Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

am si eu o intrebare, chiar daca e mai greu de instalat FX-R decat morimoto, totusi fx-r are diametrul mai mare de aici rezulta si clar o lumina mai buna (aspect oem 100%)... de ce nu isi pune lumea FX-R? intreb din punctul de vedere al beneficiarului (pt binele meu), nu al aceluia care asigura montajul (el imi zice clar morimoto ca e mai usor pt el de montat)
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, chiar daca e mai greu de instalat FX-R decat morimoto, totusi fx-r are diametrul mai mare de aici rezulta si clar o lumina mai buna (aspect oem 100%)... de ce nu isi pune lumea FX-R? intreb din punctul de vedere al beneficiarului (pt binele meu), nu al aceluia care asigura montajul (el imi zice clar morimoto ca e mai usor pt el de montat)

Pentru simplu fapt ca e mai simplu de montat si nu trebuie facute "modificari cu fierastraul" la oglinda actuala a farului, si astfel oricine poate monta lupele acasa. Plus ca sunt mai simplu de reglat cele morimoto.

Link to comment
Share on other sites

Pentru simplu fapt ca e mai simplu de montat si nu trebuie facute "modificari cu fierastraul" la oglinda actuala a farului, si astfel oricine poate monta lupele acasa. Plus ca sunt mai simplu de reglat cele morimoto.

asta am precizat ca stiu, dar daca se face "ca la carte" cu Fx-R (diametru mai mare => lumina mai multa), atunci de ce nu FX-R?

 

Trecem peste partea cu montanjul

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

asta am precizat ca stiu, dar daca se face "ca la carte" cu Fx-R (diametru mai mare => lumina mai multa), atunci de ce nu FX-R?

Kit-ul complet cu Morimoto e mai ieftin iar diferenta intre Morimoto si FX-R, la cantitatea de lumina ma refer, este aproape infima. Lupele Morimoto scot cam 97% din lumina produsa de cele FX-R.

Link to comment
Share on other sites

Kit-ul complet cu Morimoto e mai ieftin iar diferenta intre Morimoto si FX-R, la cantitatea de lumina ma refer, este aproape infima. Lupele Morimoto scot cam 97% din lumina produsa de cele FX-R.

are cineva o poza cu lumina "scoasa" de morimoto ? kenbobo ai cumva din intamplare?

Link to comment
Share on other sites

Iar daca vrei sa obtii maximul de lumina cu lupele FX-R ar trebui sa iei becuri Osram Xenarc D2S CBI.

Kit-ul cu lupele FX-R + shrouds + balasturi + Osram D2S CBI costa cam cat doua seturi complete de Morimoto Mini H1 (incluzand kit-ul xenon).

 

are cineva o poza cu lumina "scoasa" de morimoto ? kenbobo ai cumva din intamplare?

 

Iti dau cateva exemple. Nu sunt pe BMW, dar lumina e aceeasi.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=3sKccq2Ks1E

 

Si inca un exemplu in care tipul face mai multe teste:

 

 

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

pare f ok, dar mai vin cu o intrebare, daca exista mini h1, nu exista si maxi h1 care sa mearga in lupe :frantics: ?

 

Tu ai lupe si ai vrea sa le schimbi cu lupe Morimoto sau FX-R?

Daca da, in cazul tau cred ca cel mai bine iti iei FX-R, dar tot trebuie mici ajustari facute la prindere.

Maxi H1 nu exista, in schimb exista Morimoto Mini D2s, dar nu stiu sa iti spun daca se potrivesc la fix in locul lupelor actuale.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai lupe si ai vrea sa le schimbi cu lupe Morimoto sau FX-R?

Daca da, in cazul tau cred ca cel mai bine iti iei FX-R, dar tot trebuie mici ajustari facute la prindere.

Maxi H1 nu exista, in schimb exista Morimoto Mini D2s, dar nu stiu sa iti spun daca se potrivesc la fix in locul lupelor actuale.

Nu am deloc :(, mi-am cumparat niste becuri h7 Osram white si e cat de cat mai ok fata de lumanarile vechi, si as vrea sa pun lupe si ma documentez

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Atunci pune pune Morimoto Mini H1 si eu zic ca o sa fi foarte multumit. Si eu tot Morimoto o sa imi pun.

ce-ti vei pune 4300k (asta daca se gasesc)? sau 6000k , eu as prefera 4300k (chiar vreau sa vad cu ele), am mers cu o masina care avea cele din fabrica 4300k erau superbe, nu imi venea sa cred cum lumineaza..., am mers si cu 6000k si e cam obositor pe ploaie si ceata plus ca nu prea vezi la fel ca, cu cele de 4300k

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

ce-ti vei pune 4300k (asta daca se gasesc)? sau 6000k , eu as prefera 4300k (chiar vreau sa vad cu ele), am mers cu o masina care avea cele din fabrica 4300k erau superbe..., am mers si cu 6000k si e cam obositor pe ploaie si ceata plus ca nu prea vezi la fel ca, cu cele de 4300k

H1 35w 5000k. Sunt cele mai bune raport luminozitate-aspect.

