Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

H1 are un desen putin aparte, cu doua nituri, care este reprodus si pe soclul proiectorului Morimoto, dar si fanta pt conductorul extern al becului... practic nu prea ai cum sa le incurci, decat daca iti doresti foarte mult asta :laugh:

h1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu eu singura pozitie in care intra in lupa era cu sarma becului exterioara in jos. Zic de bec xenon, nu halogen.

 

Mda..deci asa e dupa poza. Merci mult.

 

Altfel chiar nu intra. Poate doar s-oi fi gresit ceva la prinderea in clema. Dar le-am facut cu farul dat jos. Acum chiar e nasol sa mai umblu acolo, doar sa dau iar farurile jos ca nu e loc nici sa arunci un ac. (e90)

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

felicitari in alegerea xenonului de 4300K in detrimentul celui de 6000K, e ceva brand cel de 4300k sau noname? (de curiozitate nu ca ar conta, dar au o lumina superba alb pur)

 

Eu 6000k nu pot sa pun pe masina, e bataie de joc din punctul meu de vedere. Pe orice masina care am avut numai 4300k am pus. Becurile sunt noname, au costat 25 ron bucata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o intrebare putin offtopic: la mine motorasul care ajusteaza inaltimea farului stang merge mai putin ca si cel din dreapta. Adica daca pun contactul farul stang are cursa mai mica decat cel din dreapta. La fel si cand reglez din interior inaltimea, farul stang face un pas sa zicem iar cel din dreapta face 1.5 pasi.

 

E normal sau motorasul din partea stanga e pe duca?

Link to comment
Share on other sites

Poate ai ceva cleme defecte. La mine cel de pe stanga merge bine, iar cel de pe dreapta nu se misca aproape deloc, desi aud ca motorasul functioneaza. Si eu cred ca am ceva cleme rupte, dar nu stiu exact ce trebuie sa verific si o sa il desfac numai cand fac retrofit-ul cu Morimoto.
Link to comment
Share on other sites

Eu 6000k nu pot sa pun pe masina, e bataie de joc din punctul meu de vedere. Pe orice masina care am avut numai 4300k am pus. Becurile sunt noname, au costat 25 ron bucata.

 

dar ce are culoarea 6000K ?

 

este un alb rece, nu albastrui sau mov cum am mai auzit... doar ALB !

 

oricum, dupa cca 1 an de folosinta intensa, lumina incepe sa se apropie usor de 5000k...

 

o intrebare putin offtopic: la mine motorasul care ajusteaza inaltimea farului stang merge mai putin ca si cel din dreapta. Adica daca pun contactul farul stang are cursa mai mica decat cel din dreapta. La fel si cand reglez din interior inaltimea, farul stang face un pas sa zicem iar cel din dreapta face 1.5 pasi.

 

E normal sau motorasul din partea stanga e pe duca?

nu tine de motoras, ci mai mult de angrenajul care trage/impinge oglinda farului inainte/inapoi

 

ai montat si angeleyes? daca da, verifica sa nu ai inelele exterioare montate astfel incat sa impiedice cursa oglinzii farului

 

Poate ai ceva cleme defecte. La mine cel de pe stanga merge bine, iar cel de pe dreapta nu se misca aproape deloc, desi aud ca motorasul functioneaza. Si eu cred ca am ceva cleme rupte, dar nu stiu exact ce trebuie sa verific si o sa il desfac numai cand fac retrofit-ul cu Morimoto.

din ce am constatat eu pana acum, cursa reglajului pe partea stanga este mai ampla decat pe partea dreapta... nu stiu de ce, nu am o explicatie, am vazut asta la majoritatea masinilor pe care am lucrat.

Link to comment
Share on other sites

Am montat si eu in weekend acesta un set de morimoto mini. A fost chin montatul lor, pentru ca filetul lupei era prea scurt si nu se ducea atata de jos piulita cat sa incapa si suportul de bec. A trebuit slefuit din plastic unde venea becul original in proiector.

Cred ca te-ai chinuit din cauza ca lupele tale sunt ultimul tip, astea morimoto v6. La cele de pana acum montajul era mult mai simplu.

Sper sa nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu ma insel.

speri degeaba :p

 

cu privire la prindere, nu e nicio modificare intre V6 si celelalte versiuni anterioare

 

 

Nu e exclus pentru ca proiectorul mi se parea destul de bombat. Daca era mai mic presupun ca si filetul ajungea afara cum trebe

ba este exclus, filetul ajunge foarte bine, doar ca la farurile de NFL (Bosch) trebuie polizat soclul interior unde intra becul fazei scurte

la FL nu se regaseste aceasta problema, trebuie doar extrasa partea metalica din interiorul soclului.

