Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

pai legal nu cred ca este deoarece lupele sunt bixenon ,deci nu ar mai fi cazul de inca un bec pentru lunga

 

ca look nu vad mare diferenta fata de modelul cu o lupa

 

http://images04.olx.ro/ui/11/78/31/1296176870_161527731_3-bmw-320ci-E46-2171cc-170hp-Toate-Altele.jpg

 

http://images04.olx.ro/ui/11/78/31/1296176870_161527731_4-bmw-320ci-E46-2171cc-170hp-De-Vanzare.jpg

Edited by furnica
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru E46 , este H1 3.0" , chiar zilele trecute am adus pt un prieten de al meu care are E46 si le-am montat si a iesit super ok. Becurile H1 sunt mai ieftine decat cele D2S asa ca nu vad nici un motiv sa nu iti pui cu H1.

 

3.0" este mult mai buna atat pe faza scurta cat si pe faza lunga !

Link to comment
Share on other sites

XXL, ai vazut cumva pe la noi morimoto mini h1 v6? Imi poti da un link pe pm?

Ai PM de unde poti achizitiona.

 

XXL: Ai ceva poze cu Morimoto V6 montate? As vrea sa vad cum dau pe masina si ar fi perfect daca ai avea ceva poze si cu output-ul acestora. O chestie mi se pare ciudata la Morimoto V6...numai in Romania am gasit asa ceva, inafara nimeni nu a auzit de ele. Cum e posibil?

Link to comment
Share on other sites

Am montat si eu in weekend acesta un set de morimoto mini. A fost chin montatul lor, pentru ca filetul lupei era prea scurt si nu se ducea atata de jos piulita cat sa incapa si suportul de bec. A trebuit slefuit din plastic unde venea becul original in proiector. A doua chestie cu care m-am chinuit a fost montarea/prinderea palariilor pe lupa. Nici cum nu stateau. Atat m-am chinuit si cu palariile ca si vopseaua argintie de pe palarii a venit jos acolo unde am pus mana.

 

Dar rezultatul final zice tot. Lumina este perfecta, fara umbre fara nimic. Lumina uniforma, xenon de 4300k de 35w

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Felicitari. :goodjob:

Cu montatul palariilor nu te-ai fi chinuit daca ai fi cumparat si inele adaptoare. Daca ai fi avut, doar le presai pe lupa, palaria peste ele si gata.

Dar ce e important e ca te-ai descurcat.

 

LE: Vezi ca nu ai aliniat cum trebuie lupa de la farul din stanga (partea soferului). Trebuie rotita putin spre dreapta cum te uiti din masina, spre stanga cum te uiti la far.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Stangul bate un pic cam jos. Regleaza-l mai sus cu cativa cm. Cat sa nu orbeasca.

Defapt bate bine, dar nu e pozitionat drept. E rotit prea spre stanga cum te uiti din masina.

 

LE: @ ggaby1981 Lupa are o linie dreapta. Uita-te sa fie perfect paralela cu linia de sus a oglinzii farului.

 

 

Partea aia metalica de sus uita-te sa fie perfect paralela cu oglinda.

http://www.xenonplanet.com/images/uploader/morimoto-mini-h1-bi-xenon.jpg

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Se merita sa pun lupe pe ambele faze ,bine ca 1 bec Xenon si 1 Bec Halogen ca sa fie legal?

cred ca am vb si la telefon, NU "se merita" :excl:

 

Salut. Pentru un bmw e 46 facelift pret pentru montaj lupe , accesorii plus mana de lucru ?

acesta e un topic tehnic, nu de prestari servicii... daca ai nevoie de sprijin la montaj, trimite-mi PM sau suna-ma

 

XXL, ai vazut cumva pe la noi morimoto mini h1 v6? Imi poti da un link pe pm?

cred cca ultimele 2 montaje au fost cu V6

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/74792_447514915317474_1702837018_n.jpg

Lentila este putin mai mare si corpul proiectorului mai bombat rezultand mai multa lumina dispersata pe o arie mai larga

 

Am montat si eu in weekend acesta un set de morimoto mini. A fost chin montatul lor, [...]

cine credea ca e asa usor, acum e clar ca se inseala, corect ?

Dar rezultatul final zice tot. Lumina este perfecta, fara umbre fara nimic. Lumina uniforma, xenon de 4300k de 35w

felicitari, ti-a iesit bine !

putin reglaj pe farul din stanga, la optimetru ar fi cel mai bine si e gata :)

Link to comment
Share on other sites

Am montat si eu in weekend acesta un set de morimoto mini. A fost chin montatul lor, pentru ca filetul lupei era prea scurt si nu se ducea atata de jos piulita cat sa incapa si suportul de bec. A trebuit slefuit din plastic unde venea becul original in proiector. A doua chestie cu care m-am chinuit a fost montarea/prinderea palariilor pe lupa. Nici cum nu stateau. Atat m-am chinuit si cu palariile ca si vopseaua argintie de pe palarii a venit jos acolo unde am pus mana.

 

Dar rezultatul final zice tot. Lumina este perfecta, fara umbre fara nimic. Lumina uniforma, xenon de 4300k de 35w

felicitari in alegerea xenonului de 4300K in detrimentul celui de 6000K, e ceva brand cel de 4300k sau noname? (de curiozitate nu ca ar conta, dar au o lumina superba alb pur)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.