Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Eu cred ca nu se mai castiga niciun proces pe taxa. De 2013 nu mai vorbim, inca nu s-a gasit o nelegalitate a taxei. Dar totusi, probabil ca avocatii vor intenta procesele pt taxe pre 2013, dar nu vad cum ar decurge un proces: "Bine domle, deci ati castigat recuperarea taxei, dar se va replati, nicio problema)".
Link to comment
Share on other sites

Cine zice ca dupa noua lege nu mai este discriminare? cateva exemple care imi vin mie acum:

 

-masinile cu DPF fata de cele fara, cumva nu-i discriminare?

 

-masina mea care este euro 3 fata de masina lu' nea gigi care este non euro (6500€ fata de 400€), ambele avand aceeasi capacitate cilindrica, doar ca a lui scoate 480g/km co2 in schimb a mea scoate 240 g/km co2...cine polueaza mai mult? nu-i cumva discriminare?

 

-cei care nu-si vand masinile si merg cu ele zeci de ani fata de cei care vor sa le vanda, nu toti polueaza? nu cumva este discriminare?

 

-eu care tin masina in garaj de frumusete (deci nu circul cu ea) fata de altul care mananca asfaltul zi de zi, de ce ma obliga pe mine statul sa platesc timbrul de mediu la o masina care sta in garaj? nu cumva este discriminare?

 

-bunul meu care are o valoare iar statul ma taxeaza dublu fata de valoarea respectiva, nu cumva atenteaza la proprietatea/bunul cetateanului? constitutia ce zice in acest sens?

 

-bulgarasii (si nu doar ei) care platesc taxe in alt stat dar polueaza in romanica fata de mine care platesc taxele in romanica, nu cumva si asta-i discriminare?

 

-unde este cresterea cu 10 maxim 20% pt euro 3 si 4 cand de la 3100€ cat era taxa veche, acum platesc 6500€ pt timbru?

 

Oare nu se mai poate castiga un proces in instanta pe tema asta?:aww:

 

 

P.S. Cu un avocat bun sau eventual un proces la CEJ, eu zic ca iar ii pune pe jar pe domnii cu taxa lor, ia sa vedeti voi cum o sa calculeze iar o alta metoda...dau termen la taxa asta maxim un an deacum in colo, si o sa vedeti ca iar o sa se schimbe, vom vedea.

Edited by Catalin BMW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stati linistiti ca nu vine nimeni sa inmatriculeze nimic in kkt-ul asta de tara.

la a mea, e34 525i din 93, Euro 2 taxa e de 1150 de euro, impozit anual 1040 RON, asigurare in jur de 700 ..

LA BG ~ 400 Euro prima imatriculare cu tot cu impozit anual, apoi in jur de 200 euro an ITP/ asigurare/impozit.. castigator BG :)

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de unde atitudinea asta. Voua v-ar conveni ca un vanzator sa va faca asa? Eu la asta ma raportez cand zic ca e urat sa se faca lucruri din astea.

Eventual sa il atentionezi pe cumparator, cumetre vezi ca eu am platit o taxa ilegala si am sa o recuperez.

Da-mi tu cu X euro mai mult (sa zic macar 50% din cat e taxa)si nu o voi mai recupera.

Dar multi sunt genul, cumetre vezi ca eu iti cer 5000 ca are taxa platita, adica cer mai mult din cauza asta, dar dupa aia o mai si recupereaza.

 

Eu zic sa incerci tu chestia asta si apoi sa ne zici cati cumparatori au fugit de tine si cat mai ai de gand sa zici poezia (si implicit sa pastrezi masina).

Si asta cu da-mi mai mult sa nu o recuperez, ce garantie are cumparatorul ? Poti oricand sa o recuperezi, e dreptul tau.

 

da,ar fi si mai frumos sa -ti dea macar 50% din cat e taxa,si dupa o saptamana sa recuperezi si taxa.Dubla-lovitura la temelie !!! :LMAO:

 

Sau sa iti dea taxa intreaga si apoi sa o recuperezi. Iesi pe plus cu masina :laugh: .

