Jump to content

Totul despre codare


Alex_wly

Recommended Posts

Crede-l pe cuvant.

Am incercat eu de la un prieten. :)

NICI VORBA.

 

Speranta moare ultima... dar a murit.

Instalarea se opreste la primul pas... unde nu gaseste interfata obisnuita.

Deci softul ala chiar e modificat pentru interfata lor.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
In urma unei sesiuni remote cu colegul InSidE, care m-a ajutat cu update-ul la fisierele spdaten (aveam v39) si apoi cu codarea propriu-zisa, pentru care-i multumesc, am reusit sa activez optiunea HiFi. Se aude mai incet (HU-ul nu mai trimite semnal high, ci low, neamplificat) dar mult mai bine. Setarea egalizatorului e cu totul alta, basul si inaltele sunt mai coborate, iar mediile sunt putin mai sus. Practic trebuie introdusa optiunea $676 in CAS si FRM, apoi codat 2RAD (nu am navi, ci radio professional). Acum imi mai ramane doar sa imi fac o lista cu ce as vrea sa codez, si sa ma apuc de treaba.
Link to comment
Share on other sites

Atentie pentru cei cu E92/E93: optiunea tuerauf_stop_maut din modulul FRM, care lasa geamul sa se ridice si dupa ce e deschisa portiera, modifica si coborarea geamului la deschiderea portierei. Adica daca o activati, va uca/cobori geamul cu portiera deschisa, dar nu va mai cobori (acel cm cat sa coboare sub cheder) cand deschideti/inchideti portiera.
Link to comment
Share on other sites

Atentie pentru cei cu E92/E93: optiunea tuerauf_stop_maut din modulul FRM, care lasa geamul sa se ridice si dupa ce e deschisa portiera, modifica si coborarea geamului la deschiderea portierei. Adica daca o activati, va uca/cobori geamul cu portiera deschisa, dar nu va mai cobori (acel cm cat sa coboare sub cheder) cand deschideti/inchideti portiera.

Eu am o alta problema, in sensul ca, in urma unor "sedinte" de codari, cand deschid din telecomanda mi se deschid si toate geamurile si fata si spate, trebuie sa apas tot timpul de 2 ori ca sa opresc aceasta coborare a geamurilor. Stii cumva ce ar trebui sa modific? Precizez ca inainte nu facea asa.

Link to comment
Share on other sites

Interfata mea cred ca s-a busit.

Cand o conectez la masina, clipeste LED-ul non stop. Pana acum, cand o conectam la masina lumina continuu cam 1 minut pana alegea protocolul de comunicatie, apoi se stingea. Urmand sa clipeasca doar cat timp citea/scria.

In NCS imi da o eroare de comunicatie cu ECU si nu mai pot citi nimic de pe masina.

 

Mai exista vreo sansa de reparatie? Stiu ca VCDS-urile de VAG se puteau repara/rescrie.

Link to comment
Share on other sites

In urma unei sesiuni remote cu colegul InSidE, care m-a ajutat cu update-ul la fisierele spdaten (aveam v39) si apoi cu codarea propriu-zisa, pentru care-i multumesc, am reusit sa activez optiunea HiFi.

Super. Deci inside chiar te-a ajutat:

Te ajut eu pe gratis remote, daca ai cablu dcan , dureaza 5 min :)

Link to comment
Share on other sites

Interfata mea cred ca s-a busit.

Cand o conectez la masina, clipeste LED-ul non stop. Pana acum, cand o conectam la masina lumina continuu cam 1 minut pana alegea protocolul de comunicatie, apoi se stingea. Urmand sa clipeasca doar cat timp citea/scria.

In NCS imi da o eroare de comunicatie cu ECU si nu mai pot citi nimic de pe masina.

 

Mai exista vreo sansa de reparatie? Stiu ca VCDS-urile de VAG se puteau repara/rescrie.

 

 

Ce fel de interfata ai avut? de aia ieftina de pe ocazii?

Link to comment
Share on other sites

Nu, o cumparasem de pe forum acum 1 an. http://www.bmwclub.ro/forums/topic/102254-vand-interfata-bmw-98-10-kdcan-inpa-dis-sss/page__p__1633637__hl__interfata__fromsearch__1#entry1633637

A fost 500 de lei cu 3 DVD-uri de soft (350 din anunt era fara softuri).

 

La dracu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am luat si eu cablul de la BM Technic si dupa 3 laptop-uri pe care l-am instalat, tot nu merge.

Am povestit si pe mail cu baietii iar ei sustin ca problema ar fi la masina...

Cineva a blestemat-o rau de nu reusesc nici macar sa citesc erorile.

post-41488-0-35207400-1365919919_thumb.png

post-41488-0-31315100-1365919928_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Nu, vechea clar nu mai e buna.

Asta noua... am comunicat cu baietii din Uk, o sa mai faca ceva teste azi si daca tot nu merge, imi trimit o alta interfata.

Masina n-are nimic, comunica perfect cu interfetele din service.

Link to comment
Share on other sites

A venit noua interfata si asta a mers din prima. :)

Cel putin cu NCS merge perfect. Insa INPA n-a vrut sa mearga. Iar DIS inca n-am instalat.

Deci... se poate intampla si la case mai mari. :) Important e ca sunt baieti de treaba si in caz de cable malfunction, iti schimba interfata.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut

Am instalat o navigatie Profesionala in locul celei Business pe masina mea, un E90.

Va rog sa imi spuneti daca este cineva din Tg. Mures care ma poate ajuta cu codarea modulului CCC.

Multumesc mult.

 

Daca ai cablu te ajut eu remote :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Software nu se poate pe LM1.

Doar cu modul aftermarket aditional.

 

Pentru eliminarea erorii la bec, codezi in LMA cu NCS-ul:

 

KALTUEBERWACHUNG_SL_V_R nicht_aktiv

WARMUEBERWACHUNG_SL_V_R nicht_aktiv

FEHLERMELDUNG_CC_SL_V_R nicht_aktiv

:)

Link to comment
Share on other sites

Citise pe un site din afara ca se poate activa pe LM1 functia de follow me home din cheie. Mai exact, apesi pe butonul de deschidere portbagaj si se aprinde faza lunga.

am incercat sa fac codarea asta insa nu am reusit. primeam o eroare ciudata care cred ca era din cauza NCS-ului. o sa instalez din nou NCS-ul si apoi o sa incerc iar.

 

Care este ultima versiune de INPA/NCS, DIS disponibila?

Link to comment
Share on other sites

Citise pe un site din afara ca se poate activa pe LM1 functia de follow me home din cheie. Mai exact, apesi pe butonul de deschidere portbagaj si se aprinde faza lunga.

 

da merge. am facut eu.

 

Care este ultima versiune de INPA/NCS, DIS disponibila?

 

 

urmeaza acum sa ne intrebi si de unde o poti downloada, nu ?

eventual sa-ti dam un link de ftp cu ea gata configurata ...

Link to comment
Share on other sites

[/size]

 

da merge. am facut eu.

 

 

 

 

urmeaza acum sa ne intrebi si de unde o poti downloada, nu ?

eventual sa-ti dam un link de ftp cu ea gata configurata ...

 

Nu Roby. vroiam doar sa compar cu ceea ce am eu sa vad daca este nevoie sa o actualizez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.