Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

pt scenariul urmator se mai plateste taxa de prima inmatriculare?

 

-masina inmatriculata in 2008 cu taxa de inmatriculare platita.

-in 2012 s-a demarat actiunea de recuperare a taxei

- la o posibila revanzare se plateste din nou taxa, daca ea a fost recuperata intr-un proces?

 

se pare ca da , cam asta e scopul adeverintei de la finante , adevereste ca taxa a fost platita si a ramas in bugetul de stat .Totusi nu vad pe undeva vreo reglementare clara in privinta situatiei . Si e o ineptie din start , daca s-a decis ca taxa respectiva a fost ilegala si s-a returnat , de ce pt tine e legala .

Link to comment
Share on other sites

Anul trecut in primele 20 de zile cat a fost legea in formula in care este si azi (pana sa se suspende 1 an) iti cereau dovada de la anaf ca nu s-a restituit taxa (adica nu ai recuperat-o in instanta).

Deci nu era de ajuns doar chitanta de plata.

 

@tofefe, daca inca nu s-a recuperat taxa cred ca poti sa scoti linistit dovada ca ea a fost platita si nu a fost restituita (inca). Nu cred ca verifica daca e vreun proces pt plata respectiva.

Singura problema e ca daca taxa in 2008 s-a platit la Cluj si tu esti din Tulcea am impresia ca trebuie sa te duci la Cluj sa scoti acea adeverinta :(

In cele 20 de zile de anul trecut a fost o nebunie TOTALA si de asta la vremea aia au scos-o prin ordonanta de urgenta, sa fie cat mai rapida modificarea.

 

 

astia sunt de-a dreptul nesimtiti eu deja ma asteptam azi sa vina cu formula concreta si in 3-4 zile sa se treaca la noua formula. Vad ca astia o cam lalaie si tare frica imi e sa nu treaca luni de zile pana se aproba noua taxa.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Vad ca astia o cam lalaie si tare frica imi e sa nu treaca luni de zile pana se aproba noua taxa.

Nu le am deloc cu finante, sunt inginer, dar tin minte ca atunci cand au 'dublat temporar' impozit, au facut-o la jumatatea anului fiscal, pentru ca numai la inceput si la jumatate anului au voie sa umble la impozitele. Taxele cad in alta categorie?

 

a ta intra la masini istorice si e exceptata de la plata taxei...sau cel putin era in vechea lege.

Nu intre pentru ca nu e restaurat (= nu se incadreaza la definitia subiectiva folosita pentru incadrarea). Altii in schimb vad ca reusesc sa incadreaza si masini desfacute in piese. Probabil nu am 'vorbit' cu cine trebuie. Oricum, masina nu cred ca o sa mai schimba ever proprietarul.

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

Citeam mai devreme ce zicea cineva pe alt forum, omul chiar azi a fost la inmatriculari.

 

"La ghiseul de inmatriculari a fost de ajuns sa prezint copia xeros a plati taxei de poluare...dar....dl.agent de la ghiseu mi-a atras atentia ca in periaoda urmatoare cei de la anaf vor trimite catre biroul de inmatriculari din fiecare judet toate seriile masinilor care au recuperat in instanta taxa de poluare si in cazul in care se va descoperi ca pentru masina mea sa recuperat taxa de poluare voi primi o adresa acasa prin care voi fi anuntat (somat) sa platesc taxa in termen de 30 de zile.

 

Oricum astazi la inmatriculari era o harababura de nedescris in cuvinte....si cred ca revolta oamenilor va fi una pe masura de acesta data !!!"

 

 

foarte interesant ce zice bartro2 legat de schimbarile fiscale care se fac doar la inceput sau jumatate de an. Sper sa nu fie asa si sa se poata modifica legea in timpul anului desi daca ma gandesc bine parca prin 2008 sau 2009 cand s-a mai schimbat formula de calcul, s-a schimbat de la 1 iulie.

Link to comment
Share on other sites

o sa scada foarte putin din taxa...

 

nu o sa aiba schimbari mari aceasta taxa auto.

ea e calculata in euro; creste cursul de schimbare al EUR`o de la 4.2 la 4.5, ei vor scadea foarte putin din taxa, dar acea suma de Eur`o cand o transformi in lei , tot una e.

 

spre exemplu ai un 320d, si taxa de poluare costa anul trecut 600 de E, la curs de 4.2 RON iar acum dupa legea noua, va costa mai mutin, spre exemplu 530 de E dar la curs de 4.5 RON, iar cand tragi egalul tot acolo esti.

 

 

deci hai sa dam foc la BNR, ca ei sunt de vina :))

Edited by dorux
Link to comment
Share on other sites

o sa scada foarte putin din taxa...

 

nu o sa aiba schimbari mari aceasta taxa auto.

ea e calculata in euro; creste cursul de schimbare al EUR`o de la 4.2 la 4.5, ei vor scadea foarte putin din taxa, dar acea suma de Eur`o cand o transformi in lei , tot una e.

