Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

cand ai inmatriculat-o?

cand mi-am inmatriculat eu masina, nu erau atatea cazuri de dare in judecata, inscriere fara taxa de inmatriculare, etc. Era inca la inceputurile taxei asteia.

oricum, stiu ca am un depozit la aprox. 2.000 euro la stat.

daca vreau, pot sa ma duc oricand sa deschid actiune pentru recuperarea acelei taxe. in limita termenului maxim prevazut de lege.

Am depus dosarul la sf lunii septembrie,si in prima sapt a lunii decembrie masina avea numere de GL!tot tacamul m-a costat 700 de euro!TOT(hotarare,RAR,inmatriculat),adica toata cheltuiala!!voebesc de 2012!

Edited by LUKAS320d
Link to comment
Share on other sites

eu inteleg ce vrei tu sa zici, tu nu intelegi ca ce zici tu nu conteaza.

 

nu lua acelasi model de caroserie, aceeasi serie, etc.

 

ideea e urmatoarea:

 

2 masini la fel de vechi, cu aceeasi cilindree, care amit aceeasi cantitate de CO2, ambele incadrate in norma de poluare euro 3, platesc taxa de timbru diferita in functie de carburant: motorina, mai mult, benzina, mai putin.

 

nu conteaza ca in aceeasi perioada, respectiv 2002 - 2003 pe unele masini era o alta norma de poluare.

 

ceea ce reiese FOARTE clar din calculatorul de timbru este ca se taxeaza diferit in functie de carburant. Asta zic eu, asta zic si altii aici pe topic, asta zic si capetele putin luminate care hotarasc cum se taxeaza.

 

ca in perioada x motoarele pe motorina erau euro3 si alea pe benzina erau euro 4 e irelevant (adica nu conteaza).

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Da, de fapt scade mult la benzina si creste la diesel. Adica la un e46 318i din 98-99, taxa e mai mica decat in trecut, as putea spune comparabila cu BG, iar la e46 2001- e deja euro 4, deci tot o taxa mai mica. Au dat in diesel rau, ca au vazut gunoaiele ca masina romanului e 1.9tdi, dar din punctul meu de vedere e mare taxa si la e90 euro 4 320d, DPF nu se mai ia in considerare. Ce sa mai, distractie.
Link to comment
Share on other sites

ifx, se taxeaza ceea ce se cumpara.

Cineva acolo a facut un studiu sau s-a uitat peste niste statistici si a vazut ca majoritatea masinilor cumparate sh sunt cu motoare diesel. Asa ca s-au gandit ei un pic si au zis sa taxeze mai mult ceea ce se cumpara.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

asa cum o parte au dat statul in judecata si au inmatriculat fara taxa, asa cum o alta parte au inmatriculat in BG, asa se va gasi si acum o modalitate de a-i sfida pe porci.

Ca la o societate comerciala (fiindca asta e orice tara, pana la urma), e o mare tampenie sa vrei sa iti vinzi marfa cu un pret umflat, in speranta ca ai un venit mai mare. Mai bine moderezi pretul si ai mai multi "clienti".

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Nu ar fi exclus ca sa se doreasca popularea parcului auto cu E0, E1 si E2 pentru ca in cativa ani sa puna un impozit anual in functie de norma de poluare.

 

Atunci sa vedeti distractie.

 

Incaseaza si acum taxa si mai tarziu impozitul.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Nu ar fi exclus ca sa se doreasca popularea parcului auto cu E0, E1 si E2 pentru ca in cativa ani sa puna un impozit anual in functie de norma de poluare.

 

Atunci sa vedeti distractie.

 

Incaseaza si acum taxa si mai tarziu impozitul.

nasol asa, eu care tocmai vroiam sa iau alt e39, drujba asta din 2008 e construita foarte prost

Link to comment
Share on other sites

le trece ciclul, le trece la toti cu plumb, stii cum??? le da ciclul pe gura direct, atat

 

se comporta asa cu noi PENTRU CA NU LE MAI ESTE FRICAA!!! de aia, si pana nu facem ceva, maine o sa ne puna si pe case pe fumul de la casa pe numarul de cosuri pe casa si pe nr de usi si pe mortii lor

 

va dati seama ca sunt disperati nu mai au de unde sa ia bani si acest circ va continua cu altele mai rele

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

le trece ciclul, le trece la toti cu plumb, stii cum??? le da ciclul pe gura direct, atat

 

se comporta asa cu noi PENTRU CA NU LE MAI ESTE FRICAA!!! de aia, si pana nu facem ceva, maine o sa ne puna si pe case pe fumul de la casa pe numarul de cosuri pe casa si pe nr de usi si pe mortii lor

 

va dati seama ca sunt disperati nu mai au de unde sa ia bani si acest circ va continua cu altele mai rele

 

prevad si eu tot ca si tine. e doar inceputul spre apocalipsa sau un nou an "89"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.