Jump to content

Senzor DSC + semnul exclamarii


Recommended Posts

Scoate o borna de la baterie.S-ar putea sa se stinga,daca nu ai alte probleme.

ABS-ul mai functioneaza ?

173130[/snapback]

 

 

abs-ul functioneaza...dar simt masina ca nu-i mai functioneaza dsc-ul...cineva mi-a spus ca ar fi un senzor de la abs defect...???? :blink:

Link to comment
Share on other sites

In torpedou,in partea de sus,invarti 2 cleme si coboara panoul de sigurante.

Tot acolo ai si o hartie cu pozitionarea sigurantelor.

173138[/snapback]

 

 

le-am verificat pe alea doar de la DSC...par k...se verifica si cele care tin de semnul exclamarii(cel cu galben)?

Link to comment
Share on other sites

pai ala se aprinde cand dezactivezi (apasand) butonul de DSC. Daca ai verificat si e in regula - adica DSC e "on", s-ar putea sa fie vreun scurt ceva sau vreo siguranta

173142[/snapback]

 

 

nu am dezactivat nmc..pur si simplu mi s-au aprins ambele becuri in acelasi timp...si simt ca nu lucreaza dsc-ul la masina

Link to comment
Share on other sites

nu am dezactivat nmc..pur si simplu mi s-au aprins ambele becuri in acelasi timp...si simt ca nu lucreaza dsc-ul la masina

173146[/snapback]

Cel din centru este controlul tractiunii dezactivat.

Semnul excalarii galben (acelasi cu al franei de mana) este controlul electronic al franarii (nu ABS-ul). Acesta se poate dezactiva numai in mers, tinand DSC-ul apasat cateva secunde.

Cand sunt aprinse inseamna ca sistemele sunt dezactivate. La o simpla apasare a butonului DSC ar trebui sa se reactiveze amandoua. Daca nu, inseamna ca ai o problema si trebuie sa te duci la un service.

Edited by SirAvalon
Link to comment
Share on other sites

Semnul excalarii galben (acelasi cu al franei de mana) este controlul electronic al franarii (nu ABS-ul). Acesta se poate dezactiva numai in mers, tinand DSC-ul apasat cateva secunde.

173641[/snapback]

 

Cum adica controlul electronic al franei?Adica ce nu mai lucreaza? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si eu am acceasi problema DSC-ul este off tot timpul. Am facut o diagnosticare si este de la senzorul  unghi DSC, cel de pe colana de directie.

Senzorul este 600 roni.

Stie cineva daca este greu de montat ? ca l-a Filaret mi-au cerut 700 roni montajul.

175937[/snapback]

 

600 ron senzorul + 700 ron montajul ?

Link to comment
Share on other sites

Omul spunea ca 600 RON inseamna 6.000.000 si ca 700 RON inseamna 7.000.000. Esti sigur ca atata costa? Mi se pare enorm... Cred ca mai degraba 60 RON si 70 RON.

176007[/snapback]

senzorul la Filaret este 5.600.000 si la Bavaria este 5.930.000. Monatjul la Filaret este 7.000.000.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
nu stiu preturi, dar stiu de unde poate aparea problema asta:

- unghi volan sau

- lichid frana trebuie schimbat (si-a pierdut din proprietati) sau

- senzori placute frana

 

in principiu trebuie mers la o verificare pe calculator...

 

 

cred ca intr-un an si jumate si-au rezolvat problema, ce zici ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu e greu de montat insa trebuie sa faci semn clar sa nu se roteasca volanul fata de caseta

 

faci un semn pe striatiile de pe coloana inainte de a desface surubul 2

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=30

 

montezi senzorul

 

remontezi coloana si fuguta la tester :twoup:

 

atentie daca ai pierdut semnul refaci tot unghi de fuga si tester in ordinea mentionata

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.