Jump to content

nu taxa de inmatriculare e problema


bara_ac

Recommended Posts

uitati-va aici... si spuneti ce credeti.

http://www.gandul.info/articol_19277/impoz...3_de_ori__.html

 

Cel mai mult vor plati impozite posesorii masinilor cu motoare de peste 3.001 cmc, darile crescand in aceste cazuri de aproape 23 de ori.
sursa: ziarul gandul

nici nu stiu, acum... sa :) ori sa :blink:

Edited by bara_ac
Link to comment
Share on other sites

Articolul ala din Gandul e din 2 noiembrie.....

 

Chiar e nevoie de atatea topicuri deschise, unul singur cu toate aceste discutii nu ajungea?

 

@LE: se pare ca la mine (motor de cca. 3200 cmc), impozitul va fi de cca. 20 mil lei!! ASA PUTIN? Vreau mai mult!!!!!

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa ca putem fi multumiti cu sistemul nostru, sunt alte tari de exemplu Franta unde taxele se platesc in functie de caii putere si acolo sa te tii...

 

impozitele in sine sunt o japca, platim impozit, taxa de drum sau rovignieta, taxa de mediu la inmatriculare, taxa de mediu inclusa in pretul carburantului, alte taxe si accize tot in pretul carburantului, pai era ceva de genul ca al carburanti 80%din pret il constituie acciza si doar restul de 20 este pretul in sine al carburantului, nu mai stiu procentele cu exactitate...

 

impozitul este criminal si a avut o crestere imbecil de mare, la fel ca imbecilii care au decis asta, uite de aia imi iau eu BMW cu 2000cmc si nu cu 3000cmc... din cauza labag!!lor astora... la RCA diferenta e relativ mica.

Link to comment
Share on other sites

impozitul este criminal si a avut o crestere imbecil de mare, la fel ca imbecilii care au decis asta, uite de aia imi iau eu BMW cu 2000cmc si nu cu 3000cmc... din cauza labag!!lor astora... la RCA diferenta e relativ mica.

174496[/snapback]

Mi se pare un motiv nejustificat! Pai asa imi vand M-ul si imi iau Matiz!! :blink: :)

Pentru un impozit care il platesc odata pe an....

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu e mult 20 de milioane pentru 3200 cmc. O sa vedeti voi in cativa ani ce impozite vom plati... :blink: O sa scada preturile la masinile SH si la noi din cauza asta. Sa ne bucuram pana atunci. Eu mi-am luat motor de 2500 tocmai pentru ca de la 2501 cmc impozitul creste foarte mult.
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare un motiv nejustificat! Pai asa imi vand M-ul si imi iau Matiz!! :blink:  :)

Pentru un impozit care il platesc odata pe an....

174499[/snapback]

pai in cazul meu care vreau diesel e de inteles :) in cazul tau normal ca e altceva, la mine s-ar fi simtit doar la performante si anume, 3 secunde la demaraj, in rest nicaieri... pe cand M3 cu diesel si sa fie si economic.... deja cand iti iei M3 nu te gandesti cat consuma, cat costa benzina, cat e un cauciuc, etc :) asa ca sa iti iei Matiz sau Tico :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
S-ar putea utilajele sa fie taxate altfel ... dar este doar o idee ... nu bag mana'n foc pentru ca n-am auzit nimic. Nu stiu daca e cazul si la autoturisme.

178899[/snapback]

Pai si cine ne impiedica sa nu atasam un plug la un BMW si sa iesim cu el pe ogor? ca si asa agricultura s-a dus...la pamant :blink:

Link to comment
Share on other sites

glumim noi glumim dar daca chiar se pun astia cu taxele pe noi asa cum se aude... nu stiu cati or sa mai ramana cu masina in curte sau in fata blocului si beleaua e ca nici cui sa o vanda nu va gasi pentru simplul motiv ca nu prea se mai arunca nimeni sa cumpere o masina la care plateste un impozit atat de mare...
Link to comment
Share on other sites

Ii descurajeaza pe cei cu masini cu capacitate cinlindrica mare !

 

Totusi , cine are acum un Jeep , sau un Land Cruiser , sau un ML / X5 nu cred ca isi pune problema de 600-700 euro in plus pe an ! corect ?

 

Problema o sa fie la masinile vechi , cu motoare mari , care e posibil sa nu mai renteze deloc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.