Jump to content

Cauzele si efectele accidentelor cu motociclisti


jaffar

Recommended Posts

@d'Artagnan ai dreptate. Si eu le-am incercat pe toate (mai putin motociclist in trafic).

Dar ca sa devenim ontopic, putem incerca (fara sa luam personal sau sa chibitam intr-un fel daca e legal ori ba, sau daca e mai cu motz ori ba) sa facem o lista, bazandu-ne pe experienta celor care merg pe 2 roti, cu situatiile mici si marunte dar care pot fi catastrofale pentru un motor aflat in trafic, intre masini? (Mici si marunte poate ni se vor parea noua, celor care stam jos intre 4 roti + tabla + n airbag-uri, + ASC+T, + etc.)

Pe mine m-ar interesa asta, ca sa stiu (v-am spus, pe viitor, vreau sa ma risc un pic mai mult) la ce situatii sa devin "red alert". Unele mi le imaginez si eu, altele poate ca nu.

Si daca facand aceasta lista, cei care merg cu auto vor deveni mai prudenti, sau vor aplica conduita preventiva ( de ex. daca ei stiu/vad ca la 50m e o bucata de bordura, iar moto care vine din spate s-ar putea sa nu o vada, poti face o manevra care nu te costa bani, din timp. Ca la sah.), atunci suntem tari. Daca o dam in suparari si alte alea.. haideti sa o lasam pe seama instructorului moto, sau la nivel de PM. :) Atunci ce rost mai are topicul asta? :blink:

Peace man :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

lista cauze accidente (o sa trec ce-mi trece rapid prin minte, deci va rog sa ma completati daca va ganditi si la altele):

- viteza (cu toate formele ei)

- nepurtare echipament adecvat (poate intra o musca in ochi... etc.)

- lipsa experientei (uneori nici macar experienta nu te poate salva...)

- teribilism (toate formele, de la viteza pana la smecherii... lucruri facute ca sa impresioneze auditoriul)

- eroare de pilotaj (ex. neadaptarea vitezei pe o curba, te poate scoate de pe banda de deplasare)

- motocicleta neintretinuta dpdv tehnic (cauciucuri, frane, directie, amortizoare etc. pot duce la accidente foarte grave)

- praf, frunze, nisip, gropi, apa, ulei, sine de tramvai, decupari in asfalt si orice alta forma de obstacol intalnit pe strazile din capitala si nu numai...

- franari bruste ale automobilelor din fatza motociclistului (nu intotdeauna o motocicleta poate frana in siguranta la fel ca o masina... are o suprafatza de aderentza pe 1, maxim 2 roti care sunt mult mai subtiri decat ale unui autoturism)

- schimbare brusca a directiei unui autovehicul fara a se asigura mai intai si eventual de a semnala acest lucru

- intoarcerea peste banda continua a autoturismelor aflate in drumul motociclistului

- neacordarea de prioritate de catre un alt autovehicul

- ... nu-mi mai vine nimic acum in minte...

 

lista efecte accidente

- de la sperietura...

.

.

.

- ...pana la deces si familii/prieteni indurerate/i

 

PS. Daca chiar vreti sa faceti ceva pentru a preveni un motociclist care se afla in spatele vostru, pentru un eventual pericol... teoretic se poate face...

Apasati butonul de avarie urmat de frana, atunci cand inca se mai gaseste in posibilitatea de a va putea urmari safe de la distantza...

Link to comment
Share on other sites

eu m-am plictisit sa il "protejez" in fiecare seara pe un dobitoc pe 2 roti care vrea musai sa mearga pe contrasens intre rosetti si mosilor, pentru a se baga brusc intre masini cind ii vine ceva din fata.

 

propuneti voi, motociclistii, o metoda de linistire pentru acest imbecil pe care era sa-l iau pe capota de citeva ori doar in ultimele zile. un banner semnat de voi oare ar prinde ?

Link to comment
Share on other sites

eu m-am plictisit sa il "protejez" in fiecare seara pe un dobitoc pe 2 roti care vrea musai sa mearga pe contrasens intre rosetti si mosilor, pentru a se baga brusc intre masini cind ii vine ceva din fata.

 

propuneti voi, motociclistii, o metoda de linistire pentru acest imbecil pe care era sa-l iau pe capota de citeva ori doar in ultimele zile. un banner semnat de voi oare ar prinde ?

din pacate... si eu fac la fel in ultima perioada... de unii am fost claxonat, de altii ocolit... este un risc pe care mi-l asum...

si nu cred ca deranjeaza prea mult, mai ales ca nu sta f mult acolo incat sa ai impresia ca ti-a luat locul in fata :blink:

ps. propune tu ceva pe gustul tau... poate o sa placa si motociclistilor...

