Jump to content

Taxele de inmatriculare...


Apple

Recommended Posts

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu-mi vine sa cred ,Vladescu cred ca viseaza numai taxe,chair asa rau o fi pt stat de nu mai stiu pe ce sa ne taxeze :blink:

187982[/snapback]

 

ipoteza: aduci o masina de 20 de ani, cu motor de 3 litrii si un pic

 

- platesti cateva mii de euro taxa de inmatriculare ca e masina VECHE

- platesti aproape 20 de milioane impozit, ca e masina DE LUX

 

suna bine?

Link to comment
Share on other sites

Astazi au spus la stiri ca nu numai ca ramane taxa de inmatriculare. Dar se mai pune una pe masinile deja inmatriculate. Un fel de taxa ecologica ce depinde de gradul de poluare. Asta ca sa nu se planga nimeni ca unii platesc si altii nu.

 

Normal ar fi sa lase doar taxa asta ecologica care macar e aplicabila oricui si sa nu mai platesti taxa de prima inmatriculare. Ca tot discriminare ramane. Ma intreb cata vreme o sa mai fim guvernati de incompetenti care nu sunt in stare sa lege doua idei si nici sa se exprime corect dpdv gramatical. :blink:

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

este doar o gluma proasta,daca sunt taxate TOATE masinile,taxa nu mai este dicriminatorie.eu alt raspuns n`am gasit.

188013[/snapback]

 

Pai problema discriminarii apare pentru ca daca tu cumperi masina deja inmatriculata in Romania nu platesti taxa. Daca o iei din afara platesti taxa.

 

Principiul e ca vanzatorii de masini din Germania nu trebuie sa fie dezavantajati fata de vanzatorii de masini din Romania. Si acum sunt.

 

Ca DUPA inmatriculare vor plati TOTI posesorii o anumita taxe ecologica asta e altceva si asta e intr-adevar o posibila solutie a problemei poluarii. Are sens pentru ca se aplica tuturor in mod egal si oricine are o masina veche si poluanta, indiferent ca a luat-o de la bunicul sau de la Herr Junger va plati aceeasi taxa.

 

Si va deveni mai rentabil sa iei o masina noua in leasing/rate decat una veche care valoreaza 1000 de euro si la care sa platesti anual tot 1000 pe taxe. Asta ar ajuta intr-adevar la innoirea parcului auto, NU taxa de inmatriculare care nu ne scapa de sicriele pe roti care circula DEJA prin Romania.

Link to comment
Share on other sites

Ma astia sunt fanatici cum e cum nu e astia vor sa taxeze si cand tusesti.

Unde naiba te invarti te sucesti trebuie sa platesti ceva si inca ceva si ahh da inca ceva.

Mama lor de hoti ce tampenii pot debita '' alesii '' poporului..........

Acum 2 saptamani aveam sperante ca dispare sau se dimnueaza acuma se pare nu numai ca ramane in picioare dar la fel ?!?

Este inadmisibil ceea ce viseaza el noaptea sa faca ziua

Link to comment
Share on other sites

Pai problema discriminarii apare pentru ca daca tu cumperi masina deja inmatriculata in Romania nu platesti taxa. Daca o iei din afara platesti taxa.

 

Principiul e ca vanzatorii de masini din Germania nu trebuie sa fie dezavantajati fata de vanzatorii de masini din Romania. Si acum sunt.

 

Ca DUPA inmatriculare vor plati TOTI posesorii o anumita taxe ecologica asta e altceva si asta e intr-adevar o posibila solutie a problemei poluarii. Are sens pentru ca se aplica tuturor in mod egal si oricine are o masina veche si poluanta, indiferent ca a luat-o de la bunicul sau de la Herr Junger va plati aceeasi taxa.

 

Si va deveni mai rentabil sa iei o masina noua in leasing/rate decat una veche care valoreaza 1000 de euro si la care sa platesti anual tot 1000 pe taxe. Asta ar ajuta intr-adevar la innoirea parcului auto, NU taxa de inmatriculare care nu ne scapa de sicriele pe roti care circula DEJA prin Romania.

188018[/snapback]

 

 

si eu ce am spus? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ceva e gresit pentru ca e anormal sa platesti aceeasi taxa pentru aceeasi masina de mai multe ori. O iei din Germania, platesti taxa. O vinzi in tara dupa un an, plateste taxa. O vinde si ala, noul cumparator plateste iar aceeasi taxa. Nu s-a gandit rau Vladescu, dar din pacate pentru el nu traim intr-o tara bananiera. :blink:
Link to comment
Share on other sites

si eu ce am spus? :)

188032[/snapback]

 

am inteles gresit ce ai scris tu. m-a pacalit lipsa ghilimelelor :blink:

