Jump to content

consum mare E46,318i


Recommended Posts

ai vazut si tu care sunt sondajele ...toti spun ca e cam normal consumul tau in special daca te dai la ea.cu resetul consumului nu e treaba ..pentru ca eu in unele zile il resetez si imi arata cu motorul rece la plecare si 15%, apoi imi scade la 13% 12% si tot asa pana ajunge la un 11% si daca am noroc un 10...eu nu inteleg ce defect poate sa aibe masina?? consumul mi se pare mai mult decat ok, masina cantareste si ea ceva iar motorul de 1.8 pe benzina consuma mult mai mult ..ce-i drept eu am N42 dar acum nu stiu , imi spun si eu parerea ..am 2 prieteni unul cu e90 2.0d si are consum 10 iar unu cu e46 2.0 diesel si sub 9 nu scoate in oras

acele valori care iti apar pe tester nu trebuie sa afecteze neaparat consumul...mai bine incerci inca o diagnoza profesionala sa fii sigur ..

Mai poti sa faci un test care 100% iti indica consumul :faci plinul si vezi cat scoti cu el si stai linistit.. astea sunt masinilie , daca vrei consum mai mic te axezi pe alta marca si alta motorizare sincer, pentru ca altceva nu ai ce face..

Link to comment
Share on other sites

consumul asta nu e in buc...in tg jiu,care nu ea asa agolomerat..si e un fel de mixt..merg 1 km in oras si apoi 7 pana la job si retur

pana la urma stie cineva de ce sunt mari parametrii aia de pe tester???

 

Hmm, deci tu faci 8km dus si 8 km intors si ai pretentia sa-ti consume 8% in oras? pai in aia 8km nici macar nu ti se incalzeste motorul in parametrii,dap-ai sa mai si regleze consumul...

Am avut un e36 cu acelasi motor 1.8 si sub 11.5% in oras nici n-am visat; uneori cand mai dadeam in ea ma duceam lejer in 13%. Pe autostrada aveam un consum de 6,5-7% asta la un mers normal. Fa si tu socoteala cat era media la un motor de 1.8l.

Eu totusi zic ca masina nu are nimic,iar faza cu testerul...mai bine fa-l la cineva care chiar se pricepe eventual un service de specialitate.

Link to comment
Share on other sites

Prezinta-ne si noua masina, vad ca are o culoare mai speciala. Este originala vopseaua?

salut,

 

vopseaua e originala,comanda speciala in fabrica la BMW,e culoare de M-uri,blue Laguna Seca

are tuning Hamann pe suspensii si tobe(montat la Hamann,am hartiile ,a fost trecut inclusiv prin TUV apoi)

in rest-125.000km reali,full electric,climatronic..etc

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum se pot scoate consumurile astea in oras....8 in timisoara , am avut aproape 3 ani un 318ci 143cp, nu exista sa scot sub 12.5 in Bucuresti, In Buzau nu scoteam sub 11.5 Eu zic ca e un consum foarte bun 11.

 

Daca esti din Bucuresti iti pot recomanda pe cineva care mie mi s-a parut foarte bun , are un tester f bun, eu l-am platit sa vina de la Buc la Campina sa testeze un 325.

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca s-a mers si tare ! ;) ..cat de cat acolo

am rezolvat problema de consum crescut

era valva DISA

am demontat si avea joc in bucsi,se deschidea un pic si tragea aer fals

se repara relativ simplu..bucsile sunt crestate,se mareste crestatura si se strang..apoi se baga pe exterior folie de cupru...daca ai...daca nu noi am incarcat cu un pic de fludor cu pistolul de lipit

acum consumul e deja scazut la 6,8...in 15 km cat am mers prin oras si un pic afara...aseara cand am alimentat si am facut cam acelasi traseu....11,6!

Link to comment
Share on other sites

Hmm, deci tu faci 8km dus si 8 km intors si ai pretentia sa-ti consume 8% in oras? pai in aia 8km nici macar nu ti se incalzeste motorul in parametrii,dap-ai sa mai si regleze consumul...

