Jump to content

Bec galben in bord


Recommended Posts

Salutare!

 

Se da un E39 525d af 2001 272000 km, pe langa mici probleme pe ici si colo am becul asta galben in bord DDE cu o spirala deasupra care sta aprins. Totodata sub capota este un fir care intra intr-o chestie, unii ii spun senzor de presiune.

Ei la mine firul respectiv nu mai intra acolo stau cu el scos pt ca daca il bag nu trage deloc masina, urca pana in 2000 de ture si mai departe nu trage.

Aveti vreo idee de la ce este treaba asta? Pe tester nu apare, de fapt pe tester nu prea apar prea multe..

As dori sa remediez problema dar nu stiu cu ce sa incep!?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Toata problema e ciudata, masina pana nu intra turbina pe la 2000 turatii trage foarte, foarte lent, ceea ce nu imi explic, cu suguranta un 525 ar trebui sa traga altfel decat al meu.

Daca pun mufa aia acolo la loc trage si mai hai-hui in sensul ca ajung la 2000 ture si imi taie acceleratia cumva.

Am puso pe tester si cea mai nasoala treaba e ca nu imi vede decat erori de la niste airbaguri si ATAT. Nu vi se pare un pic dubios asta? E ca si cum nu ar comunica cu cann-ul masini ir something.

Azi vin unii la mine sa imi schimbe parbrizul, ce tare, vin ei la mine si il schimba :)

Tre sa ajung la un service ceva sa vad ce-i cu DDE-ul ala. La bmw nu pot sa merg ca nu am trecut inca masina pe mine..

Link to comment
Share on other sites

Initial ma gandeam ca poate e ceva cu mustiucul ala de intra in filtrul de motorina, si de acea stau cu cablul ala scos.. Acum ma gandesc daca ar putea fi si din cealalta parte a traseului. Cablul ala unde se duce?
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat azi uleiul si toate filtrele, culmea e ca nu mi-au ajuns cei 7l de ulei, e pe minim pe joja, tre sa mai iau un bidon.. Eram convins ca intra 6,5l.

Legat de faza cu becu e la fel. Daca conectez mufa, dispare eroarea insa abia accelereaza pana la 2000 ture.

Daca scot mufa, n-are treaba, trage mai ok insa am aia in bord in schimb.

Ce ar mai fi de verificat?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat azi uleiul si toate filtrele, culmea e ca nu mi-au ajuns cei 7l de ulei, e pe minim pe joja, tre sa mai iau un bidon.. Eram convins ca intra 6,5l.

Legat de faza cu becu e la fel. Daca conectez mufa, dispare eroarea insa abia accelereaza pana la 2000 ture.

Daca scot mufa, n-are treaba, trage mai ok insa am aia in bord in schimb.

Ce ar mai fi de verificat?

 

 

Eu cand faceam schimbul la fostul 525d, imi intrau 6.5 litri de ulei si era la maxim pe joja, nu inteleg cum la tine au intrat atata.Vezi poate iti curge pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

Ete ca la asta cu joja nu m-am gandit, e foarte posibila treaba asta. Am un amic cu un e39 520i sa vad daca a lui e mai mare :p

In alta ordine de idei as vrea sa ii schimb furtunasele de frana pe spate ca par mancate la curbura insa nu stiu ce cod au, ma poate ajuta cineva?

 

 

PS, stiu de cauciuce, am vazut si eu azi. Le schimb in curand :)

Link to comment
Share on other sites

Gata am inmatriculat-o :D Am omis sa mentionez ca ambele cauciucuri sunt in starea asta.. tre sa iau furtunasele alea de frana, dar daca e sa il rog pe Claudiu sa imi faca o oferta nu stiu ce cod sa ii zic :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost ieri la Filaret cu ea sa vad ce e cu eroarea aia in bord si baietii de acolo mi-au zis ca este o problema cu presiunea combustibilului in sensul ca la ei pe tester masura o valoare de 0.3 bar in loc de ~4 bar cum normal ar trebui sa fie.

Eu ma gandeam ca ar putea fi cel mai probabil pompa de la jumate care ar face figuri ca din ce am inteles eu, aia din rezervor se duce mai mult cand se merge cu motorina naspa, eventual cu becu aprins mai tot timpul si alte treburi dastea chitroase..

Sensorul ala de pe filtrul de motorina, nu prea ar avea de ce sa fie (ma gandesc eu) ca doar ala nu face altceva decat sa masoare, nu?! doar e sensor, asta face, sau?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.