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de cit sta... e vorba ca intra pe contrasens pe linga coloana _in miscare_, si cind apare ceva din fata hop, la marea limita, intre doua masini.

 

asta nu vreti voi sa intelegeti, ca nu exista "nu cred ca deranjez prea mult". exista doar "incalc legea si nu-mi respect partenerii de trafic, decit daca ei au mai putin de 4 roti".

 

despre accidentul lui geoana, a citit cineva raportul oficial ? si eu tind sa spun ca el a fost vinovat, dar sint curios cum a fost incadrat evenimentul.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Conduc motociclete din 1968 si automobile din 1974.

In prezent merg cu automobilul zilnic (Ursulet 318 proprietate personala sau Matizul de la redactie) si motocicleta "din dotare" (BMW R 1200 GS).

Daca in urma cu cativa ani apareau in trafic situatii conflictuale cu o frcventa de una la doua-trei saptamani, acum ai de rezolvat cel putin doua-trei pe zi cu masina, iar daca mergi (corect) cu motocicleta chiar ai impresia ca "cineva" are ceva cu tine si te minunezi ca ai ajuns acasa intreg...

Situatii deosebit de periculoase pe care nu prea le intalnesti pe "afara"...

Oare se intampla "ceva" cu romanii ?!

Link to comment
Share on other sites

eu m-am plictisit sa il "protejez" in fiecare seara pe un dobitoc pe 2 roti care vrea musai sa mearga pe contrasens intre rosetti si mosilor, pentru a se baga brusc intre masini cind ii vine ceva din fata.

 

propuneti voi, motociclistii, o metoda de linistire pentru acest imbecil pe care era sa-l iau pe capota de citeva ori doar in ultimele zile. un banner semnat de voi oare ar prinde ?

30766[/snapback]

Ups cam asa fac si eu in ultima perioada :blink:

Link to comment
Share on other sites

Oare se intampla "ceva" cu romanii ?!

30772[/snapback]

 

Nu neaparat. Se intimpla insa ceva cu Romania:

- parcul auto are o rata de crestere foarte mare (vezi cifre vinzari masini noi)

- infrastructura a ramas in mare aceeasi de acum 20 de ani

Astea sint lucruri obiective; cele subiective (sau de fapt corectabile) ar fi:

- aplicarea legii sa se faca fara discriminare

- responsabilii pentru fluenta circulatiei sa intervina dinamic asupra traficului

- educatia in scolile de conducatori de vehicule sa puna accentul pe conduita preventiva, nu pe cum sa iei examenul, chiar daca pentru asta isi iau ei banii ... dar responsabilitatea pentru faptul ca scot carne de tun pe banda rulanta cui revine?

Link to comment
Share on other sites

bine zis carne de tun pe banda rulanta .aia care si cumpara permise o fac pe spatele lor si pe pielea altora.dar aia nu au importanta la topicul de motociclete.eu am mers pe 2 roti 4 luni sa nu radeti de mine dar era un motorino.asa se zice in italia bicicleta aia cu motor:PPdupa 2 luni am reusit sa merg pe 1 roata.de cateva ori era sa ma dau pe spate dar in italia nu am avut niciodata probleme cu soferi si nici nu am cautat scandal.asta poate ca nu aveam 1200 de cmc sub sa.cum am zis subiectul asta nu se va inchide niciodata .motociclisti merg cum vor ei si automobilisti se gandesc la ei din cand in cand doar.dar din pacate de cele mai multe ori viteza cu care se deplaseaza este de multe ori factorul principal in accidente si decese.eu am vazut 2.unu la peste 200 live.al 2 lea doar am trecut pe acolo la 5 10 minute.este mult prea greu pt ei si pt noi sa ne obisnuim cu vitezele cu care circula ei.multi nici nu stiu cam cat de repede ajunge langa tine o motocicleta cu peste 200 la ora.viteze obisnuite pt motociclisti.oare sa ma fi salutat sau am ceva carne in frigider pana la craciun a era el in crize cu motoru.
Link to comment
Share on other sites

Aseara la Piata Alba Iulia la rond cel putin 15 motociclete s-au invartit pe acolo.Ce am observat:daca nu aveau loc printre 2 masini sau alte probleme de genu asta claxonau :blink: .Vro 5-6 se intreceau cu un Peugeot 206 sau Peugeotul se intrecea cu ei?
Link to comment
Share on other sites

Aseara la Piata Alba Iulia la rond cel putin 15 motociclete s-au invartit pe acolo.Ce am observat:daca nu aveau loc printre 2 masini sau alte probleme de genu asta claxonau :blink: .Vro 5-6 se intreceau cu un Peugeot 206 sau Peugeotul se intrecea cu ei?

