Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

vreau sa cumpar de la retrofitlab un set de proiectoare bi-xenon si nu stiu ce sa aleg intre mini d2s si bosch e46 bi-xenon?,oare sunt produse de incredere sau sunt la fel cu cele vandute de performance-auto.ro?

 

va rog sa ma ajutati cu un sfat :excl:

 

 

http://www.retrofitlab.com/xenon-projectors/bosch-e46-bi-xenon-projectors.html

 

 

 

http://www.retrofitlab.com/xenon-projectors-1/mini-d2s-bi-xenon-projectors-30-1.html

 

Cel mai bine FX-R 3.0

 

Sunt greu de montat, dar merita.

 

Daca vrei sa fie 100% originale, cumpara de pe theretrofitsource.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Pt. cei cu faruri ZKW va recomand tutorialul acesta

Dar aveti grija ca inelele adaptoare ce vin in kitul de la performanceauto.ro sunt mai mari si nu trec de urechiusele soclului, a trebuit sa pilesc de m-am plictisit (la min 1:09 vedeti cum arata inelul fata de cel din poza mea).

 

De asemenea, nu trebuie sa aliniati lupa cu partea de sus a farului, pt ca la montarea pe masina o sa observati ca farul de fapt e inclinat intr-o parte putin, nu e paralel cu solul, asa ca a trebuit sa mai invart lupa sa bata drept.

 

Totusi am o intrebare, voi ati lasat asa liber in spate unde intra becul, nu patrunde apa/praf prin golurile alea?

 

salutare, si eu am faruri ZKW si a-si vrea sa imi montez lupa dar totusi a-si vrea sa nu pun si becuri xenon sau eventual un 4300k maxim sa fie. daca nu montez bec cu xenon pot sa pun si becuri normale??? adica cele de H7 pe care le am acum!!!

Link to comment
Share on other sites

salutare, si eu am faruri ZKW si a-si vrea sa imi montez lupa dar totusi a-si vrea sa nu pun si becuri xenon sau eventual un 4300k maxim sa fie. daca nu montez bec cu xenon pot sa pun si becuri normale??? adica cele de H7 pe care le am acum!!!

Da, poti pune lupe si sa pui bec halogen. Dar nu o sa poti folosi becurile vechi(adica H7) o sa trebuiasca sa cumperi becuri H1, de acolo si denumirea Morimoto H1.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu stiu, probabil sunt adaptoare sa poti pune bec h7, oricum o sa trebuiasca modificat ceva pentru ca h1 are o lamela si h7 are doua. Si eu vreau sa imi pun lupe si xenon, dar inca nu mi-am facut curaj sa cumpar. Din cate au zis colegii la cele de 3 inch trebuie sa modific putin farul bosch, si de 2.5 inch nu pun :D.

Intrebare pentru cei care au montat: Lupa are ceva marcaj pe lateral sau ceva, sau se regleaza dupa ce ii pusa pe masina. Ma refer la rotire ca sa fie orizontal cut-off-ul.

Link to comment
Share on other sites

Diferente intre Morimoto Mini H1 de 2,5 si 3.0" :

http://109.imagebam.com/download/NsyWOkBnz3KZJsSzrRYraQ/38132/381317027/IMG_1608.JPG

Mi se pare mie, ori suprafata oglinzii e aceeasi?

Diferenta pare a fi doar la lupa si suportul ei (si evident prinderea oglinzii pe suportul lupei).

 

Intreb pentru ca imi modific farurile la Passat si am baleiat mult intre cele doua variante.

Din cauza lungimii ansamblului, am ramas la 2.5". Acel cm in plus ce-l vad eu intre ele, m-ar fi incomodat la aspectul farului. Nu stiu in ce masura e diferenta si la lumina.

 

Bec H7 ma indoiesc ca poti folosi. Gaura in kit e exact cat un bec H1. Nu intra H7. Si chiar nu ai cum sa inghesui un bec mai mare intr-un loc mai mic, orice adaptoare inventezi. Si eu m-am ferit de H1, dar pe probate, la xenon nu e absolut nici o diferenta de lumina.

Vlad, nu-ti fa probleme, montajul e foarte intuitiv. Iar reglaj fin poti face oricand, chiar si cu geamul montat la loc.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In nici un caz nu poti folosi bec H7 pentru ca proiectarea fasciculului de lumina se face diferit, oricum nu vad de ce ai prefera H7 cand la xenon, cum ai zis si tu, nu e diferenta de luminozitate intre h7 si h1 ;)

 

Dimensiunea oglinzii pare la fel dar totusi cele de 3" lumineaza mai bine. Oricum, daca iei becuri de 4300k vei fi multumit si de cele de 2,5"

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Omul intreba pentru bec halogen h7, nu xenon. Ar fi interesant daca merg montate in lupe si halogen h1 si nu xenon h1. Rezista la caldura degajata de halogen? Intensitatea luminoasa o fi afectata mult? Se schimba radical look-ul masinii prin montarea lupelor, dar ar fi frumos sa se poata evita problemele kiturilor xenon aftermarket.
Link to comment
Share on other sites

Omul intreba pentru bec halogen h7, nu xenon. Ar fi interesant daca merg montate in lupe si halogen h1 si nu xenon h1. Rezista la caldura degajata de halogen? Intensitatea luminoasa o fi afectata mult? Se schimba radical look-ul masinii prin montarea lupelor, dar ar fi frumos sa se poata evita problemele kiturilor xenon aftermarket.

