Jump to content

Noul meu BMW E46


Dr.Cipry

Recommended Posts

Tu esti pus pe glume si eu is nervos de nu ma pot aduna... >:p

 

Doi la mana, asta nu mai raspunde la tel, noroc ca am buletinu lui ( expirat de cateva zile, alta neregula la el ), numarul de telefon si numarul masinii. Am si 2 martori, unu cu mine in masina, si unu de langa ciclop peste drum ii un service ( in caz ca incearca ceva shotii ).

 

Am fost acuma la politie, si mi-o zis sa vin maine dimineata...

 

Oi vedea, recomanda-mi ceva pe unde sa imi fac masina in caz ca cei de la asigurare ma lasa sa o fac unde vreau eu. Daca tot stii ceva bun in tm :) O adresa ceva ( eu is din Deva, stau in Timisoara ) ca nu le stiu pe toate pe aici :)

 

Ca si piese o aripa noua oe ii 870ron, deci ar cam trebuii sa imi deie vreo 1500 lei ( cu tot si manopere ), bani care credca nu are de unde sa ii scoata ( un sofer pe o masina de constructii ).

 

Nu-l iert cu amiabile, pentru ca nu raspunde la telefon n-am sa-l iert, la politie maine dimineata.

 

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

In seara asta vorbesc cu el...

 

Am fost la service la Carlos in Tm ( repara doar BMW) , toata treaba cu aripa si tot ce mai ii peacolo ma costa 1.000 ron

 

In seara asta am sa fac amiabila cu el sau sa imi deie 1.000 ron. Daca prefera sa plateasca e ok, daca nu astea o sa imi fie conditiile.

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

neaparat mergi la politie , lasa amiabila ca e vrajeala , asigurarea lui il va chema si pe el la declaratii , el poate sa nu apara aia nu il pot forta ,de fapt le convine situatia sa nu se prezinte proprietarul asigurarii si ei nu fac nici un demers in privinta asta . Deci il iei de aripa si te duci lapolitie , acolo obtii o constatre valabila pt asigurator fara sa il mai cheme si pe ala

Link to comment
Share on other sites

asta e invatatura de minte..amiabila este fix nimic, cel mai bine la police si treaba este rezolvata, a gresit sa plateasca..ori pe loc 1000 ron minim , ori la police, cu permisu si amenda

 

nu stiu cum a reusit sa te pacaleasca :)

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Asta am sa fac, maine la prima ora, ma prezint la politie.

 

Eu am fost azi foarte ocupat cu niste acte si a trebuit mult sa ma plimb deaia am scaldat-o si eu asa cu el, dar maine ma prezint, sa se ocupe ei de problema ca vad ca ii nesimtit. Vrea sa treaca cele 24 de ore.

 

 

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Link to comment
Share on other sites

Omu asta nu-i in toate mintile.

 

Il sun acuma sa ii zic ca ma duc la politie ( am zis sa fiu om de treaba si sa-l anunt ), nu-mi raspunde la telefon si apoi imi trimite mesaj:

 

post-55086-13433646535951_thumb.jpg

 

Am vrut sa ii scriu inapoi ca luni ne vedem la politie, dar m-am abtinut.

 

Acuma merg...

 

 

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Link to comment
Share on other sites

Declara urgent accidentul!!!am amic care si-a luat teapa cu asa ceva bine la el era o zgarietura dar ala la fel ca vorbim maine ca ne auzim si uite asa au trecut 24 ore.PS:nu inteleg de ce aia de la politie ti-au zis sa vii azi,trebuia sa declari ieri accidentul dar ma rog nu conteaza asa mult. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu inteleg ce mai astepti?Te bucura 2 3 mil ramase IN CAZUL in care iti da 1000 roni,sau vrei sa ii faci un bine?Aceste specimene nu merita nimicm trebuia declarat accidentul imediat.Sper ca data viitoare cand citesc topicul sa ne spui ca ai venit de la politie si ai rezolvat.
Link to comment
Share on other sites

2-3 mil ? Glumesti cand toata reparatia la Carlos era 980 ron si cu aripa originala 1.500 ron. Pe mine nu ma intereseaza sa imi ramana mie bani, ma intereseaza sa fac masina.

 

Am fost la Politie, si mi-a spus sa il sun si sa vin cu el ( ar fi de preferat asa ) pana deseara la ora 19:00. Daca nu vrea sa vina sau invoca vari motive, sa vin singur sa depun o plangere (ceva de genu asta)

 

Evident ca l-am sunat si nu mi-a raspuns, se pare ca ii place sa vorbeasca prin mesaje ( cica nu ar avea semnal, dar el trimite mesaje prin aplicatia iMessage, care ii standart prin internet de pe iphone ).

 

I-am lasat un mesaj cu conditiile sa ne vedem astazi la politie pana in ora 18:00 altfel depun plangerea.

 

Astept sa vad ce decide...

Link to comment
Share on other sites

2-3 mil ? Glumesti cand toata reparatia la Carlos era 980 ron si cu aripa originala 1.500 ron. Pe mine nu ma intereseaza sa imi ramana mie bani, ma intereseaza sa fac masina.