 

spre exemplu ai un 320d, si taxa de poluare costa anul trecut 600 de E, la curs de 4.2 RON iar acum dupa legea noua, va costa mai mutin, spre exemplu 530 de E dar la curs de 4.5 RON, iar cand tragi egalul tot acolo esti.

 

 

deci hai sa dam foc la BNR, ca ei sunt de vina :))

 

 

Foc ar trebui sa le dam guvernantilor mai intai de toate... n-are benereul nici-o vina ca tariceanu a scormonit kkt-ul cu taxa asta... eu pe ala il consider principalul vinovat, ca astialalti boc,mru,ponta, daca au vazut ca tine, au promovat-o in continuare. "Au dus steagul mai departe" cum s-ar spune.

Link to comment
Share on other sites

In UK sunt niste taxe de te ia durerea de cap.Si chiar si la salariile lor.

 

Nu prea ii vad pe aia dand foc reginei :)

Stiu..stiu..toti avem drepturi,insa democratia nu inseamna doar"fac ce vreau eu".Nu prea e democratie.Ori ai salarii sa nu iti permiti o masina mai rasarita,ori ai taxe mari la inmatricularea masinii sau carburantii sunt prea scumpi.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

In UK sunt niste taxe de te ia durerea de cap.Si chiar si la salariile lor.

 

Nu prea ii vad pe aia dand foc reginei :)

Stiu..stiu..toti avem drepturi,insa democratia nu inseamna doar"fac ce vreau eu".Nu prea e democratie.Ori ai salarii sa nu iti permiti o masina mai rasarita,ori ai taxe mari la inmatricularea masinii sau carburantii sunt prea scumpi.

Acolo taxele probabil sunt stabile si sunt asa de multi ani si nu au fost introduse retroactiv, disproportionale, pe termeni scurt si nu discrimineaza.

Democratie nici nu inseamna ca cei de sus pot sa fac ce vor si se ne arunca in ceata cel putin odata pe an.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da si in UK cand platesti taxele alea stii ca primesti ceva in schimb , cum ar fi sistem de sanatate 100% gratuit si alte maruntisuri de genu asta

 

dar vad ca nimeni nu comenteaza de faptul ca masina daca a fost adusa in tara inainte de 2007 pentru ea s-a platit vama + tva , de parca inainte de 2007 masinile pluteau in romania fara nici un fel de taxa

 

deci de acum inainte chiar daca pentru masina s-a platit taxa inainte de vanzare trebuie sa te duci frumos la ANAF sa ceri copie dupa chitanta taxei , astepti pana la 45 de zile sa o primesti dupa care poti sa incerci sa vinzi si tu masina , proprietate personala pentru care tu ai platit nu ti-a dat statul masina gratuit

Edited by Acero99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acces la un sistem de sanatate gratuit nu e maruntis.

 

La noi in tara e destul de simplu, pana in 2008 si cred ca si dupa n-a dus nimeni lipsa de masina noua. Se plange romanu ca n-are bani dar e plin de muncitor el+ea care strang un 15-18 mil pe luna si se baga la un clio sau logan. Nu mai vorbesc de bugete de 20-25. In concluzie jocul taxelor e facut de reprezentante.

Edited by Lomax8
Link to comment
Share on other sites

In UK sunt niste taxe de te ia durerea de cap.Si chiar si la salariile lor.

 

Nu prea ii vad pe aia dand foc reginei :)

Stiu..stiu..toti avem drepturi,insa democratia nu inseamna doar"fac ce vreau eu".Nu prea e democratie.Ori ai salarii sa nu iti permiti o masina mai rasarita,ori ai taxe mari la inmatricularea masinii sau carburantii sunt prea scumpi.

 

Pai daca stau si ma gandesc, mai sunt cateva tari prin europa care au niste taxe la capitolul auto de domeniul sf-ului pt noi romanii, ex olanda,danemarca si mai sunt vreo cateva. Dar noi nu suntem olandezi sau danezi si nici nu ne putem compara cu ei. Pt ei masinile sunt pe ultimul loc in viata lor, pt noi romanii sunt pe locul 2 iar pt multi dintre noi sunt chiar pe primul loc, adica masina conteaza mai mult decat orice pe lumea asta....si totusi nu inteleg de ce. App, de cate ori ati auzit expresia: "vreau sa am si eu o casa,o masina,etc"?

 

Nu stiu daca ati observat, dar cel putin eu nu am vazut pe nimeni in europa asta care sa protesteze pt ceva legat de masini (cum ar fi taxe,asigurari,impozite samd) poate cu exceptia carburantilor, noi insa suntem cei mai nemultumiti cand vine vorba de asa ceva,noi am iesit si in strada pt asa ceva,de ce oare? nu cumva din cauza sistemelor diferite? pai cum spuneai mai sus referitor la englezi...pai acolo-i arde la anumite taxe in domeniul auto,(probabil pt faptul ca nu este un obiectiv principal in viata englezilor asa cum ese la noi),ok, dar cat decat o duc bine in alte domenii si nu se plang de toate, in schimb la noi, pe langa faptul ca ne ard la taxe, ne ard cam peste tot si aici ma refer la salarii,utilitati,servicii,alimente,samd.