 

Uite o poza cu morimoto mini h1 montate pe FL.

 

http://img38.imageshack.us/img38/2196/headlight023.jpg

 

Si daca vrei un loc de unde sa iei ieftin, da-mi un PM. As pune link-ul aici, dar nu vreau sa fie considerata reclama, mai ales ca nu am nici o legatura cu magazinul.

Link to comment
Share on other sites

H1 35w 5000k. Sunt cele mai bune raport luminozitate-aspect.

 

Uite o poza cu morimoto mini h1 montate pe FL.

 

http://img38.imageshack.us/img38/2196/headlight023.jpg

 

Si daca vrei un loc de unde sa iei ieftin, da-mi un PM. As pune link-ul aici, dar nu vreau sa fie considerata reclama, mai ales ca nu am nici o legatura cu magazinul.

parca tot pe 4300k as merge ca ma gandesc ca, cu asta vin din fabrica, si era un tabelas nu il gasesc acum dar acolo aparea clar in KELVINI parca nu vreau sa gresesc, ca 4300k lumina cel mai bine.

mie personal mi se pare f ok ca si culoare 4300k alb pur, cel putin asa arata toate astea oem(4300k)

Link to comment
Share on other sites

parca tot pe 4300k as merge ca ma gandesc ca, cu asta vin din fabrica, si era un tabelas nu il gasesc acum dar acolo aparea clar in KELVINI parca nu vreau sa gresesc, ca 4300k lumina cel mai bine.

mie personal mi se pare f ok ca si culoare 4300k alb pur, cel putin asa arata toate astea oem(4300k)

La cele originale 4300K e alb pur, dar la cele aftermarket 5000K. 4300K e putin spre galben.

Si oricum, la masinile noi nu se mai pun becuri de 4300K ci de 5000K.

Oricum, se gasesc ambele variante: 4300K cat si 5000K.

Link to comment
Share on other sites

asteptam si de la XXL un raspuns ca el a mai montat si poate ne lamureste referitor la 4300k after market daca e galbui sau e ca 4300k oem alb pur

Ok.

Dar eu asa am auzit si sunt hotarat pe 5000k. :thumbsup:

 

Uite un exemplu oficial:

 

http://www.emercedesbenz.com/autos/mercedes-benz/e-class/mercedes-benz-makes-xenon-lights-in-e-class-and-s-class-even-brighter/

 

In pozele de jos, prima poza e cu 5000K si a doua 4300K

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Tu ai lupe si ai vrea sa le schimbi cu lupe Morimoto sau FX-R?

Daca da, in cazul tau cred ca cel mai bine iti iei FX-R, dar tot trebuie mici ajustari facute la prindere.

Maxi H1 nu exista, in schimb exista Morimoto Mini D2s, dar nu stiu sa iti spun daca se potrivesc la fix in locul lupelor actuale.

 

crede-ma este si MAXI, oglinda din spate cu sport este vizibil mai mare si tot odata si puterea de vizibilitate.

Link to comment
Share on other sites

crede-ma este si MAXI, oglinda din spate cu sport este vizibil mai mare si tot odata si puterea de vizibilitate.

Morimoto Maxi H1 nu exista. Eventual Morimoto Mini D2s...

LE: Cel putin eu oriunde am cautat nu am gasit.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Eu chiar sunt curios cum arata, pentru ca nicaieri nu am gasit, oricat am cautat.

Singurele morimoto care le-am gasit mai mari sunt cele D2S.

Asteptam poze :thumbsup:

sunt 3 tipuri , MINI cel mai vandut , D2S a 2 varianta , si MAXI ... tot morimoto cu oglinda mai mare. MINI are oglinda din spate mica

 

am atasat cu MAXI , de MINI e plin internetul

post-14414-0-64676100-1359380902_thumb.jpg

post-14414-0-90574200-1359380906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sunt 3 tipuri , MINI cel mai vandut , D2S a 2 varianta , si MAXI ... tot morimoto cu oglinda mai mare. MINI are oglinda din spate mica

 

am atasat cu MAXI , de MINI e plin internetul

Acum am vazut prima data Morimoto Maxi. Arata interesant si se vede ca oglinda e putin mai mare.

Ce e ciudat e ca numai in Romania am auzit de Morimoto Maxi. Am cautat acum si singurul loc in care se gasesc sunt la tine si inca la un magazin, tot din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.