 

Am fost la Politie, si mi-a spus sa il sun si sa vin cu el ( ar fi de preferat asa ) pana deseara la ora 19:00. Daca nu vrea sa vina sau invoca vari motive, sa vin singur sa depun o plangere (ceva de genu asta)

 

Evident ca l-am sunat si nu mi-a raspuns, se pare ca ii place sa vorbeasca prin mesaje ( cica nu ar avea semnal, dar el trimite mesaje prin aplicatia iMessage, care ii standart prin internet de pe iphone ).

 

I-am lasat un mesaj cu conditiile sa ne vedem astazi la politie pana in ora 18:00 altfel depun plangerea.

 

Astept sa vad ce decide...

Cum adica la politia ti-au zis sa il suni si sa vii cu el ? un fel de tocmeala gen. De ce ar fi de preferat asa?

 

Declara frate accidentu si gata.

Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

Mi-au zis sa vin cu el ca e mai simplu, imi fac masina mai repede, si daca el nu vine cu mine pana deseara la ora 19:00 atunci sa merg sa il declar azi.

 

Asa m-a sfatuit agentu de acolo. Ca daca eu il declar mai dureaza ceva pana imi fac masina, asa daca vine eu deja maine (maine nu ca ii sambata...luni :)) ) pot sa merg sa ma programez sa imi faca masina.

 

@gelu_bmw de iertat...iarta, da nu si plateste :)

Link to comment
Share on other sites

Bun, rezolvai la politie, ca nesimtitul nu raspunde la telefon, i-am lasat un msg si tot nu raspunde.

 

Am primit o autorizatie de reparatii si astept sa deie de individul respectiv ( i-am lasat numarl de telefon al lui, buletinul lui xerox, numarul masinii ) si sa vad unde pot sa imi fac masina si cum

Link to comment
Share on other sites

Pai da, trebuie asigurarea lui, el primeste amenda si ramane fara permis. In 48 de ore mi-a zis agentul ca ma suna ( 48 ore inafara de duminica )

 

Din ce am inteles daca nu are asigurare se da in judecata ( masina e pe o firma )

 

Acuma nu stiu exact cum imi recuperez pagubele ne-avand el asigurare...oi vedea...

 

PS: Eu am vrut sa fiu om cu el, tinand cont ca meseria lui ii de sofer, de-acolo banuiesc ca isi castiga si banii. Daca el ii magar si nu a vrut sa faca o amiabila cu mine si sa scapam usor asta e. Sa ramana fara permis, cu amenda si sa imi faca masina. Nesimtirea ii mare la unii.

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

Pt viitor:

 

Documentele necesare pentru deschiderea dosarului de dauna in baza politei RCA pentru avarii:

 

actul de identitate

permisul de conducere al soferului vehiculului pagubit

certificatul de inmatriculare al vehiculului pagubit

cartea de identitate a vehiculului pagubit

copia certificatului de inmatriculare al autoturismului asigurat

copia politei de asigurare obligatorie RCA a autovehiculului vinovat

formularul de constat amiabil sau procesul verbal eliberat de Politie, in original

imputernicire, semnata si stampilata, daca asiguratul este persoana juridica sau leasing, sau procura notariala, daca asiguratul este persoana fizica

Link to comment
Share on other sites

Ms mult de informarii.

 

Procura notariala ? Ce implica, cu ce ma ajuta si in ce consta ? O platesc eu, o plateste el...? Cam cat ar ajuge ? Asta banuiesc ca is in caz ca ajung in instanta sau nu vine proprietarul ?

 

Altfel...?

 

 

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Incepe sa se elucideze misterul...

 

Tipul respectiv are masina luata pe leasing si leasingul a dat faliment, ca atare nu are nici asigurare. Mi-a zis sa-l mai las pana dupa-masa poate face rost de asigurare :)) desi ma indoiesc...

 

Bun, am fost la Saverox ( unde mi-a recomandat Robi, deja tipii te stiau :)) ) am lasat lista cu piese oem scoase la imprimanta de pe realoem...si talonul ca sa mai verifice si ei in caz ca am gresit eu ceva, urmeaza sa ma sune in cursul zilei de azi sa imi spuna cat ajunge cu tot ce trebuie.

 

Apoi sa vad daca are asigurare sau mi-o face din banii lui...

 

Ramane de vazut...

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Tipul respectiv are masina luata pe leasing si leasingul a dat faliment, ca atare nu are nici asigurare. Mi-a zis sa-l mai las pana dupa-masa poate face rost de asigurare :)) desi ma indoiesc...

 

 

si tu te asteptai sa-ti plateasca 1000ron reparatia =)) ..putea macar asigurare sa-si faca in timpul asta

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu o facut asigurarea in ziua accidentului ( adica joi ) dupaia firma de asigurari nu iti face asigurare pe o zi in urma...decat de azi, sau maine, poimaine...etc, nu inapoi...

 

Si stai asa, ca pretul pe oem se ridica pe la 500-600e cam tot...Si el ii de acord cu piesele originale, ca sa nu ma mai incurc cu instante...cacaturi...

 

Sa vedem ce preturi fac baietii...

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Cum sa circuli fara asigurare sa n-am...

 

E clar ca fix atunci faci accident, ca asa e viata. Si pe mine m-a lovit unul cu un amarat de Ford Fiesta din 1900 toamna. Primul lucru pe care l-am intrebat, ai asigurare? Da. Ok, suntem prieteni, chiar daca m-ai lovit.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.