Jump to content

Studiu despre anvelope... POLL


X X L

  

242 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mai... eu am Bf Goodrich 225/45/17 luate de noi, sunt excelente, si trag de ele, abia rup aderenta, cica sunt facute in fabrica la Michelin, habar nu am, am mai avut pe o masina si am fost placut incantat.

De iarna am avut numai dunlop wintersport, superbe.

Noi am mai avut eagle f1 assy, superbe rau, moi ca naiba.

Altfel nu pot sa cuantific cat de bune sau rele au fost gumele ce le-am folosit daca au fost second, mai tine si de dot, uzura, etc.

Link to comment
Share on other sites

Mai... eu am Bf Goodrich 225/45/17 luate de noi, sunt excelente, si trag de ele, abia rup aderenta, cica sunt facute in fabrica la Michelin, habar nu am, am mai avut pe o masina si am fost placut incantat.

asa stiu si eu, impreuna cu alte marci medium (Kormoran, de exemplu)

De iarna am avut numai dunlop wintersport, superbe.

idem ... cam zgomotoase, dar sunt ok :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Din propria experienta, Michelin e de departe cel mai bun. Or fi ajutand si plantatiile imense cu arbori de cauciuc ce le detine.

 

Cu Continental am avut experiente FOARTE proaste de cate ori am avut si atat cu anvelope de iarna cat si de vara. Cele de vara zgomotoase + aderenta scazuta, cele de iarna... bune pentru patinaj artistic. :thumbsdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Buna, ma gandeam sa fac/facem un review la cauciucuri, avand in vedere c-am avut foarte multe masini si le-am incaltat pe toate.

O sa povestesc din experientele mele personale ce le-am avut in ultimii si va rog si pe voi sa va postati experientele pentru ceilalti membri, ca sa-si faca o idee si sa nu isi cumpere cauciucuri rele cu marketing bun.

In cazul meu mentionez ca toate le-am cumparat noi.

 

Am pus producatorul, modelul si dimensiunile care le-am avut eu.

 

Pirelli Pzero Rosso ( 275/40/19 si 245/45/19 ) Nu-si justifica banii, e o anvelopa dura si zgomotoasa la viteze mari. Sta bine masina cu ele pe drum, dar nu mi-au placut per total.

 

Michelin Primacy ( 275/40/19 si 245/45/19, cumparate de la bmw, premium order tires cu oem ) foarte multumit de ele, silentioase, stau foarte bine, nu sunt super sport merg mai mult pe comfort.

 

Dunlop SP Sport 01 ( 255/45/18 ) sunt foarte silentioase, insa sunt si cele mai ieftine dintre premium, nu e o anvelopa performanta. Scartaie prin curbe, nu sunt prea bune la franare.

 

Goodyear Eagle F1 Asymetric 2 ( 255/45/18 ) sunt cele mai bune anvelope pe care le-am avut vreodata, nu fac zgomot, nu se uzeaza repede, sta foarte bine masina pe drum si pe ploaie, franeaza super. Recomand tuturor, sunt preferatele mele.

 

Bridgestone POTENZA S001 ( 225/45/17 ) groaznice, suna mai rau ca alea de iarna, sunt dure, scartaie si-n curbe, la franare praf. Cele mai rele anvelope care le-am putut cumpara din gama "premium"

 

Michelin PRIMACY HP ( 205/55/16 ) le-am pus pe focus, foarte multumit de ele. E 1.6 diesel si e masina de oras in afara de zgomot si franare n-am ce review sa le fac, stau bine la ambele capitole.

 

Continental SportContact 5 ( 245/40/18 ) super cauciucuri, silentioase si te tin foarte bine, insa se uzeaza foarte repede.

 

Nokian Z G2 ( 225/45/17 ) am facut greseala sa le iau ca am avut pe dimensiunea asta un set de iarna care s-au comportat SUPER. Ei bine la vara sunt groaznice astea, le-am dat jos dupa 10 zile. Suna foarte tare, la franare sunt slabe, au cerut mult plumb la echilibrare. Nu recomand

 

Toyo PROXES T1 Sport ( 245/40/18 ) foarte multumit de ele, insa la fel ca si Continental se uzeaza repede. Sunt scumpe si daca ai probleme pe la garantii ai pus-o ca ba n-au pe stoc ba nush ce. M-au impresionat ca pe 2 jante au cerut 0 grame plumb si pe 2 cate 5g. La dimensiunea asta e CEVA

 

La iarna am avut numai Dunlop wintersport 3d si 4d si am fost mega multumit de ele nu am vrut sa incerc altceva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Confirm (daca pot spune asa) ideea din spatele Bridgestone-urilor: sunt foarte zgomotoase pentru o anvelopa de vara.

