Jump to content

Seria 5 sau 7 ? Pro si contra


JAX

Recommended Posts

Vreau sa schimb masina si am cateva optiuni. ( asta in cazul in care o sa fie BMW)

Ma gandesc sa fie Diesel si sa aiba peste 200 cai.

Deci tre sa fie un 530D / 730D sau 740D.

An de fabriactie pt 5'er de la 2003 in sus , la 7'er sa fie de la 2002 in sus.

Ambele tre sa fie cu cutie automata (7'er nici nu am vazut cu manuala) si sa aiba clima ca punct de plecare si pret max 30.000 eur fara taxe.

 

Nu stiu ce optiuni sunt standard pentru 5 si pentru 7 avand in vedere ca 325u meu e din 96 si cea de-a doua masina e VW :)

 

Acuma nu stiu la ce sa ma uit.

Cine opteaza pentru seria 5 si de ce ?

Cine opteaza pentru seria 7 si de ce ?

 

Care ar fi niste argumente pro si contra ? :blink:

Edited by JAX
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Era si un topic pe aici pe forum cu diverse recall-uri la BMW-uri la toate seriile am incercat sa ma uit pe aici pe l Generalitati dupa el dar nu l-am gasit, incerc sa il gasesc ca sa vezi singur ce recall-uri au fost la seriile 7 si respectiv 5.

173371[/snapback]

 

Ar super daca ash putea sa citesc topicul respectiv.

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

apropo de ce masina as alege in locul tau as merge pe un 5 ar , dupa cum scrii nu esti in varsta sa zic asa, ma gandesc ca ai pana in 30 de ani, si daca e asa as exclude din start o super limuzina , e caraghios d. p. meu de vedere o persoana sub 35 de ani si fara costum de costum in seria 7 s classe sau a8 astea au alt target zic eu. eu unul sper sa-mi iau pe la 40 de ani una din astea , daca nu o sa raman pe seria 5 cum as alege acum.

 

 

o alta varianta misto e un a6 depinde de gusturi , imi place si a6 le ... dar as alege 5 arul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ti-am promis mai devreme ... uite aici topicul de care spuneam. Bafta.  :)

173382[/snapback]

 

Mersi de link.

Nu prea spun americanii astia mare lucru de recalluri pt motoarele diesel si vad ca singurele probleme mai comune ar fi racirea , ceva suspensie si aripile.

La seria 5 vad si ceva probleme la cutie da nimic de diese :blink:

Link to comment
Share on other sites

apropo de ce masina as alege in locul tau as merge pe  un 5 ar , dupa cum scrii nu esti in varsta sa zic asa, ma gandesc ca ai pana in 30 de ani, si daca e asa as exclude din start o super limuzina , e caraghios d. p.  meu de vedere o persoana sub 35 de ani si fara costum de costum in seria 7 s classe sau a8 astea au alt target zic eu. eu unul sper sa-mi iau pe la 40 de ani una din astea , daca nu o sa raman pe seria 5 cum as alege acum.

o alta varianta misto e un a6 depinde de gusturi , imi place si a6 le ... dar as alege 5 arul  :blink:

173390[/snapback]

 

Corect , am 30 si fac 31 in primavara :)

Problema e ca am condus pina acum tot felul de masini sport cu suspensii tari si pe benzina si le-am schimbat cam des (vre-o 20 de cand am permis) si m-am cam saturat.

 

Chestia cu costumul e si nu e valabila , ca tre sa ma imbrac destul de des la costum dar am inceput si eu sa ma gandesc ca in seria 7 i-ar sta mai bine lui babacu dar imi plac butonashele si reglarile la scaune si comfortul din 7 avand in vedere ca fac multe drumuri lungi intre 500 si 2000km.

 

Am si un VW 2.5TDI dar vrea sa scap si de el , e cam plictisitor si A6 parca seamana prea mult cu VW. Ma gandeam la Phaeton dar cred ca consuma mult prea mult si Mercedesul parca nu ma atrage asha de mult.

Link to comment
Share on other sites

stii care e faza esti norocos ca ai banii :) masina intr-un final vei gasi.