1. de ce nu ai fost in piatza victoriei sa vezi ce cerculetze s-au facut in mijlocul intersectiei... de baietzii care se strang acolo seara de seara...? Ai auzit vreun motociclist sa se planga de asta?

2. claxoanele se dau ca sa atentioneze... sa se faca auziti, sa nu fie striviti intre masini sau ca rugaminte de a li se face loc... pentru ca a te da 1/2 m mai la dreapta sau la stanga nu inseamna un capat de tara deact ptr. Mr.Perfect (stim noi care)

unii mai dau claxoane de frica... am destul de multi amici care claxoneaza f des... mai des decat este normal... dar numai pentru ca le este f teama...

3. tu chiar crezi ca se poate face intrecere intre o masina si o motocicleta?

Link to comment
Share on other sites

eu nu mai vreau sa aud chestiile astea. cum adica claxoneaza pentru a li se face loc ? ca e chestie ? e vreo coloana ofociala, sau ce mama ma-sii, de trebuie sa li se faca loc printre masini ?

 

dezaprob la fel de tare ca si tine cerculetele din piata victoriei, dar nu vad relevanta ? erau ceva motociclisti acolo, si cei cu cerculete incercau sa treaca printre ei ?

 

pentru ultima oara, sper: incetati sa mai considerati ca aveti vreun DREPT mai mare decit oricare alt participant la trafic, fie el camion, autoturism, motocicleta, bicicleta, caruta, bicicleta (acolo unde au voie). nu vi se cuvine nimic, nu sinteti mai cu motz decit nimeni.

Link to comment
Share on other sites

1. de ce nu ai fost in piatza victoriei sa vezi ce cerculetze s-au facut in mijlocul intersectiei... de baietzii care se strang acolo seara de seara...? Ai auzit vreun motociclist sa se planga de asta?

2. claxoanele se dau ca sa atentioneze... sa se faca auziti, sa nu fie striviti intre masini sau ca rugaminte de a li se face loc... pentru ca a te da 1/2 m mai la dreapta sau la stanga nu inseamna un capat de tara deact ptr. Mr.Perfect (stim noi care)

unii mai dau claxoane de frica... am destul de multi amici care claxoneaza f des... mai des decat este normal... dar numai pentru ca le este f teama...

3. tu chiar crezi ca se poate face intrecere intre o masina si o motocicleta?

30948[/snapback]

1.Cerculete=ilegal deci ar trebui articulati baietii aia :blink:

2.Am inteles eram curios in cazul de fata era pt a se face loc ma mira doar ca aveau curajul sa treaca printre 2 masini in curba sau sa depaseasca pe dreapta si sa iasa in fata masinilor(nu stiu de ce am impresia ca motociletele sunt periculoase in curba)

3.Nu dar idiotul ala cu 206 credea ca poate , de fapt nu sunt sigur e posibil sa se fi cunoscut cu motocilistii ca mergeau destul de aproape.

Link to comment
Share on other sites

eu nu mai vreau sa aud chestiile astea. cum adica claxoneaza pentru a li se face loc ? ca e chestie ? e vreo coloana ofociala, sau ce mama ma-sii, de trebuie sa li se faca loc printre masini ?

 

 

pentru ultima oara, sper: incetati sa mai considerati ca aveti vreun DREPT mai mare decit oricare alt participant la trafic, fie el camion, autoturism, motocicleta, bicicleta, caruta, bicicleta (acolo unde au voie). nu vi se cuvine nimic, nu sinteti mai cu motz decit nimeni.

30949[/snapback]

:blink: mda de aia am intrebat si eu,faza tare a fost ca la un moment dat un motocilist s-a uitam mai urat la un nenea cu masina(cred ca l-a felicitat :) ).In fine pareau destul de suparati daca nu faceai loc.In rest nici o obiectie.A si intradevar a fost un nenea care a schimbat banda mai aiurea cred ca pe ala l-a felicitat motocilistul nu sunt sigur.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

:blink:  mda de aia am intrebat si eu,faza tare a fost ca la un moment dat un motocilist s-a uitam mai urat la un nenea cu masina(cred ca l-a felicitat  :) ).In fine pareau destul de suparati daca nu faceai loc.In rest nici o obiectie.A si intradevar a fost un nenea care a schimbat banda mai aiurea cred ca pe ala l-a felicitat motocilistul nu sunt sigur.

apropo de ce zici tu aici mai sus... se intampla iarasi multe accidente...

