Jump to content

aluneca pe jos


Gully

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In Bucuresti a fost testata o solutie ecologica antiinghet

de T.L.V.

 

Singura firma care a obtinut exclusivitate de distributie a solutiei ecologice antiinghet, produsa de o firma canadiana, Urban SA, a testat solutia Eco-thaw pe strazile din sectorul 6, in zilele si noptile geroase care au trecut. Combaterea preventiva a poleiului s-a realizat sambata noaptea, cu rol de amorsa. Cantitatea utilizata este de 18 tone, iar protectia va fi remanenta timp de cinci zile. Dupa aceasta perioada, in functie de conditiile meteorologice, va fi aplicat un nou strat. Solutia este necoroziva pentru tabla autoturismelor, nu are nici un efect negativ asupra asfaltului si nu dauneaza nici macar vegetatiei de pe scuarurile bulevardelor. Spre deosebire de materialele obisnuite, care impiedica inghetul numai pana la -7 grade Celsius, aceasta solutie este eficienta pana la -35 grade Celsius. Dupa 15 decembrie, in functie de evolutia conditiilor meteorologice, Comandamentul de Deszapezire, condus de primarul Alexandru Darabont, va decide cand se va aplica un nou strat de solutie ecologica antiinghet.

 

http://www.adevarulonline.ro/2003-12-10/So...ghet_63679.html

Link to comment
Share on other sites

Asta s-a folosit anul trecut:

 

- solutii antiinghet: - 2661t CaCl 2 solutie

                                - 102t CaCl 2 praf

                                - 2500t Ecotau

                                - 250t Safecoat

                                - 2.7t Clariant

Link to comment
Share on other sites

ieri am mers cu un seria 525d toata ziua aproape.... de cate ori plecam de pe loc patina.... si pe magheru, si pe la aviatorilor, si pa calea grivitei... aproape peste tot ( cauciucuri de iarna GoodYear nu stiu de care ), cand am plecat cu a mea am zis hai sa vedem ce si cum...... si nu prea patina ...... ce am vb cu proprietarul lu' seria 5 nu e exclus ca ala sa patineze din cauza ca e mai greu si pe spate greutate mai mica ca la mine ( o ipoteza :blink: ) ..... apoi diferenta de cauciucuri ( eu am nokian wr sau ceva de genul ) ....

 

insa am ajuns la concluzia ca nu a dat nici naiba cu nimic pe strada ( nici nu aveau de ce ) .... e pur si simplu praf cu apa .... mazga ...

Link to comment
Share on other sites

Daca e intr-adevar vorba de o solutie antipolei care are acest efect atunci e mai bine fara. Ca macar polei e doar noaptea si dimineata, dar pe asta se pare ca aluneci 24 din 24.

177613[/snapback]

 

Ziua , pe soare afara , in jurul pranzului azi nu am alunecat absolut pe nicaieri ! Si am fost aprox in aceleasi zone in care ies si seara , doar ca ziua nu alunea !

 

Doar seara - noaptea - dimineata aluneca !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Super urat aluneca de prin decembrie... In fiecare seara... Si cu toate masinile cu care am circulat, cu cauciucuri de iarna noi.

175016[/snapback]

si mie mi se-ntampla,dar nu cred ca au stropit astia cu nimic.Dc ai cauciucuri de iarna,astea nu-si fac treaba decat daca temperaturile sunt scazute.Cd sunt scazute temperaturile se contracta cauciucul si creste aderenta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.