 

Eu cred ca nu se mai castiga niciun proces pe taxa. De 2013 nu mai vorbim, inca nu s-a gasit o nelegalitate a taxei. Dar totusi, probabil ca avocatii vor intenta procesele pt taxe pre 2013, dar nu vad cum ar decurge un proces: "Bine domle, deci ati castigat recuperarea taxei, dar se va replati, nicio problema)".

 

Atat timp cat pentru masina s-a platit taxa veche, chiar si luna asta (cum e cazul lui Calin SL) si pana se va plati noua taxa (timbrul de mediu), taxa e recuperabila pe acelasi principiu ca si inainte.

Link to comment
Share on other sites

Pai si unde pwla mea sa le incarci in Romania?

In Bucuresti, Ferentari, unde sunt bransari ilegale la retea de curent peste tot :)

 

"Schimbarile legate de taxa auto nu se opresc insa aici, actualul timbru de mediu este o tranzitie catre un impozit anual." Hai ca asta ar fi culmea , sa platim timbrul asta anual .

Eu nu stiu daca asta ramana in picoare juridic - odata ce ai platit 'o taxa de viata' cum e cel de poluare, nu cred ca mai poti sa ceri alti bani anual pentru fix acelas lucru (Co2 de exemplu).

 

LE: deja am vazut oferte de vanzare gen "pret 9000EUro cu taxa recuperata sau 10000Euro cu taxa necuperata"

Mi se pare acuma un risc enorm sa-ti iei o masina care are taxa achitata. Chiar daca are Euro5, ca peste 4 ani cand vrei sa vinzi masina te trezesti ca taxa e recuperata, si intre timp poate s-au schimbat grilele ca sa fie o suma foarte mare fix pentru masina ta.

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

salut...as avea o intrebare,oarecum pe subiect..in 2008 i-am adus tatalui meu un mondeo 2005 2.0tdci la care am platit cca 1000 euro taxa de prima inmatriculare...masina este inca in posesia tatalui meu...mai este posibila o revendicare in instanta a acelei taxe,sau dat fiind anul ..2088 e o cauza pierdut?mersi!
Link to comment
Share on other sites

salut...as avea o intrebare,oarecum pe subiect..in 2008 i-am adus tatalui meu un mondeo 2005 2.0tdci la care am platit cca 1000 euro taxa de prima inmatriculare...masina este inca in posesia tatalui meu...mai este posibila o revendicare in instanta a acelei taxe,sau dat fiind anul ..2088 e o cauza pierdut?mersi!

 

 

Cred ca e prea tarziu acum sa mai dai statul in judecata, deja sunt peste 4 ani.

Link to comment
Share on other sites

Ma uitam acum pe prima pagina, pffffff ce speram noi si unde s-a ajuns :frantics: !!! Deja noi visam la eliminarea taxei,

Asa e.Eu mi-am adus masina in Septembrie ,si n-am inscris-o pana ieri ,am tot sperat ca se va intampla ceva pozitiv.Da' m-am lamurit definitiv despre ce-i vorba. :thumbsup: .Sangele mamii lor de guvern :pirate: la japca se pricep cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

La cat de stupida este formula de calcul pentru noul timbru de mediu m-as mira sincer sa nu poata fi atacata in instanta aceasta taxa cretina. In primul rand nu se respecta foarte clar principiul "poluatorul plateste" deoarece taxa este mai mica pentru masinile <=Euro2 care polueaza mai mult, nu se face nicio diferentiere intre motoarele diesel cu DPF sau fara, in formula de calcul cilindreea are o pondere foarte mare in cuantumul taxei fapt ce se bate cap in cap cu impozitul anual acolo unde platim exclusiv cilindreea. Sunt foarte curios ce-o sa iasa pana la urma, oricum nu cred ca o sa aiba viata lunga taxa asta.
Link to comment
Share on other sites

adevarul ca e si frumos la tribunal,ati vazut ce caterinca este acolo ,mai ales cand e zi cu procese de divort sau confilcte intre vecini :laugh:,nu ai cum sa te plictisesti

 

Dar ce sa cauti la tribunal? Eu nu am calcat deloc in tribunal pentru taxa, avocata s-a ocupat de tot. Nici nu stiu cum arata o sala de judecata :laugh: .

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.