 

se intampla in general motociclistilor care merg in grup si care nu au experientza necesara deplasarii in grup

 

ce se intampla de fapt:

motociclistii se baga care mai de care ba pe stanga, ba pe dreapta si soferul autoturismului devine derutat si in incercarea de a-i evita, poate sa faca manevre stanga sau dreapta pentru a degaja drumul, iar aceste miscari devin criminale pentru cei intarziati din coloana...

se mai intampla ca unii din motociclisti sa se opreasca la geamul soferului... sa-i faca semne obscene, fara sa-si dea seama ca pe partea cealalta a masinii se poate afla vreun coleg de-al lui in intentia de a depasi...

 

partea proasta ca in astfel de cazuri nu prea exista regula pentru sofer... este prins la mijloc si orice ar face poate crea un accident, asa ca cel mai bine este sa-si continue trasa si sa nu bage in seama un spirit incins al unui motociclist care si-a simtit pielea in pericol... chiar daca a fost din vina lui sau a colegilor lui...

 

acestea intra din punctul meu de vedere in categoria terbilistilor... persoane care inainte sa-si insuseasca diverse tehnici de pilotaj sau de deplasare, fac lucruri pe care le considera ei demne de statutul de motociclist...

Link to comment
Share on other sites

@(cine pana mea?!?) la regulament zice ca daca il vezi pe unu ca incalca legea il lasi in pace nu te apuci tu sa iti faci singur dreptate, lasa organul sa o faca.....

 

iar faza cu claxonatul sa ti se faca loc tu nu o intelegi, nu are legatura cu claxonatul taxiurilor la semafor...

 

noi motociclistii oricum o sa ne descurcam, si cum ne este scris asa o sa se intample

Link to comment
Share on other sites

:)  mda de aia am intrebat si eu,faza tare a fost ca la un moment dat un motocilist s-a uitam mai urat la un nenea cu masina(cred ca l-a felicitat  :) ).In fine pareau destul de suparati daca nu faceai loc.In rest nici o obiectie.A si intradevar a fost un nenea care a schimbat banda mai aiurea cred ca pe ala l-a felicitat motocilistul nu sunt sigur.

30953[/snapback]

 

Alex, nenea ala nu schimba banda.. mergea in marche-arrier prin sensul giratoriu, intr-o traiectorie de pe banda 1 spre banda 2.. :) adik stii tu, ochelaristu care si-a dus prietena acasa si nu putea sa intre in parcare decat mergand cu spatele prin intersectie, si terminand in a se aseza perpendicular pe banda 2 si 3. Uneori imi doresc sa am tir.. :)

Hmm si de ce nu zici si de motoarele care le-am vazut ca treceau cu viteza mica prin piata, "la plimbare".?? :blink: Uite asa raman oamenii astia cu impresia ca toti motociclistii sunt sinucigasi. Si am impresia (repet, impresia) ca alea 15 motociclete au fost tot aceleasi 5-6 care s-au dat de multe ori in cerc.. poate doreau sa vada care e limita de rupere a aderentei si a picioarelor noastre, dar.. n-au reusit.

Ma rog, aproape am terminat cu RON-ul, we asta am de gand sa ma duc la Ilioara sa vad daca mai stiu sa fac macar poligonul cu MZ-ul :) (cu proful, nu ma intelegi gresit)

Edited by Darren
Link to comment
Share on other sites

@(cine pana mea?!?) la regulament zice ca daca il vezi pe unu ca incalca legea il lasi in pace nu te apuci tu sa iti faci singur dreptate, lasa organul sa o faca.....

 

ha ? unde-mi fac eu dreptate ? eu doar spuneam ca mi se pare de cacao sa tot ceri sa ti se permita sa incalci legea, ca si cum asta ti s-ar cuveni in vreun fel. vrei senzatii tari ? du-te si ia-te la trinta cu trenul, zi-i lui sa-si faca loc sa treci ca tu esti jmecher. e simplu.

 

iar faza cu claxonatul sa ti se faca loc tu nu o intelegi, nu are legatura cu claxonatul taxiurilor la semafor...

 

adica ce anume nu inteleg ? vezi mai sus. esti vehicul motorizat, stai draq pe banda ta ca toata lumea, nu faci slalom printre masini, benzi, sensuri "ca poti". sau daca faci, ciocu mic si joc de glezne cind da careva peste tine.

 

noi motociclistii oricum o sa ne descurcam, si cum ne este scris asa o sa se intample

 

da, inca o oda motociclistului luminat. mie mi se face scirba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.