Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

@ .Bogdan Pai in primul rand, lupele astea sunt speciale pentru bec H1...

In soclul lupei nu o sa poti prinde becul h7, iar daca cumva reusesti sa il fixezi, o sa bata aiurea, pentru ca becul H1 e putin mai scurt si centreaza fasciculul luminos diferit fata de h7. Nu te complica si cumpara, daca ai deja balasturile, bec h1.

 

 

A patit cineva sa se abureasca farurile dupa montarea lupelor? Mie mi se aburesc ca ploua calumea afara, se abureste partea de faza lunga, la ambele faruri.

 

 

Verifica inca o data cum ai montat sticla farului, vezi ca toate garniturile sa fie la locul lor.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

A patit cineva sa se abureasca farurile dupa montarea lupelor? Mie mi se aburesc ca ploua calumea afara, se abureste partea de faza lunga, la ambele faruri.

 

Nu ai montat bine garnitura sau iti trebuie o alta.

 

@ .Bogdan Pai in primul rand, lupele astea sunt speciale pentru bec H1...

In soclul lupei nu o sa poti prinde becul h7, iar daca cumva reusesti sa il fixezi, o sa bata aiurea, pentru ca becul H1 e putin mai scurt si centreaza fasciculul luminos diferit fata de h7. Nu te complica si cumpara, daca ai deja balasturile, bec h1.

 

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

A patit cineva sa se abureasca farurile dupa montarea lupelor? Mie mi se aburesc ca ploua calumea afara, se abureste partea de faza lunga, la ambele faruri.

La mine nu se aburesc deloc. Decat foarte putin s-au aburit cand am spalat masina la 2 zile dupa ce am montat lupele/ nici nu se "uscase" bine masticul :)

De atunci nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Mai poate explica cineva inca o data de ce nu se alege montarea unor becuri xenon H7 pe lupele astea ? Inteleg ca pt H7 nu e nevoie de interventii asupra gurii de iesire a oglinzii de far.

becurile H7 pur si simplu nu incap in soclul Morimoto...

Link to comment
Share on other sites

bun asa :thumbsup:

 

parca focalizarea este putin excentrica, dar e posibil sa fie o iluzie optica :scratchchin:

 

felicitari! deci se poate

multumesc xxl

nu e o iluzie optica,a fost o mica problema cu alinierea lupelor,dar s-a rezolvat ieri inainte de a merge la reglajul cu aparatul celor de la itp:)

va recomand aceste lupe,focalizeaza foarte bn,dar montajul cum a spus si xxl nu este foarte usor:(

 

Bravo. Arata bine :goodjob: De cat sunt becurile? 4300k sau 5000k?

becurile sunt de 6000k,dar este o mica problema.sti ca am 2 drosere diferite si lumina este de 2 culori:(sa fie din drosere sau din becuri?

Link to comment
Share on other sites

droserele sunt ambele de 35w

Atunci, cum a zis si RobyS: becurile sunt de vina.

Ca sa fi sigur, mai poti face un test: schimba becurile intre ele sa vezi daca isi pastreaza nuanta.

Daca da, becul e de vina. Daca si dupa inversare, raman aceleasi culori pe aceeasi parte, atunci drosserele.

Link to comment
Share on other sites

ei Bogdan, sunt mai multe de reprosat la montajul colegului, dar daca asa a dorit el, sa si le faca, singur, ce sa ii mai spui ?!

 

uite cum ar trebui sa iasa un montaj corespunzator (scuze pt calitate pozei, e facuta cu telefonul)

 

aici am folosit palarii OEM de NFL ;)

2013-02-27_17-55-53_432.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai bogdane tu preferi sa joci baba oarba decat sa ai un luft acolo?

Si la mine se vede luftul dar ma bucur de lumina

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/IMG_20121002_193757.jpg

 

Ba nu se vede luft... M-am uitat mai bine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.