Jump to content

intrebare 316i motor 1.8i


Recommended Posts

salut..de curant am achizitionat un 316i care indica pe realoem ca are motor m40 si spre nefericirea mea are defapt motor de m43 1.8,si as vrea sa o trec pe numele meu,in acte nu scrie seria motor(scrie fara serie)..ce se poate intampla la rar?pot trece?
Link to comment
Share on other sites

Daca seria de motor nu poate fi citita, de la RAR te va pune sa dai o declaratie in fata notarului cum ca nu ai inlocuit motorul, iar in talon se va trece la observatii faptul ca seria motorului nu poate fi poansonata.

 

Cam atat din cate imi amintesc eu... :)

 

PS: m43 e un motor bun, putin mai evoluat decat m40. Daca este in mintile lui, nu trebuie sa iti para rau cail ai pe masina...

 

 

LE: ulterior am obs. ca ai scris m43 1,8i... Atunci posibil sa ai probleme la RAR daca difera capacitatea cilindrica fata de ce este trecut in acte...

Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut..de curant am achizitionat un 316i care indica pe realoem ca are motor m40 si spre nefericirea mea are defapt motor de m43 1.8,si as vrea sa o trec pe numele meu,in acte nu scrie seria motor(scrie fara serie)..ce se poate intampla la rar?pot trece?

aproximativ aceeasi problema am avut-o eu cand mi-am luat masina

motor schimbat, dar spre deosebire de tine , l-am avut schimbat exact cu acelasi tip

la rar m-a respins pe motiv ca am motor schimbat

m-am dus la un birou de acte auto care mi-au facut rost de o fisa de service cum ca a schimbat motorul (trebuie la service autorizat bavaria nu la orice garaj de-a lui nea Vasile), ca motorul este identic cu cel original, avand aceleasi norme de poluare si aceeasi suporti de prindere, cat si aceeasi capacitate cilindrica (in cazul meu)

dupa care m-am dus din nou la rar cu fisa, cei de acolo au inceput sa se uite din nou la motor (mi-a scos si ecu si i-a verificat seriile)...s-au uitat incepand de la injectie multipunct pana la catalizator...ma disperau..cu toate ca aveau "prajitura"... cost final de la inceput pana m-am vazut cu numere de inmatriculare-putin peste 1000ron

 

la tine daca este alt motor cred ca va fi nevoie de omologare din ce intelesesem eu

oricum ma gandesc sa iau un motor de 2500 cmc si tare ma apuca groaza sa trec iar prin hartoage

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.