DacĂŁ iei un kit xenon aftermarket de calitate nu vĂŁd ce probleme, ĂŽn plus fațĂŁ de cele originale, ar putea apĂŁrea.

Link to comment
Share on other sites

Poti monta halogen H1, rezista lupele dar trebuie sa faci improvizatii pt alimentarea lor. Becul H1 are un singur pin pt alimentare (cel de + ) iar masa o ia de pe soclu. Astfel, ar trebui sa cositoresti firul de masa direct pe el sau sa dai masa direct pe lupa...

 

Plus ca daca pui lupe nu vad de ce nu ai pune xenon. CUm a spus si Rcc, cu un kit xenon aftermarket bun nu ai nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Omul intreba pentru bec halogen h7, nu xenon. Ar fi interesant daca merg montate in lupe si halogen h1 si nu xenon h1. Rezista la caldura degajata de halogen? Intensitatea luminoasa o fi afectata mult? Se schimba radical look-ul masinii prin montarea lupelor, dar ar fi frumos sa se poata evita problemele kiturilor xenon aftermarket.

nu are niciun rost sa investesti intr-un produs/upgrade doar ca sa fii mai "chior"

 

lupa nu focalizeaza intensitatea halogenului , ba dimpotriva, o va reduce... pe cand a xenonului care este mult mai mare, este si ea redusa la acceptabil la trecera prin lupa... pe acelasi considerent, daca pui bec xenon in far simplu vei orbi pe toata lumea, dar dac il treci prin lupa si obturator, treaba se schimba.

 

multi confunda efectul lupei cu actiunea de marire a imaginii... in realitate, nu are nicio relevanta marirea, lupa fiind montata pentru focalizarea corecta a xenonului si rasturnarea imaginii data de obturator.

 

designul nu are nicio legatura cu functionalitatea, daca prefera halogenul, mai bine isi pastreaza farurile simple...

Link to comment
Share on other sites

Probleme in plus fata de xenon original: Fire inestetice in plus pe acolo, balasturi electronice fixate prin zona farurilor, modificari pe la garniturile farului sa poata iesi cablul becului xenon... Nu ca sunt cine stie ce probleme, dar ar fi frumos un look cat mai OEM atat pe exterior cat si pe interior...

 

PS: XXL am vazut postarea ta dupa ce am postat eu. M-am lamurit. :thumbsup:

Edited by recall
Link to comment
Share on other sites

Probleme in plus fata de xenon original: Fire inestetice in plus pe acolo, balasturi electronice fixate prin zona farurilor, modificari pe la garniturile farului sa poata iesi cablul becului xenon... Nu ca sunt cine stie ce probleme, dar ar fi frumos un look cat mai OEM atat pe exterior cat si pe interior...

nu e adevarat, un montaj corect si profesionist nu e deloc departe de un look 100% OEM... as zice chiar identic in ceea ce ma priveste

ca sa fac o gluma, parafrazand un coleg de forum care s-a dus cu masina in RAR dupa retrofitul cu Morimoto H1, cica inginerul ar fi venit la masina, s-a uitat atent la faruri si ar fi zis: "Aha, credeam ca astea sunt puse dupa, da' vad ca sunt originale" :D

PS: XXL am vazut postarea ta dupa ce am postat eu. M-am lamurit. :thumbsup:

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

nu are niciun rost sa investesti intr-un produs/upgrade doar ca sa fii mai "chior"

 

lupa nu focalizeaza intensitatea halogenului , ba dimpotriva, o va reduce... pe cand a xenonului care este mult mai mare, este si ea redusa la acceptabil la trecera prin lupa... pe acelasi considerent, daca pui bec xenon in far simplu vei orbi pe toata lumea, dar dac il treci prin lupa si obturator, treaba se schimba.

 

multi confunda efectul lupei cu actiunea de marire a imaginii... in realitate, nu are nicio relevanta marirea, lupa fiind montata pentru focalizarea corecta a xenonului si rasturnarea imaginii data de obturator.

 

designul nu are nicio legatura cu functionalitatea, daca prefera halogenul, mai bine isi pastreaza farurile simple...

 

Intreb si eu: daca efectul lupei la becuri halogen e negativ, atunci eu de ce am din fabrica lupe pe halogen H7?

Link to comment
Share on other sites

Dimensiunea oglinzii pare la fel dar totusi cele de 3" lumineaza mai bine. Oricum, daca iei becuri de 4300k vei fi multumit si de cele de 2,5"

Deci totusi E diferenta intre 2.5 si 3? Stii vreo poza comparativa a luminii intre 2.5 si 3?

Eu folosesc becuri de 4300k.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Problema nu consta in ce tip de bec o sa folosesc dupa monta. Nu ma incurca daca e h1 sau h7. Totusi a-si vrea sa vad cum arata lucrarea facuta pe masina la cineva care si-a montat. Poze cu farul montat pe masina dupa ce i-a fost montat kit-ul de lupe. Poze din spate sa imi dau seama cum va ramane acolo dupa montaj Edited by Cosmin Andrei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.