Am avut un e36 cu acelasi motor 1.8 si sub 11.5% in oras nici n-am visat; uneori cand mai dadeam in ea ma duceam lejer in 13%. Pe autostrada aveam un consum de 6,5-7% asta la un mers normal. Fa si tu socoteala cat era media la un motor de 1.8l.

Eu totusi zic ca masina nu are nimic,iar faza cu testerul...mai bine fa-l la cineva care chiar se pricepe eventual un service de specialitate.

am rezolvat...era valva DISA

Link to comment
Share on other sites

trebuia rezolvata.poate incepeai sa crezi ca masina ti-am dat-o stiind ca dupa 3 saptamani o sa consume mai mult. multumeste-i userului care te-a ajutat cu valorile date de tester! acum intrebarea care se pune este cum naiba consumul a crescut brusc din cauza unei piese la care uzura apare treptat?
Link to comment
Share on other sites

Consum de 6,8 in oras...ce fantazisme is astea ?

 

Si un logan de 1,2 consuma mai mult, cu 6,8 esti sub limitele producatorului date de consum. Si producatorul da un consum sub care rareori scazi, si in diferite circustante ( la vale eventual ).

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

deci in 15km facuti a scazut consumul la jumatate din cauza valvei disa...pfff...de unde le scoateti nu stiu...acum consuma in oras 6.8%, la ce or mai fi facut astia efficient dynamics nu stiu cand 318i E46 din 2000 consuma mai putin doar cu niste fludor la valva disa...voi stiti sa faceti un consum mediu? stiti ce face valva disa?
Link to comment
Share on other sites

Consum de 6,8 in oras...ce fantazisme is astea ?

 

Si un logan de 1,2 consuma mai mult, cu 6,8 esti sub limitele producatorului date de consum. Si producatorul da un consum sub care rareori scazi, si in diferite circustante ( la vale eventual ).

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

oras inseamna tg jiu si timisoara...unde a avut-o amicul de la care am luat-o

 

deci nu buc bara la bara

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat problema de consum crescut

era valva DISA

am demontat si avea joc in bucsi,se deschidea un pic si tragea aer fals

se repara relativ simplu..bucsile sunt crestate,se mareste crestatura si se strang..apoi se baga pe exterior folie de cupru...daca ai...daca nu noi am incarcat cu un pic de fludor cu pistolul de lipit

acum consumul e deja scazut la 6,8...in 15 km cat am mers prin oras si un pic afara...aseara cand am alimentat si am facut cam acelasi traseu....11,6!

 

Stai linistit......e doar placebo......iti spune cineva care a schimbat DISA ( nu din cauza consumului ) si stie ce se intampla pe acolo........

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit......e doar placebo......iti spune cineva care a schimbat DISA ( nu din cauza consumului ) si stie ce se intampla pe acolo........

daca tu zici ca e placebo ce arata pe bord ....

 

Ma rog, n-am citit tot topicul ci doar de cand cu disa asta.

Pt. initiator: grija mare cum si cu ce reparati la bucsele alea. Materialul de adaugare trebuie sa stea foarte bine fixat acolo, aproape la cota. Nu vrei sa cada ceva in cilindrii.

 

nu s-a adaugat absolut nimic..pe exteriorul bucsilor am pus un pic de cositor..unde intra in plastic,nu are ce sa cada

Link to comment
Share on other sites

trebuia rezolvata.poate incepeai sa crezi ca masina ti-am dat-o stiind ca dupa 3 saptamani o sa consume mai mult. multumeste-i userului care te-a ajutat cu valorile date de tester! acum intrebarea care se pune este cum naiba consumul a crescut brusc din cauza unei piese la care uzura apare treptat?

tu ai fost f istet ca ti-ai dat seama ca e de la DISA..meriti mii de beri:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.