Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

Salutare!

Firele solenoidului se conecteaza la faza lunga a masinii...(asta in cazul in care vrei sa ai bi-xenon), daca vrei sa ramai doar pe faza scurta in Morimoto, si faza lunga normala a masinii, nu le mai conectezi!

M-am lamurit,multumesc frumos :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Gata, am legat si solenoidul si becul H7 pe aceleasi fire.

Solenoidul, l-am montat asa: am taiat cu caterul invelisul firelor ce duc in mufa cu vreo 5 cm inaintea mufei, si am legat firele de la solenoid, dupa care am izolat bine.

 

Ca sa fiu sincer, ideea mia venit in urma cautarii unui baiat care sa imi codeze sa nu mai imi dea eroare de bec ars din cauza fazei lungi...

Acum, am lunga mai puternica (sper) si nici bec ars nu mai imi apare :p

 

Multumesc Kenbobo inca o data pentru ajutor :D

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu pozele promise dupa montarea H1 Halogen in Lupele morimoto de 3" si in acelasi timp si faza lunga a masinii :D

Va pot spune ca faza lunga s-a imbunatatit cu 50% cu ambele becuri (h1+h7)

 

Pozele nu sunt la o rezolutie extraordinara fiind facute cu telefonul :) (un xperia nenorocit :))

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Am uitat ca tu ai halogen si pe lupe....eu am xenon si la cum bat xenoanele abia se mai vad halogenele. Oricum, la tine e ceva ciudat ca bat mai bine halogenele..

 

 

Asa e la mine faza scurta (H1 35w 5000k xenon), si in poza e mult mai intunecat decat in realitate:

 

http://111.imagebam.com/download/yY3H8DDK8R_RyaVvK45u6Q/33570/335696008/IMG_0206.JPG

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

aa, nu vazusem...

 

E destul de concentrata lumina la tine intr-adevar...cred ca la mine de fapt a fost 'ghinionul' cu kit-urile xenon...

Primul cel putin pe care l0am luat (cel la 120ron) .... era praf...ma omora, mai rau ma obosea decat sa faca lumina....

Iar acesta al 2-lea (kan bus pro), m-a dezamagit cand langa mine in parcare a venit vecinu cu halogenele :))

 

Sunt curios cum arata balast-urile tale, ca daca e asa, in viitor, as prefera tot xenonul, halogenul e de moment iar daca iei in calcul ca se ard destul de des...nu e mare afacere :p

 

Multzam pt ajutor inca odata ;) (esti de treaba :D trimit la dej doua beri :D :cheers: )

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:

 

A montat careva si faza lunga a masinii si solenoidul de la morimoto sa mearga in acelasi timp?

Ce legatura trebuie facuta? trebuie ceva diode, condensatori ceva legati ?

 

Multzam!

Pai asa se monteaza de regula, sa functioneze impreuna

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cele de 3" sunt cele mai bune :D

Nu ca as avea eu...

Iti atasez o poza 8)

 

Eu le-am ales in ideea ca lumina este cel mai bine focalizata, pe toata suprafata :)

Singurul dezavantaj (cel putin pt mine) este ca lamelele din interior (cele care fac cut-out-ul de lumina) sunt mai mult curbate decat cele de 2.5" iar cut-out-ul este usor curbat, dar daca nu esti prea pretentios...merge ;)

Eu nu am rezistat si le-am desfacut si am mai tras de lamele :)) cei drept am pierdut vreo 2h :))

Edited by Claudiu Visan
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cele de 3" sunt cele mai bune :D

Nu ca as avea eu...

Iti atasez o poza 8)

 

Eu le-am ales in ideea ca lumina este cel mai bine focalizata, pe toata suprafata :)

Singurul dezavantaj (cel putin pt mine) este ca lamelele din interior (cele care fac cut-out-ul de lumina) sunt mai mult curbate decat cele de 2.5" iar cut-out-ul este usor curbat, dar daca nu esti prea pretentios...merge ;)

Eu nu am rezistat si le-am desfacut si am mai tras de lamele :)) cei drept am pierdut vreo 2h :))

 

dupa ce le-ai montat ai codat pt xenon ? sau ai folosit condensatori?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.