Jump to content

Bmw 318 e36 la 18 ani


DraColorat

Recommended Posts

acum hai sa fim seriosi inainte de a fi bmw e o masina, o masina veche cu ani si cu chilometri (ma refer la e36) cred ca la 1500 d euro se gaseste intr-o stare acceptabila, 2500-3000 e mult pt ce ofera masina si pentru anii ei la banii aia poti lua ceva mai nou cum ar fi e46 care este peste din toate punctele de vedere , cred ca se exagereaza putin cu chestia ca 1500 de euro este prea putin pt un e36 , cred ca este un buget nici mic nici mare pt masina asta.... este un buget mediu , daca la 1500 sunt asa cazute cum zic majoritatea atunci alea la 800-1000 cum sunt? am cunostinte care au e36 cumparate cu 800 si merg fara nici o problema nu au schimbat la ele decat consumabilele , nu zic ca arata in cea mai buna stare dar merg nu stau pe dreapta.. nu trebuie supraevaluata doar pentru ca e bmw

Si prietenii astia ai tai cu e36 luat la 800 de euro , la prima curba sta masina dreapta ? La prima groapa pot auzi casetofonul ? M-am saturat de povesti dastea , am e36 care a inghitit multe zeci de milioane pe parte tehnica ca sa ajunga o masina sigura , gandestete ca au 15 20 de ani .

E36 la 1000 , 1500 inmatriculat , cat de drept o sta pe serii ? Sau cati proprietari o fi schmbat cu aceleasi acte ? Daca or mai fi toate actele .

 

O masina nu conteaza doar sa mearga , mai conteaza si cum o face .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am reusit sa gasesc un e36 bun, indiferent de tara inmatricularii, nici la 2000E, dar poate tu esti mai norocos.

Cat despre e46 la 3000E, nici nu are rost sa comentez.

Link to comment
Share on other sites

e36 perfect va fii greu de gasit. Eu caut unu automat de ceva vreme si nu gasesc unul pe gustul meu. Pe mine ma intereseaza de exemplu sa fie fara rugina si motorul si cutia sa fie ok. Nu am pretenti sa fie impecabila la suspensie si directie acolo sunt dispus sa investesc. Eu daca mi as lua e36 as schimbat brate, busci, amortizoare , rulmenti , buji dupa as lua la mana toate furtunele . Problema este ca majoritatea le am gasit cu bube la motor ( tzacnit din axele cu came) si cu rugina pe caroserie.
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea cred ca mai bine cauti un Logan cat de cat.La o masina trebuie sa te gandesti si la cheltuielile viitoare.Ia in calcul ca poti sa faci si un accident.O jumatate de an tii Loganul si dupa aceea vezi la ce te arunci.Poate mai faci rost si de ceva bani.

Eu personal am vazut pe cineva care era inebunit de e36.A vazut 2 si pe urmatoarul l-a cumparat,bineinteles ,cazan.Dupa 2 saptamani s-a rasturnat cu el.2500 euro aruncati.Bine ca a scapat cu viata.

Link to comment
Share on other sites

aici chiar nu pot sa fiu de acord. Am plecat odata la Bucuresti cu un logan 1.6 16v nou noutz si credema masina mai instabila decat aia in curbe eu nu am vazut. E36 este de 1000 de ori mai stabila si mai sigura la viteza. Ce mi s a parut cu adevarat "tare" este ca la 160 daca iei piciorul dupa aceleratie zici ca franezi asa aerodinamica are. Mai ramane sa ii recomandam un logan diesel si l am pus pe butuci cu bani :p. Si loganul e f usor de dat cu rotile in sus daca faci pe nebunu la ce garda la sol are. Edited by malasorte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cine zice ca motorul de 1.8 (cel de 116cp) nu se merita? a avut asa ceva ca sa afirme acest lucru? eu am avut 2 ani un e36 cu acest motor si va spun sincer ca pe partea de motorizare nu am avut niciun fel de probleme. Intr-adevar am bagat o caruta de bani in ea dar la motor nici nu m-am atins de el. Ca si consum,este acceptabil in raport cu performantele(aveam o medie de 8-8,5/100km). Cei ce sunt mai vechi de pe forum au cunoscut-o cat de cat. Si am vandut-o nu pentru ca era panarama( fara laude, era chiar f buna si f ingrijita,multa lume s-a mirat de ea cand am fost acasa in romanica) ci pt ca am trecut la altceva. Singurul aspect mai nefavorabil pt unii e faptul ca era touring insa pt mine n-a fost nici-o problema.
Link to comment
Share on other sites