Idem si pentru Falken 452 - se uzeaza pe lateral, iar aripioarele alea gen solzi de peste incep sa faca un zgomot infiorator.

http://www.allnewtyres.co.uk/product-images/34749.28_0.8152124_FK452.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

sunt la al doile set de bridgestone, primul(potenza) a imbatranit cauciucul foarte repede fara sa se uzeze, in 2 ani de utilizare arata ca dupa 5, l-am cumparat in 2010 an de fabricatie 2010, 75k km am facut cu ele, sunt curios cum se va comporta al doilea set care este turanza

pe cealalta masina utilizez continental, pana acuma sunt multumit de continental, in special de cele de iarna am fost foarte multumit, doua ierni fara nici cea mai mica problema, continental de iarna, continental de vara

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

Dunlop wintersport 3d RTF (225/50/17)- mi se par foarte bune de iarna; nu cred ca o sa pun vreodata altceva de iarna

Pirelli cinturato P7 RTF (225/50/17) - teoretic sunt foarte silentioase dar eu unul n-am remarcat asta. Nu-mi plac pe franare iar in curbe nu ma simt destul de sigur. In schimb cica sunt extrem de rezistente la uzura(aparent confirm).

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Pirelli ceva iarna(Carving Winter parca?) decente dar slabe fata de Kleber

Vredestein Ultrac Sessanta -zgomot maricel ,aderenta buna catre foarte buna la cald,la rece mai slabute dar decente,sunt XL si am ceva probleme la sleauri + ca au halit relativ mult plumb 20g fata buc respectiv 40 g spate buc.edit:bine asta cu plumbul nu stiu cat de importanta este :).

Una peste alta 9/10 le-as da ca nota la fel si Kleber

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Genial topic Roland! Dunlop Winter Sport M3 mi se par cele mai bune gume de iarna pe care le-am avut. Idem pentru Toyo Proxes, de departe cele mai bune de vara. Sunt foarte moi, motiv pentru care sunt foarte aderente, dar se si uzeaza repede. Nu sunt gume de uzura, ci mai mult de joaca.
Link to comment
Share on other sites

M3 nu se mai fac, insa 3d si 4d sunt cele mai bune de iarna, nu au concurenta. Sunt mai silentioase decat majoritatea de vara si urci cu ele peste tot.

 

Motivul pentru care am facut acest topic e din cauza marketingului, daca gaseam un astfel de topic poate nu aruncam mii de euro pe cauciucuri sa aflu toate lucrurile astea pe timpul si banii mei. Mai citeam review de pe net dar erau prea amestecate bune cu rele nu stiam ce sa mai cred. Acum a aparut asta de-ti arata clasa de aderenta si nivelul de zgomot insa nu stiu cat de precise sunt. Tot live e mai bine

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

Michelin pilot alpine(225/55 16) - cele mai bune gume de iarna posibile . Pe zapada aderenta cat cuprinde si rezista destul de mult . Le-am avut 4 ierni .

Vredestein wintrac xtreme (225/40 18)- gume de iarna bune . Raport calitate pret bun . Nu sunt la fel de bune ca michelin-urile in conditii similare , asta neinsemnand ca sunt proaste .

Dunlop Winter Sport 3d (225/55 16)- cele mai slabe gume de iarna pe care le-am avut . Acum doi ani trecut am ramas blocat cu ele in zapada de m-am plictisit , in Bucuresti . Le-am vandut dupa prima iarna si m-am reintors la michelin .

Dunlop sport sp01 (225/40 18si 255/35 18)- zgomot mare de rulare , aderenta slaba in orice conditii , calitate cel putin indoielnca : din 4 anvelope 3 au trebuit aruncate pentru ca au facut galme in aproximativ 5k km de la montaj .

Vredestein Ultrac sessanta (225/40 18)-Anvelope Ok . Raport calitate pret , din nou , bun . Ceva zgomot la rulare . Aderenta buna pe uscat . Pe ud pierd aderenta destul de usor .

Nankang NS2(255/35 18)- Gume coreene . O imensa surpriza pozitiva . Desi sunt zgomotoase aderenta pe uscat este excelenta , adrenta pe ud este buna . Din punctul meu de vedere sunt cu mult peste alde Sp01 sau Ultrac Sessanta . Evident ca nu se compara cu un Asym2 un PS sau un Proxes , insa pretul este imatabil .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ar trebui sa posteze cei care au avut gumele cumparate de noi sau cu dot de maxim 4 ani.

 

Nu de alta dar isi vor da cu presupusul foarte multi care au gume sh cu dot-uri foarte vechi dar cu "carne" ceea ce din pct meu de vedere este irelevant.

Link to comment
Share on other sites

Nokian Z G2 205/55/R16 - de vara, luate de noi acum 2 ani se comporta exemplar pana acum. Sunt silentioase si destul de rezistente.

De iarna am Dunlop Winter Sport M3 205/55/R16 -luate de noi acum 3 ani- nu am ce sa le reprosez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.