 

si ai inteles exact ce spuneam despre seria 7 si costum , si eu merg la work in costum ca de am inavtat cand am fost mic :blink: dar pentru aia tot nu mi-ar sta bine zic eu intr-un seria 7 , cel putin nu inca.

eu as alege seria 5.

hai ca ma bag la un poker.

 

succes . :)

Link to comment
Share on other sites

stii care e faza esti norocos ca ai banii  :)  masina intr-un final vei gasi.

 

si ai inteles exact ce spuneam despre seria 7 si costum , si eu merg la work in costum ca de am inavtat cand am fost mic  :blink:  dar pentru aia tot nu mi-ar sta bine zic eu intr-un seria 7 , cel putin nu inca.

eu as alege seria 5.

hai ca ma bag la un poker.

 

succes .  :)

173410[/snapback]

 

E cam dificila chestia cu banii ... am pina la 30.000 si tre sa ii dau pe o masina .. e mai complicata povestea si nu vreau sa intru in amanunte :) .. tre sa iau o masina.

 

Ma mai uit pe ici pe colo , mai astept raspunsuri pe aici sa vedem.

Link to comment
Share on other sites

Argumente ?  :)

173406[/snapback]

 

 

2003 a fost ultimu an de fabricatie la seria 5 E39 deci mai sus nu se poate :blink: oricum mergi pe seria 5 ti se potriveste mai bine crede-ma si la banii aia gasesti unu bun si dotata si mai ramai si cu bani :)

173428[/snapback]

 

Pe langa varsta de 30 ani , e o masina mare si greoaie ...... mai ales cu un motor de 3l diesel , nu e prea agila si nici sprintena ! Pentru 7'ar recomand minim 745i sa nu zic 760Li casa poata sa faca fata !

Link to comment
Share on other sites

Pe langa varsta de 30 ani , e o masina mare si greoaie ...... mai ales cu un motor de 3l diesel , nu e prea agila si nici sprintena ! Pentru 7'ar recomand minim 745i sa nu zic 760Li casa poata sa faca fata !

173657[/snapback]

 

Mda , am fost azi sa vad ambele serii. Din pacate nu am putut sa le probez pina luni pe nici una.

Un 530D si un 745D.

 

5-ul pare simplu si usurel , si fara prea multe gadgeturi.

745D-ul in schimb e super spatios , cu o gramada de butonashe si optiuni super comfortabil.

 

O sa ma duc sa fac o tura luni sa vedem exact ce anume ar fi mai interesant.

Link to comment
Share on other sites

Mda , am fost azi sa vad ambele serii. Din pacate nu am putut sa le probez pina luni pe nici una.

Un 530D si un 745D.

 

5-ul pare simplu si usurel , si fara prea multe gadgeturi.

745D-ul in schimb e super spatios , cu o gramada de butonashe si optiuni super comfortabil.

 

O sa ma duc sa fac o tura luni sa vedem exact ce anume ar fi mai interesant.

173672[/snapback]

 

Parca cu 745D parca mai vii de acasa ...... ala mai merge ca motor pentru balena aia , dar 730d mai bine te lasi !

 

3L diesel abia face fata de 5'ar , deci pe 7'ar e mult mult prea lent !

 

Dar totusi , 745d din ce an se fabrica ? Te incadrezi in bani ?

Link to comment
Share on other sites

Pe langa varsta de 30 ani , e o masina mare si greoaie ...... mai ales cu un motor de 3l diesel , nu e prea agila si nici sprintena ! Pentru 7'ar recomand minim 745i sa nu zic 760Li casa poata sa faca fata !

173657[/snapback]

730d nu e deloc greoaie. Nu te lauzi cu super-sportivitate, dar e ok.

745i e chiar sprintena, cel putin mai sprintena ca un 530d ca tot era in discutie.

Link to comment
Share on other sites

5-ul pare simplu si usurel , si fara prea multe gadgeturi.

745D-ul in schimb e super spatios , cu o gramada de butonashe si optiuni super comfortabil.

173672[/snapback]

Da, ramane sa tragi tu concluzia in functie de ce ai nevoie. 7-le ofera cu mult mai multa calitate decat 5. Cel putin ca interior, mi se pare mare diferenta intre un 7 si un 5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.