Un logan la 1500 de euro este garantat in stare mai proasta decat un e36 la aceiasi bani. Cu suma asta cumperi un logan cu 200k km facuti pe taxi cu toate elementele indoite si GPL.

Este adevarat ca este si foarte instabila, cu Loganul, am reusit odata sa ii panichez pe toti cei din masina la doar 50km/h pe o serpentina carei de cate ori am trecut cu e36-le nu i-am dat mare atentie. Mi-au scartzait rotile la Logan si s-a inclina foarte tare, desi aveam masina plina.

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Renault Megane 2 ii sufla in ceafa :rolleyes:

de aia nu am condus la drum lung dar mi se pare un pic mai aerodinamica :p. in schimb mai imi amintesc de un peugeut 607 :p care nu franeaza toare rotile in acelasi timp , era sa sar intr un sant din cauza ei. O minunatie de masina

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

e36 perfect va fii greu de gasit. Eu caut unu automat de ceva vreme si nu gasesc unul pe gustul meu. Pe mine ma intereseaza de exemplu sa fie fara rugina si motorul si cutia sa fie ok. Nu am pretenti sa fie impecabila la suspensie si directie acolo sunt dispus sa investesc. Eu daca mi as lua e36 as schimbat brate, busci, amortizoare , rulmenti , buji dupa as lua la mana toate furtunele . Problema este ca majoritatea le am gasit cu bube la motor ( tzacnit din axele cu came) si cu rugina pe caroserie.

Pai asta vreu si eu o masina care sa nu aiba probleme la motor, problemele estetice se mai rezolva, multi de aici cred ca eu vreu masina perfecta la banii aia, nu este adevarat, vreau o masina care sa mearga bine pentru ca problemele estetice se mai rezolva si in timp. daca as gasii una care sa ii mearga motorul bine si sa nu aiba mari probleme cu rugina as luao, nu m-as uita la ea si as zice .. aa stai ca are tapiteria putin rupta, sau e murdara in interior sau afara ,nu nu vreau o masina perfecta..

Link to comment
Share on other sites

Golf 3 pare o masina mult prea veche daca nu se modifica aspectul stoc (merge cu tuning).

 

Vectra B este o masina frumoasa si destul de puternica (motorul de 1,8 16v) pentru un om normal. (oricum este in aceeasi clasa cu BMW serie 5)

 

Alfa, din cate am inteles, este cam scumpa la intretinere. Tinand cont de bugetul pe care il aloci pt. cumparare......

E36 318i curata si ingrijita inca mai reuseste sa intoarca cate o privire :rolleyes: (daca nu reusesti prin stoc, poti sa scoti esapamentul, iar cei din jur vor fi invidiosi pe tine. Se va citi pe fata lor :thumbsup: )

Vectra in aceasi clasa cu seria 5? Nu cred....

Link to comment
Share on other sites

Pai asta vreu si eu o masina care sa nu aiba probleme la motor, problemele estetice se mai rezolva, multi de aici cred ca eu vreu masina perfecta la banii aia, nu este adevarat, vreau o masina care sa mearga bine pentru ca problemele estetice se mai rezolva si in timp. daca as gasii una care sa ii mearga motorul bine si sa nu aiba mari probleme cu rugina as luao, nu m-as uita la ea si as zice .. aa stai ca are tapiteria putin rupta, sau e murdara in interior sau afara ,nu nu vreau o masina perfecta..

eu zic sa mai cauti... si cred ca vei gasi. Eu cand am cautat insistam sa aiba cutie automata si asta reduce rau de tot posibilitatile. Daca nu gasesti la noi gasesti sigur in Germania. Cele estetice normal ca se rezolva mai ales ca piesele la dezmembrari la e36 sunt modice. In schimb 316/318 au niste probleme la axele cu came. 320i este impecabil motorul dar consuma cam mult...