 

ontopic: asa handicapati ca ministrii din guvernul asta n-am vazut de mult. vladescu nu e in stare sa gandeasca logic penmtru ca ce spune el n-are sens. handarau sau cum il cheama de la educatie nu stie sa vorbeasca romaneste. ceilalti sunt vai de mama lor si ei (in mare parte)

 

cum ii aleg frate? se face concurs si cel mai prost in specialitatea lui castiga??? :)

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

Poate vin alegerile ca tot vrea PSD-ul sa schimbe clasa politica sau ce vor ei, am inteles ca PD-ul este impotriva taxei pt prima inmatriculare, cat despre Vladescu nici macar nu stie pe ce lume traieste, crede ca daca am intrat in Europa aveam salarii si o viata ca cei din vest, ieri la stiri l-a intrebat un reporter cati bani a strans pana acum pt. taxa de inmatriculare si a raspuns ca nu e treaba lui :blink:
Link to comment
Share on other sites

Suntem condusi de TAMPITI.

 

Un exemplu mai este si chestia cu branza care nu poate fi vanduta decat pe piata locala. Boii de sus au inteles ca doar in judet, pe cand ideea de piata locala in acceptiunea UE e piata din Romania.

 

Dupa astia, o branza e buna in Sibiu, si infecta in Brasov. Aceeasi branza. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Parca l-am auzit azi pe directorul Stroe de la DACIA, la radio, cum se lamenta ca daca se abroga taxa de prima inmatriculare , "Automobile Dacia" vor fi nevoiti sa disponibilizeze nu stiu cati oameni din cauza scaderii cererii de automobile noi.Incet,incet spun baietii pe fata care este rolul taxei (asta daca mai era cineva care nu stia). :blink:
Link to comment
Share on other sites

Parca l-am auzit azi pe directorul Stroe de la DACIA, la radio, cum se lamenta ca daca se abroga taxa de prima inmatriculare , "Automobile Dacia"  vor fi nevoiti sa disponibilizeze nu stiu cati oameni din cauza scaderii cererii de automobile noi.Incet,incet spun baietii pe fata care este rolul taxei (asta daca mai era cineva care nu stia). :blink:

188125[/snapback]

 

Sa ma scuz dar de ce trebuie sa suporte taxa o tara intreaga sau foarte multi oameni pt niste angajai ai unei firme private (Dacia) si pt castigurile importatorilor privati.

Este strigator la cer :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

" Dacia ameninta Guvernul ca sa pastreze taxa auto.

François Fourmont, directorul general Dacia, spune ca, daca va fi abrogata taxa de prima inmatriculare, va concedia o treime din salariati.

 

„Daca se va renunta la taxa, vom asista la o scadere a vinzarilor Dacia in tara, ceea ce inseamna reducerea cu o treime a activitatii“, a precizat François Fourmont (foto). Reactia extrem de dura a celui mai mare producator auto de la noi vine dupa ce guvernantii au inceput negocieri la Bruxelles cu privire la taxa auto. Sebastian Vladescu, ministrul Finantelor, spune ca va sustine in continuare taxa si ca principala problema nu ar fi nivelul acesteia, ci nerespectarea principiului de taxare uniforma. Finantele nu exclud un impozit anual pentru toti posesorii de masini din Romania."

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=9097...Hash=c07b0d173o

Link to comment
Share on other sites

"Eu nu am o problema sa concurez pe piata cu masini de ocazie care au Euro 3 sau Euro 4, nu mi se pare insa corect sa fiu concurat de masini de zece-cincisprezece ani."

 

 

:blink: e democratie si fiecare face ce vrea cu banii lui :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

"Eu nu am o problema sa concurez pe piata cu masini de ocazie care au Euro 3 sau Euro 4, nu mi se pare insa corect sa fiu concurat de masini de zece-cincisprezece ani."

:blink: e democratie si fiecare face ce vrea cu banii lui :)  :)  :)

188234[/snapback]

of, pai daca el se simte amenintat de masini de 10-15 ani.... ce idiot. Ce draq de scoala o fi facut si asta. Pai e ca si cand ar zice (si noi stim care e adevarul, dar pt el s-o recunoasca asa ca un bou...): "sunt masini de 15 ani vechime mai bune decat loganul meu nou nout". Doamne, cat de prost poti sa fi sa recunosti asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai agitatzi in halu asta. Toate tzarile noi intrate in UE au incercat sa perceapa "TAXE".. pana in momentul de fatza romania este singura tzara unde exista. Adica romani sunt mai desteptzi decat toata UE la un loc? ... Yeah.. and the pigs are flyn'.. Taxa va ramane max juma' de an ca si in polonia si ungaria, dupa care statu va fi obligat sa restituie bani celor care au platit deja taxa. Spre ex. in ungaria au fost 140.000 de cazui shi inca nu a primit nimeni banu inapoi. Deci mai bine asteptam :blink:
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.