46 nu este chiar la fel

Link to comment
Share on other sites

Coupe-ul albastru pe care l-a pus tudy mi se pare chiar ok, inmatriculat, pret 1600 si n-am vazut rugina, poate n-am vazut bine.

 

Pt initiatorul topicului, ai incredere in mine ca vectra b cu motor 1.6 16v (sau orice opel cu motorul asta) mananca ulei, poti sa verifici si forumul lor, eu l-am cam colindat in vremea cand aveam.

 

Apoi, iar tre sa ai incredere in colegi cand ti se zice ca un vectra nu e mai fiabil ca un e36. Dar intr-adevar, ca la orice masina, intretinearea costa.

Link to comment
Share on other sites

Opel vectra, mai ieftin la intretinere, consum cam la fel cu e36 poate mai mic un pic, dar nu se compara cu bmw

Alfa foarte scumpa la intretinere, mai scumpa ca bmw

La e36 iti recomand motorul de 1600 sau 2000, nu 1800, iti gasesti inmatriculat cu 2000 stare buna, an bun, dotari bunicele.

Sa nu te sperii de tractiune , dupa ce te obisnuiesti cu ea e ok, iarna cu anvelope bune te descurci linistit,

Nu o sa mai vrei alta masina dupa ce ai BMW, eu o am de la 22 ani.

Bafta la targ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.