 

asadar, cine spunea ca e simplu, ori a facut o gluma, ori a facut montajul pe Logan :D

Link to comment
Share on other sites

 

ba este exclus, filetul ajunge foarte bine, doar ca la farurile de NFL (Bosch) trebuie polizat soclul interior unde intra becul fazei scurte

la FL nu se regaseste aceasta problema, trebuie doar extrasa partea metalica din interiorul soclului.

 

asadar, cine spunea ca e simplu, ori a facut o gluma, ori a facut montajul pe Logan :D

 

Exact asa am facut si eu, am polizat soclul interior si dupa aceea cobora destul piulita. Si nu numai pe Bosch cat si pe neoriginal.

Link to comment
Share on other sites

 

ba este exclus, filetul ajunge foarte bine, doar ca la farurile de NFL (Bosch) trebuie polizat soclul interior unde intra becul fazei scurte

la FL nu se regaseste aceasta problema, trebuie doar extrasa partea metalica din interiorul soclului.

 

asadar, cine spunea ca e simplu, ori a facut o gluma, ori a facut montajul pe Logan :D

Deci sa fiu 100% sigur ca am inteles bine.

indiferent daca iau lupele v6 sau varianta mai veche, la ambele va trebui sa polisez soclul interior unde intra becul fazei scurte.

 

Am un e46 NFL cu faruri bosch.

Link to comment
Share on other sites

dar ce are culoarea 6000K ?

 

este un alb rece, nu albastrui sau mov cum am mai auzit... doar ALB !

 

oricum, dupa cca 1 an de folosinta intensa, lumina incepe sa se apropie usor de 5000k...

Nu este deloc corect ce spui tu.

Colorshift se face in directia opusa, catre o temperatura de culoare mai rece, nu mai clada.

6000K e alb daca nu ai sursa de lumina monocromatica, la HID si mai ales la chinezarii, lumina are o mare parte din radiatie in gama UV, de aici si impresia de albastru spre mov.

Iar la intrebarea initiala, ce e in neregula cu temperatura de 6000K este ca, pe linga faptul ca, dupa cum spuneam, are emisie mare in gama UV si ochiul uman nu distinge deloc bine in spectrul ala, ba chiar are probleme cu albastru si violet ca si culori de luminii, intensitatea luminoasa a oricarui bec de 6000K vrei tu, fie el Philips Ultinon, este mai mica sensibil decat intensitatea aceluiasi tip de bec dar cu o temperatura de culoare mai scazuta. Motiv pentru care din fabrica se folosesc becuri avand temperatura intre 4150K si 4300K. Ah, sa nu uit, conform normelor europene nu este legala folosirea becurilor HID cu tempratura de culoare mai mare de 5000K. Doar sursele de lumina LED cu temperatura peste 5000K sunt permise.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

[...] ochiul uman nu distinge deloc bine in spectrul ala[...]

ochiul meu (ambii) disting foarte bine in spectrul ala, asta inseamna ca nu sunt uman ?? :laugh:

 

si arata-mi si mie norma imperativa legala care impune/prevede/interzice lumini cu temperaturi de culoare >5000k ...

 

[...] ochiul uman nu distinge deloc bine in spectrul ala[...]

ochiul meu (ambii) disting foarte bine in spectrul ala, asta inseamna ca nu sunt uman ?? :laugh:

 

conform normelor europene nu este legala folosirea becurilor HID cu tempratura de culoare mai mare de 5000K.

 

si arata-mi si mie norma imperativa legala care impune/prevede/interzice lumini cu temperaturi de culoare >5000k ...

 

exista un singur regulament in ceea ce priveste iluminatul auto si alte masuri de securitate pe drumurile publice obligatorii pentru industrica auto. il stii ? l-ai citit ?

 

hai sa te ajut putin, e vb de :

ECE/R37 - pt halogene si incandescente

ECE/R99 - pt xenon HID

 

L.E.

ca sa nu te chinui, ai un link pt documentare

http://en.wikipedia.org/wiki/World_Forum_for_Harmonization_of_Vehicle_Regulations

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare pt toti cei care au facut retrofit-ul cu Morimoto.

Pe lupe apare logoul cu inscriptia Morimoto? Pe site-uri externe pe toate apare, in schimb in Romania nu am vazut la nimeni.

 

 

http://www.theretrofitsource.com/images/products/hid-projectors/Morimoto%20Mini%20D2S%202.0-29l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare pt toti cei care au facut retrofit-ul cu Morimoto.

Pe lupe apare logoul cu inscriptia Morimoto? Pe site-uri externe pe toate apare, in schimb in Romania nu am vazut la nimeni.

 

 

http://www.theretrofitsource.com/images/products/hid-projectors/Morimoto%20Mini%20D2S%202.0-29l.jpg

 

Morimoto este un Brand al celor de la retrofitsource , de aia pe cele comercializate de ei apare morimoto.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.