Jump to content

trosneste ceva pe fata cand dau cu spatele e60fl


flavyus

Recommended Posts

Asta seara can am vrut sa parchez masina cu spatele sa auzit o trosnitura pe stanga fata in momentul cand am pus frana!!! am dat in fata nu face , am dat iar in spate tot nu face, am plecat vreo 2 km dupa care am vrut iar sa parchez cu spatele si surpriza iar sa auzit accea trosnitura. Ma poate ajuta cineva cu ce ar putea fi? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

cred ca are si a ta ce are si a mea. Si-a facut joc placuta de frana si loveste in contra etrier(sau cum s-o numi), acea componenta care impreuna cu etrierul tine placuta in loc. Ai schimbat recent placutele? mie a inceput sa mi se auda dupa ce am schimbat placutele, desi am pus ATE. o sa inceapa sa se auda din ce in ce mai des pt ca placuta lovind in continuu o sa se mai turteasca.
Link to comment
Share on other sites

Da placutele au in jur de 3000, de km. Si ce este de facut?

 

te obisnuiesti cu ele :D. daca le-ai schimbat la service, te duci peste ei,si le spui caplacutele nu-s bune, sa iti dea ceva constatare ca sa-ti iei banii pe ele. Asta in cazul in care sunt placutele de vina. Se poate sa se mai fi uzat si contra etrierul si atunci trebuie schimbat ala cred.

 

mosorul de la frana de mana :)) :p

 

a lui este x D, are mosor electric pretensionat, nu cred ca e de acolo :thumbsup:

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Am fost la service astazi si am rezolvat problema :frantics:. placutele pe fata cu toate ca sunt ATE, aveau in etrier cam 2 mm joc , si de aici si fenomenul de trosnire cand eram in marsarier si franam. Rezolvarea a fost , ca prietenul meu a dat cate un punct de sudura pe fiecare placuta care avea joc. Se poate inchide Multumesc! Edited by flavyus
Link to comment
Share on other sites

Am fost la service astazi si am rezolvat problema :frantics:. placutele pe fata cu toate ca sunt ATE, aveau in etrier cam 2 mm joc , si de aici si fenomenul de trosnire cand eram in marsarier si franam. Rezolvarea a fost , ca prietenul meu a dat cate un punct de sudura pe fiecare placuta care avea joc. Se poate inchide Multumesc!

 

Se pare ca ATE-u isi cam bate joc de clienti. toata lumea ii recomanda insa e al nu stiu catelea caz in care placuta e mai mica decat ar trebui. Si mie mi-e necaz ca-mi trancane toata ziua, o sa merg si eu sa vad ce pot sa fac cu ele, mi-e ca daca iau altele tot asa fac. Ciudat e ca nu au facut d ela inceput ,ci dupa 1000 de km.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca problema este la identificarea placutelor :) ..pt ca merg si de la modele mai vechi(acestea fiind mai ieftine se vand astea) si atunci , daca nu sunt fix pt modelul respectiv se pot intampla problemute ..puteti incerca si textar Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Cat te-au costat placutele ATE? Eu stiu ca pentru BMW fac placute Jurid si Textar OEM. Pret ~480-500 lei setul de 4 (fata sau spate). Daca ai luat d-alea la 200 lei de pe 23 august...e clar. Eu am patit-o cu unele Textar care dupa ce le-am luat,surpriza,nu s-au potrivit. Si pana la urma le-am dus inapoi si mi-am comandat OEM.
Link to comment
Share on other sites

Cat te-au costat placutele ATE? Eu stiu ca pentru BMW fac placute Jurid si Textar OEM. Pret ~480-500 lei setul de 4 (fata sau spate). Daca ai luat d-alea la 200 lei de pe 23 august...e clar. Eu am patit-o cu unele Textar care dupa ce le-am luat,surpriza,nu s-au potrivit. Si pana la urma le-am dus inapoi si mi-am comandat OEM.

 

fata 250 si spatele 350 aproximativ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nu au placutele joc in etrier ci partea de etrier pe care se fixeaza este uzata/bucsile de la bolturi sunt uzate/siguranta elastica nu mai are forta necesara; daca tu consideri ca este bine sa dai puncte de sudura pe placutzele de frana...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.