Link to comment
Share on other sites

@DraColorat Pai tocmai ca la bani putini, sunt si masini in care s-a investit putin sau deloc (pe partea tehnica). Eu nu as lua nici o masina cu rugina, pt ca rugina o data intrata bine, se rezolva cu schimbarea elementului. Incearca sa iei una cu ceva optiuni, ca astea mai greu le pui dupa aia. (adica mai scump: clima 300eur fara manopera, jante 200 etc) Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce mai raspundeti la genul asta de topicuri , 18 ani , E36 , 1500 E si mai vorbim de bmwuri . :download:

 

alti dau pe un dynavin (cu tot cu accesorii) si volan bani astia :)

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

nu fi domne rau, era vorba doar de bani , ca n-ai cum sa ai pretentii la bani aia sa iei o masina ..BMW.

 

sunt destui colegi pe forum care au dat bani aia doar pe jante.

 

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

mai, primul meu BMW, a fost un e34 520i 24v, am dat pe el la vremea respectiva, prin 2004-2005, fix 5000 de euro si cred ca am mai bagat inca 5000 de euro dupa achizitie.. i-am schimbat tot ce tine de suspensie si bucsaraie, caseta de directie, discuri de frana noi, etrieri, roti noi, apoi i-am facut retrofit la OBC4, evacuare noua, serpisori, debitmetru, o gramda de chestii... boboc l-am facut si numai cu piese noi :rolleyes:

 

a si muzica misto am pus pe el, xenon cu lupe si faruri noi, ambreiaj smecher, antifonat la c&c tuning, unde am facut si evacuarea, soft la dimsport... eheiiii :sorcerer:

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

ma oamenilor copilul asta are 1500 de euro pentru o masina nu pentru cauciucuri.... si credetima e36 poate fii o masina buna si pe care te poti baza. La 18 ani un copil din Germania nici nu gandeste sa primeasca un e36 pentru ca nu si ar permite asigurarea si in plus nici parinti nu ar investi bani in pasiunea lu ala micu.

Este o masina excelenta pentru inceput si cu putina rabdare poti gasi una care sa te tina cativa ani. Am un prieten care are un 320i e36 a dat vreo 3500 acum vreo 3 ani pe ea a bagat vreo 1500 in ea dar masina merge impecabil si fuge de rupe. Acum preturile au mai scazut si cu putina rabdare poti gasi una ok si dupa cu un minin de investitie de poti baza pe ea. Un amortizor este 3 mil pe fatza ( sachs) , bratul e vreo 5 mil ( lemforder), discurile vreo 4 mil amandoua deci nu sunt cheltuieli chiar mari sa o aduci intr o stare tehnica buna sau chiar f buna. O usa se vinde cu 100 de lei la dezmembrari, o aripa maxim 2 mil, un far 2 mil un interior il cumperi 200 300 euro tipla. Eu zic ca 1500+ maxim 1000 iti faci o masina buna si o poti tine 1-2 ani pana inveti sa conduci bine.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

ar mai fi o varianta cu Honda Civic,

 

o masina extrem de fiabila , si economica cu un aspect inca tineresc

 

http://www.autovit.ro/honda-civic-C24284539.html

 

http://www.autovit.ro/honda-civic-C24434238.html

+1 aici nu am ce sa comentez. masini impecabile honda civic... multi zic ca ar fii mai fiabile decat e36. si arata ok. problema apare la intretinere care din cate stiu eu nu este ieftina deloc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.