Asta este una dintre cauzele in care vesticii nu se plang de anumite taxe atunci cand vine vorba de masini.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu comparam tarile respective ca nu are nici o relevanta sa compari Romania cu alte tari:

 

 

Este adevarat ca in Romania este un parvenitism cronic in domeniul auto de genul noi trebuie sa avem masina cu sute de cp dar sa platim taxe si asigurari de ordinul zecilor de euro, insa tu ca si guvern si alesi care teoretic ar trebui sa reprezinte dorintele si vointa poporului este impardonabil si inacceptabil sa jonglezi asa cu deciziile si sa umilesti la propriu oamenii "uite taxa nu e taxa".....ba schimbam, ba anulam, o schimbam de 10 ori ca nu conteaza........plm....macar o data fraierii astia de romani au fost consultati ce parere au de taxa asta, cam cum o percep, ce ar dori sa se intample cu banii colectati......nu....singura menire a taxei e sa serveasca intereselor meschine.si eu doresc o industrie auto ( si nu numai) in romania, si eu vreau investitii straine.....si eu vreau un mediu curat si nepoluat, si eu vreau siguranta rutiera.....dar mai presus de toate as vrea sa fiu consultat si sa mi se ceara parerea, si stabilitate, nu sa fie tratati romanii cu aroganta maxima ca o masa neglijabila de manevra.Sunt deja 5 ani de cand Tariceanu a introdus taxa(asta dupa ce romanii abia scapasera de taxele vamale si se bucurau de beneficiile pietei europene libere) si de atunci tot un circ, amatorism si decizii contradictorii......si mai trist este ca pana la urma asta nu e o lege atat de importanta precum legi ca cea a sanatatii, investitiilor, etc........

Link to comment
Share on other sites

App, de cate ori ati auzit expresia: "vreau sa am si eu o casa,o masina,etc"?

 

 

pt ca in Romania e un ideal sa ai o casa o masina ,pt majoritatea nu e ceva usor realizabil mai ales cu salariile de rahat , poate acum ca au mai scazut preturile la case e mai usor , sa nu uitam ca sf au fost preturile la case , abia acum au intrat in normal .Iar cu masinile , asa vor creste si preturile , daca platesti taxe peste taxe va creste si piata auto . Asa e si pe afara, tari in care taxa auto e 100% la inmatriculare , e si normal sa fie alte preturi , adica mari . La noi anomalia e cu gradul de indatorare , au 1000 ron salarii dar au iphone5 , sau rate la vreo plasma wow .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu comparam tarile respective ca nu are nici o relevanta sa compari Romania cu alte tari:

 

 

Este adevarat ca in Romania este un parvenitism cronic in domeniul auto de genul noi trebuie sa avem masina cu sute de cp dar sa platim taxe si asigurari de ordinul zecilor de euro, insa tu ca si guvern si alesi care teoretic ar trebui sa reprezinte dorintele si vointa poporului este impardonabil si inacceptabil sa jonglezi asa cu deciziile si sa umilesti la propriu oamenii "uite taxa nu e taxa".....ba schimbam, ba anulam, o schimbam de 10 ori ca nu conteaza........plm....macar o data fraierii astia de romani au fost consultati ce parere au de taxa asta, cam cum o percep, ce ar dori sa se intample cu banii colectati......nu....singura menire a taxei e sa serveasca intereselor meschine.si eu doresc o industrie auto ( si nu numai) in romania, si eu vreau investitii straine.....si eu vreau un mediu curat si nepoluat, si eu vreau siguranta rutiera.....dar mai presus de toate as vrea sa fiu consultat si sa mi se ceara parerea, si stabilitate, nu sa fie tratati romanii cu aroganta maxima ca o masa neglijabila de manevra.Sunt deja 5 ani de cand Tariceanu a introdus taxa(asta dupa ce romanii abia scapasera de taxele vamale si se bucurau de beneficiile pietei europene libere) si de atunci tot un circ, amatorism si decizii contradictorii......si mai trist este ca pana la urma asta nu e o lege atat de importanta precum legi ca cea a sanatatii, investitiilor, etc........

Aici as vrea sa te contrazic... eu zic ca este o lege foarte importanta pt ei,gandeste-te ca din taxa asta vine o buna parte din bani catre buget, ceea ce este cel mai important pt ei,pe cand legi ca cea a sanatatii, a investitiilor,educatiei samd, reprezinta o povara pt guvernanti pt ca trebuie sa scoata bani de la buget (salarii pt bugetari,spitale,scoli,etc etc).

Link to comment
Share on other sites

legea asta demonstreaza doar incompetenta celor care ne conduc. se pot obtine bani din eliminarea evaziunii, dar e mai usor sa bag taxe celor care oricum le platesc decat sa-ti pui mintea la contributie. asta e, popor mai scarbos decat romanii rar mai vezi. (da, stiu ca si eu sunt roman)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.